آیا ترامپ به ایران شلیک خواهد کرد؟

195

در ماه‌ها و سال‌های پیش رو تنش‌های داخلی در آمریکا تشدید خواهد شد و موج مخالفت‌ها با ترامپ افزایش خواهد یافت. این وضعیت ترامپ را نه فقط از لحاظ سیاسی که با توجه به شخصیتش از نظر روانی هم خواهد آزرد.

«دونالد ترامپ از روزی که به کاخ سفید رفته، رفتارهای عجیب و غریبی از خود بروز داده است. برخی روان‌شناسان با بررسی حرکات و رفتارهای تکانشی ترامپ بر این باورند که وی دچار عارضه روانی نارسیسیم (خودشیفتگی شدید) است. هم از این روست که در ۱۰ روز اول ریاست‌جمهوری‌اش ۲۰ فرمان صادر کرده که در نوع خود جالب توجه است. او در نظام آمریکا که ساختاری مبتنی بر اصول دموکراتیک دارد، به طور ملموسی تک‌روی را پیشه کرده است.

البته جامعه مدنی و سیستم قضایی آمریکا نیز در مقابل این روند سکوت نکرده و تقابل با ترامپ آغاز شده است؛ کمااین‌که تظاهرات متعددی علیه فرمان‌های عجیب و غریب ترامپ در آمریکا شکل گرفته و برخی قضات نیز رأی به ابطال فرمان ضدمهاجرتی ترامپ داده‌اند.

با این حال پیش‌بینی می‌شود ترامپ همچنان مسیر جنجال‌آفرین خود را ادامه دهد؛ شخصیت و سابقه مدیریتی او نیز مؤید این پیش‌بینی است.
از این رو در ماه‌ها و سال‌های پیش رو تنش‌های داخلی در آمریکا تشدید خواهد شد و موج مخالفت‌ها با ترامپ افزایش خواهد یافت. این وضعیت ترامپ را نه فقط از لحاظ سیاسی که با توجه به شخصیتش از نظر روانی هم خواهد آزرد. جایگاه دولت ترامپ حتی در میان حزب جمهوریخواه نیز متزلزل خواهد بود و  شکستش در انتخابات آتی و قدرت گرفتن مجدد دموکرات‌ها دور از انتظار نخواهد بود.

تجربه تاریخ ثابت کرده است که هرگاه قدرت‌های بزرگ در داخل دچار تنش و تنازع شده‌اند، یکی از راه‌های مهار این وضعیت، «فرافکنی»‌ بوده است؛ بدین معنی که با ایجاد جنگی در خارج از مرزها هر گونه تقابل با دولت در داخل نه صرفاً یک اختلاف سیاسی که رویکردی ضد ملی تلقی شود.

با توجه به آن چه گفته شد، بر خلاف دوران باراک اوباما این احتمال وجود دارد که ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور و فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا جنگی را علیه کشوری دور از مرزهای آمریکا آغاز کند. از آن جا که هم شخص ترامپ تمایلات ضد ایرانی دارد و هم اطرافیان او و مشخصاً وزیر دفاعش، ممکن است حماقت ترامپ در جنگ‌افروزی متوجه ایران شود.

در این میان آن چه باید در ایران لحاظ شود تا شرّ ترامپ آسیبی به کشورمان نرساند، ادامه اسلوب میانه‌روی در عرصه بین‌المللی است. جهان هم اکنون علیه ترامپ است، هم افکار عمومی و هم اغلب دولت‌های آن. در چنین فضایی که قطعاً به نفع ایران است، هر رویکرد غیر اصولی و غیر دیپلماتیک ایران می‌تواند فضا را تغییر دهد و علیه ایران رقم بزند.

لذا باید در عین حفظ اقتدار – که لازمه هر ملتی است – از دادن هر گونه بهانه به دست نومحافظه‌کاران آمریکایی خودداری کرد. همه اشکال تندروی در داخل و سیاست خارجی دقیقاً آرزوی شخص ترامپ، صهیونیست‌ها و جریان سعودی است.

اگر دولت ایران همچنان با تدبیر و دیپلماسی روابط خارجی‌اش را پیش ببرد، حتی اگر آمریکا بخواهد اقدامی علیه ایران انجام دهد، نخواهد توانست ائتلاف بین‌المللی علیه کشورمان شکل دهد. لذا بر خلاف برخی تحلیل‌های احساسی که می‌گویند باید در برابر ترامپ ما نیز ترامپ‌گونه رفتار کنیم. باید گفت که اتفاقاً پادزهر رفتارهای هیجانی و تکانشی ترامپ، دیپلماسی خردمندانه است.

ایران بعد از برجام در مسیر بهبود جایگاه بین‌المللی قرار گرفته است و این، مطلوب جریان‌های ضد ایران نیست. آرزوی آنها این است که هر اقدامی علیه ایران با بهانه‌ای باشد که تهران به دست‌شان می‌دهد.

در برابر دیوانه، نباید دیوانگی کرد، عقلانیت باید پیشه کرد.»

عصر ایران

کانال زیبایی شبره

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید