آموزش گام به گام شماره دوزی

57319

شماره دوزی نوعی دوخت گلدوزی و سوزن دوزی روی پارچه مخصوص و سوراخ دار هست در اون از ضربدر برای پر کردن خونه ها استفاده میشه.

مدل دوخت در شماره دوزی مثل کوبلن دوزی هست با این تفاوت که در کوبلن فقط یک کوک استفاده میشه ولی درشماره دوزی مربع ها با دو قطر مربع بصورت ضربدر پر میشن.

اگر شما دوخت کوبلن را بلد باشید دوخت شماره دوزی و روش های دوختن آن برای شما ساده تر خواهد بود.

در شماره دوزی مربع هایی فرضی داریم که توسط نخ رنگی مورد نظر که معمولا نخ کوبلن است ( البته بسته به سلیقه و نقشه کار می تواند نخ ابریشم، کاموا و … نیز باشد) و سوزن دو رأس روبروی مربع را باید به هم وصل کنیم (منظور از هر مربع این است که هر ضربدر یک مربع تشکیل می دهد).

وسایل مورد نیاز برای شماره دوزی :

۱) پارچه های شماره دوزی : بافت این پارچه ها به صورت مربع مربع و سوراخ داره، این پارچه ها بر اساس کانت سایز بندی میشن. تعداد مربع ها در هر ۲.۵ سانت رو کانت میگن. کانت هایی کاربردی هم ۱۴، ۱۶، ۱۸ و ۲۲ است .

۲) نخ شماره دوزی : برای این کار از همون نخ های کوبلن دوزی استفاده میشه که مارک ها مختلفی داره از جمله دمسه(DMC) و انکوور و… که دمسه مرغوبتره نسبت به باقی.

نخ های کوبلن دارای شش تا رشته هستن که شما متناسب با پارچه و سوراخ ها روی آن باید از یک تا شش تا رشته نخ استفاده کنید ، سر نخ را کمی بپیچونید تارها از هم باز میشن و میتونید تعداد رشته های مورد نیازتون را جدا کنید .

وقتی یک کار را شروع می کنید باید شماره و مارک و رنگ نخ رو برای خودتون نگه دارید تا در وسط کار اگر از یک رنگ کم آوردید دوباره بتونید از اون رنگ و مارک نخ رو تهیه کنید برای همین بهتر یک تکه از نخ و مارک پیچیده شده دور نخ را نگه دارید تا سر در گم نشید برای پیدا کردن نخ کم اومده !

۳) قیچی شماره دوزی : قیچی برای این کار مناسبه که نوکش ظریف باشه.

۴) سوزن :  از همون سوزن کوبلن دوزی استفاده میشه و که بسته به کانت پارچه سایزش متغیره.

۵) بوبین : بوبین ها نگهدارنه نخ هستند همون کارایی قرقره رو برای نخ های شماره دوزی دارن، همونطور که داخل تصویر مشخصه روی هر بوبین جایی برای نوشتن کد رنگ نخ وجود داره.

۶) تور شماره دوزی : اگر خواستید روی پارچه ایی غیر از پارچه های مخصوص شماره دوزی انجام بدید نگران نباشید حلال این مشکل تورهای شماره دوزی هستند. توری شماره دوزی یک پارچه آهار دار و مشبک هست که در تمام خرازی ها به فروش میره و دقیقا می شه گفت همون پارچه کوبلن دوزیه ساده و بدون طرحه.

این توری ها را روی پارچه قرار میدیم و با کوک ها یی به  دور تا دور پارچه اصلی وصل می کنیم ، بعد از اجرا طرح ودوخت شماره دوزی ، تار و پود توری را می کشیم تا از زیر کار خارج بشه.

نکته مهم استفاده از این توری ها اینکه نباید نخ ها را هنگام دوخت خیلی محکم بکشیم تا بتونیم بعدا بافت توری رو از هم باز کنیم.

۷) الگو یا پترن : از بابت الگو هم نگران نباشین، چیزی که زیاده patern … باورکنید! این پترن ها رو هم میتونید به صورت رایگان از سایت های هنری مختلف دانلود کنید و هم برخی از اون ها رو که برای فروش هستند با پرداخت هزینه ناچیزی خریداری کنید.

۸) کارگاه : از کارگاه برای محکم نگه داشتن پارچه استفاده میکنیم تا زیر دست جمع نشه و برای دوخت به مشکل بر نخوریم. کارگاه ها از نظر سایز و شکل متفاوتن و برخی از اونها به صورتی هستند که در نهایت میتونید ازشون به عنوان قاب کارتون استفاده کنید.

 

نکته: پارچه هایی که بافت چهارخونه و توری دارن برای دوخت شماره دوزی مناسب هستن ولی اگر از پارچه ای استفاده می کنید که این بافت رو نداره باید از توری شماره دوزی استفاده کنید.

 

آموزش شماره دوزی

برای راحت شدن کارتون بهتره یه نسخه پرینت از الگوتون تهیه کنید، اول باید مرکز پترن و پیدا کنید برای این کار نسخه پرینت گرفته شده رو از وسط یک تای عمودی و افقی میزنیم و محل طلاقی اونها میشه مرکز، پارچه رو هم با همین روش مرکزش رو پیدا میکنیم و برای دوخت علامت میزنیم و شروع به دوخت ضربدری مطابق الگو میکنیم مثل عکس بالا.

سوزن را از زیر کار در نقطه ۱ بیرون میاریم.

روی پارچه باید شکل مربع باشه که ما میخوایم قطر مربع را بدوزیم بنابراین به صورت ضربدری سوزن را از نقطه ۲ به زیر کار برده و از نقطه ۳ خارج می کنیم.

در روش دونه دونه ، دوباره سوزن را به سمت بالا و مقابل نقطه ۱ که نقطه ۴ هست می بریم. در اینجا ما یک ضربدر خواهیم داشت.

یک روش دوخت به همین صورت هست که دونه دونه ضربدر ها را بدوزیم و پیش بریم !

 

انواع مختلف دوخت در شماره دوزی:

نقشه خوانی

بر روی هر نقشه رنگ ها را با حروف لاتین یا علامت های دیگر جداسازی کرده اند ,در پایین هر نقشه جدولی هست که علامت هر رنگ روی نقشه را کنار شماره نخ که باید استفاده شود قرار داده است

مثلارنگ سبز که باN روی نقشه نشان داده شده شماره ی۷۰۴می باشد

روش دوخت مانند کوبلن دوزی می باشد با این تفاوت که دوخت یک دور برگشت دارد و حالت ضرب پیدا می کند ,و تفاوت دیگر نقشه خوانی در این کار است از یک سمت کار شروع می کنیم

مثلا همان حرفNرج اول از سمت چپ از دهمین دانه شروع میکنیم چهار دانه ,بعد یکی خالی بعد دو دانه

در این کار شمارش و دقت در دوخت بسیار مهم است چون با یک دانه جابجایی تمام نقشه جابجا می شود.

کار کردن از روی نقشه:

قبل از شروع دوخت دستورات راهنمای هر طرح را به‌دقت مطالعه نمائید، آنها به شما خواهند گفت چگونه محل گلدوزی را روی پارچه علامت بگذارید و از چه نقطه‌ای روی نقشه باید دوخت را شروع کنید. شما باید نقطه شروع را روی نقشه با مداد علامت بگذارید تا بتوانید بعداً آن را پاک کنید. از نقطه صحیح دوخت را شروع کنید و به‌طرف خارج ادامه دهید. به‌خاطر بسپارید که هر مربع رنگی روی نقشه معرق یک دوخت ضربدری است که روی پارچه گلدوزی شده است. دستور راهنما همچنین تعداد خانه‌‌های بافته پارچه را که شما باید با هر دوخت آن را پر کنید در اختیار شما قرار می‌دهد تا طرح شما در اندازه صحیح دوخته شود

ابتدا طرح مورد نظر را انتخاب کرده و تعداد خانه های ان را شمارش میکنیم هر مربع بزرگ تشکیل شده از ۱۰مربع کوچک در طول و ۱۰مربع کوچک در عرض

بعد پارچه رامطابق اندازه نقشه انتخاب میکنیم ,مثلا اگر تعداد خانه های نقشه ۳۰خانه بود (اولین خانه رنگ دار از چپ تا اخرین خانه رنگ دار در راست) ,ما ۵۰خانه روی پارچه در نظر می گیریم از هر طرف ۱۰خانه برای حاشیه می گذاریم همین کار را برای بالا و پایین کار انجام می دهیم
در نهایت کادری را که نشان دهنده ی تعداد خانه ها در نقشه هست دور تا دور کار می دوزیم

تمام مراحل دوخت به همین صورت ادامه پیدا می کنه

 

شروع و خاتمه کار شماره دوزی

کار شماره دوزی را با نخی که انتهای آن را گره زده‌اید شروع نکنید زیرا سبب می‌شود تا پس از اتمام کار در طرح شما برآمدگی‌هائی که قابل رؤیت نیست به‌وجود آید.

یا ممکن است سبب شل شدن دوخت و باز شدن بافت آن شود. به‌‌جای گره زدن، نخ را با دوخت دو الی سه کوک در فضائی که به‌وسیله گلدوزی پوشیده می‌شود محکم کنید.

اگر مقداری از نخ شما پس از پایان کار هنوز باقی مانده بود، سوزن را از زیر چند کوک حدود ۱ سانتی‌متر عبور داده و نخ را محکم کنید.

سپس انتهای آزاد و رها شده نخ را ببرید. شما همچنین می‌توانید این روش را برای محکم کردن نخ جدید در گروهی از دوخت‌های موجود به‌کار ببرید.

برگرفته از سایت تصویر زندگی

 

کانال زیبایی شبره

3 نظرات

  1. سلام. آموزش عالی و کامل بود. متن چند تا غلط املایی داره که اگه اون‌ها رو برطرف کنید عالی‌تر می‌شه.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید