انتخابات در تمامی شعبه‌های اخذ رای تهران مکانیزه برگزار خواهد شد

96

علی اصغر ناصربخت معاون سیاسی فرماندار تهران و رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران در تشریح آخرین وضعیت میزان استعفای مدیران دولتی استان تهران برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: به هرحال مدیران استعفای خود را به دستگاه و سازمان مربوطه تقدیم می‌کنند و به اصطلاح در قانون پیش‌بینی نشده است که این آمار به وزرات کشور، فرمانداری و یا استانداری انعکاس پیدا کند.

وی افزود: اما مسئولان برگزاری انتخابات در زمان ثبت‌نام از افرادی که در واقع مشمول آن مشاغل خاص هستند که باید استعفا می‌دادند مدرک استعفا را مطالبه خواهند کرد.

رئیس ستاد انتخابات شهرستان تهران با بیان اینکه نه تنها فرمانداری تهران بلکه استانداری تهران و وزارت کشور هم نمی‌تواند الان اعلام کند که چه میزان از مدیران کشور یا افرادی که پست‌های مربوطه را در اختیار داشتند استعفا داده‌اند، اظهار داشت: بنابراین نمی‌توانیم با قاطعیت به ترکیب استعفادهندگان دسترسی پیدا کنیم و هیچ مرجع دیگری به جز رؤسای دستگاه‌های مختلف که استعفا به آنان تقدیم شده جواب این سوال را بدهند.

* هیچ فرمانداری در تهران برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس استعفا نداده است

ناصربخت بر همین اساس خاطرنشان کرد: اما تا جایی که بنده شخصا اطلاع پیدا کرده‌ام می‌توانم بگویم که بین فرمانداران و مقامات وزارت کشور که در حوزه فرمانداری‌های شهرستان تهران فعال هستند کسی را نداشتیم که استعفایی داده باشد و هیچکدام برای حضور در انتخابات مجلس استعفا ندادند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص برگزاری انتخابات مکانیزه در شهرستان‌های تهران گفت: جلسه‌ای با مدیرکل وزارت کشور در این زمینه داشتیم و آنچه که مسلم شد این بود که در تهران و کلان شهرهایی که از قبل پیش‌بینی شده انتخابات بصورت مکانیزه برگزار خواهد شد.

*احتمال ثبت‌نام 3هزار نفری برای کاندیداتوری انتخابات مجلس در تهران

رئیس ستاد انتخابات استان تهران ادامه داد: ما در تهران پیش‌بینی می‌کنیم که تا در حدود 3هزار نفر در انتخابات مجلس در حوزه انتخاباتی تهران ثبت نام کند که در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا که برگزار شد حدود سه میلیون نفر در آن شرکت کرده بودند.

انتخابات در تمامی شعبه‌های اخذ رای تهران مکانیزه برگزار خواهد شد

ناصربخت با تاکید بر اینکه در تهران انتخابات به صورت مکانیزه برگزار می‌شود،‌تصریح کرد: برگزاری الکترونیکی در تمامی شعبه‌های اخذ رای تهران قطعی شده است و این یک الزام برای دولت بود که علاوه بر تهران در چند کلان شهر دیگر انتخابات را به صورت الکترونیکی برگزار کند.

وی با بیان این مطلب که در استان تهران قبلا تجربه برگزاری الکترونیک انتخابات را داشتیم و این یک تجربه خوب برای ما است، افزود: البته در برخی شهرها که جزو کلان‌شهر نیست، چون قبلا سابقه برگزاری الکترونیکی انتخابات را داشتیم آن را به همان سبک مکانیزه برگزار خواهیم کرد. مثل پاکدشت که ما این کار را انجام خواهیم داد.

* تجهیزات برای برگزاری الکترونیک انتخابات پیش‌‌بینی شده است

رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت:‌ اعتبارات و شرایط فنی و تجهیزات پیش‌بینی شده و امیدوار هستیم که این امکانات فراهم شود.

ناصربخت با بیان اینکه در ایام نزدیک به برگزاری انتخابات قطعا اطلاع‌رسانی لازم برای نحوه برگزاری الکترونیک را به شهروندان خواهیم داد، خاطرنشان کرد: قطعا همراه داشتن کارت ملی الزامی است.

*تشریح شیوه رای دادن الکترونیکی شهروندان

ناصربخت در ادامه با تشریح شیوه رای دادن الکترونیکی شهروندان، اظهارداشت: کسانی که به شعب مراجعه می‌کنند باید کارت ملی همراه داشته باشند. پیش‌بینی می‌کنیم که با مکانیزه برگزار کردن انتخابات بتوانیم در بحث کیفیت انتخابات به مراتب بهتر از گذشته عمل کنیم و آنچه که مورد نظر رئیس‌جمهور محترم در بحث شفافیت و قانونی برگزار شدن انتخابات و اطمینان در صحت انتخابات بود را بهتر از گذشته عمل کنیم.

وی درباره نحوه اخذ رای الکترونیکی گفت:‌ وقتی فردی به شعبه اخذ رای می‌رود، شناسنامه و کارت ملی خود را ارائه می‌دهد که شناسنامه وی کنترل دستی شده و شماره ملی وی هم به صورت مکانیزه چک می‌شود تا مشخص شود فرد در شعبه دیگری رای نداده است. پس از مرحله چک توسط عامل اجرا و نظارت در شعبه، یک کارت الکترونیک در اختیار فرد قرار می‌گیرد. وی به پای دستگاه رفته و کارت را به دستگاه ارائه می‌کند. پس از آن‌که دستگاه کارت را مجاز شناخت، رأی دهنده با ورود کد داوطلبی خود،‌ رأی خود را معین و ثبت می‌کند.

ناصربخت در ادامه افزود: پس از ثبت نهایی در حافظه دستگاه، رای دهنده رأی خود را به صندوقی که در ذیل دستگاه قرارگرفته می‌اندازد و می‌بیند که رای در صندوق رای انداخته شود. فرد فقط با کارت الکترونیک خود می‌تواند یک‌بار رأی دهد

وی تصریح کرد: به هرحال در این دور از انتخابات ما بحث تجمیع انتخابات را خواهیم داشت که بحث‌های قانونی‌اش پیش‌بینی شده و وزارت کشور در این زمینه اقداماتی را داشته است و اصلاحاتی که باید در متن قانون انتخابات اتفاق بیافتد خواهد افتاد. ما در هر شعبه اخذ رای دو صندوق را خواهیم داشت که یک صندوق مربوط به نمایندگان مجلس و یک صندوق دیگر برای منتخبین مردم در مجلس خبرگان رهبری خواهدبود.

 

 

منبع: تسنیم

 

 

* ضرورت وحدت دولت و دستگاه های اجرایی در انتخابات

* روحانی اجازه تضییع حقوق ملت ایران را در مذاکرات نمی‎دهد

* اراده جدی دولت برای حل مشکلات پارس جنوبی

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید