چگونه لباس های مشکی رنگ و رو رفته را به حالت قبل برگردانیم

5387

تقریبا همه لباس های مشکی بعد از شست و شو ها و خشک کردن های مکرر، رنگ و روی خود را از دست می دهند. در این مقاله قصد داریم روش هایی را آموزش دهیم که به جای خرید دوباره لباس، آن ها را به حالت قبل بازگردانید، پس ما با همراه باشید.

روش اول استفاده از رنگ

 

1مطمئن شوید که پارچه لباستان قابل رنگ کردن است

رنگ لباس، بر روی پارچه های طبیعی مثل پنبه، کتان و ابریشم بهترین تاثیر را می گذارد. پارچه هایی از جنس ریون و نایلون نیز قابل رنگکردن هستند. تعدادی از پارچه ها مثل پارچه های صد در صد پلی استر، به هیچ عنوان قابل رنگ کردن نیستند. پس از رنگ کردن آن ها خودداری کنید.

 • پارچه هایی که دارای برچسب” فقط خشک شویی” هستند را رنگ نکنید.
 • پارچه های مختلف، قدرت جذب رنگ متفاوتی دارند، پس اگر مطمئن نیستید، اول در قسمت کوچک تری امتحان کنیدـ

2ظرف مناسبی آماده کنید

ظرف خود را با پلاستیک و یا روزنامه کاملا بپوشانید. اسفنج و دستمال هم در دسترس داشته باشید. از ظرف و یا سطل استیل برای ظرف رنگ کردن لباس خود، استفاده کنید.

 • از ظرف های فایبرگلاس استفاده نکنید، چرا که آن ها باعث ایجاد لکه می شوند.
 • در تمام مراحل از دستکش استفاده کنید.

 

3ظرف خود را با آب داغ پر کنید

هرچقدر آب داغ تر باشد، رنگ به دست آمده پر رنگ تر خواهد بود. حداکثر درجه از آبی که شما  می توانید استفاده کنید ۶۰ درجه سانتی گراد می باشد که مشکی پر رنگ تری را به وجود می آورد. مطمئن شوید که آب ظرف به قدری باشد که لباس در آن غوطه ور شود.

 

4پودر رنگ خود را در ظرف جداگانه ای در آب داغ حل کنید

پودر را کاملا در آب پخش کنید و از یک وسیله غیر قابل نیاز، برای مخلوط کردن آن استفاده کنید. اگر از رنگ مایع استفاده می کنید، تنها کاری که قبل از استفاده باید انجام دهید، تکان دادن آن است.

حتما چک کنید که مقدار رنگی که برای لباستان آماده کرده اید، کافی باشد. مقدار رنگ مورد نیاز هر محصول با محصول دیگر متفاوت است.

 

5مخلوط خود را در ظرف استیل خود، بریزید

دقت کنید که مخلوط رنگ، کاملا در آب داغ، حل شود. آب ظرف باید به اندازه ای باشد که بتوانید لباس را در ظرف حرکت دهید.

 • یک قاشق غذاخوری مواد شوینده به ظرف اضافه کنید. این کار باعث جذب بهتر رنگ میشود. مواد شوینده را کاملا در آب مخلوط کنید تا حل شود.
 • در هنگام رنگ کردن پارچه های کتان، ابریشم مصنوعی و الیاف گیاهی به منظور ایجاد رنگ بهتر، یک فنجان نمک به ظرف اضافه کنید.
 • در هنگام رنگ کردن نایلون، ابریشم و پشم نیز می توانید از سرکه برای ایجاد رنگ بهتر کمک بگیرید.

6لباس را در ظرف قرار دهید

لباس را در ظرف قرار دهید. هر چقدر لباس بیشتر در ظرف بماند، رنگ ایجاد شده پررنگ تر خواهد بود. لباس ها حداکثر یک ساعت می توانند در ظرف بمانند. شما باید به طور مداوم لباس ها را در آب هم بزنید.

 • سعی کنید که آب ظرف را داغ نگه دارید، می توانید از اجاق و یا ماکروویو استفاده کنید و یا با کتری آب داغ به آن اضافه کنید.
 • یکی از مزیت های استفاده از ظرف استیل این است که می توانید، آن را روی شعله اجاق بگذارید تا دمای آن ثابت بماند.
 • اگر قبل از رنگ کردن لباس هایتان، برای مدت زمان کمی آن ها را در آب داغ قرار دهید، آن ها نرم تر میشوند و راحت تر رنگ را به خود جذب می کنند.

7لباس را از ظرف بیرون بیاورید و با آب گرم شست و شو دهید

آب گرم، رنگ سطح لباس را از بین میبرد. بعد از شست و شو با آب گرم، از آب سرد استفاده کنید. این کار را تا زمانی که رنگ اضافی لباس گرفته شد، انجام دهید.

 • وقتی که لباس را از ظرف بیرون می آورید، رنگ آن از رنگ نهایی پر رنگ تر می باشد.
 • لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید و از مقدار کمی مواد شوینده استفاده کنید.

8لباس ها را خشک کنید

شما میتوانید از ماشین خشک شویی استفاده کنید و یا آن ها را آویزان کنید. ولی آویزان کردن لباس ها باعث میشود که رنگ تیره خود را حفظ کنند. بعد از یک بار خشک کردن، می توانید از آن ها استفاده کنید.

برای سه بار اول شست و شو، لباس ها را در ظرف جداگانه با آب سرد بشویید. از دوره شست و شوی ملایم و عادی ماشین لباسشویی استفاده کنید.

بعد از آن می توانید لباس هارا با لباس های مشکی دیگر که رنگ نشده اند بشویید ولی توجه داشته باشید که حتما از آب سرد استفاده کنید.

 

روش دوم استفاده از قهوه

 

لباس ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهید

اگر می خواهید چندین لباس را رنگ کنید، مطمئن شویدکه همرنگ هستند. شست و شو را با دوره عادی ماشین لباس شویی و آب سرد شروع کنید.

 • این روش بیشتر برای پارچه های پنبه ای مثل تی شرت های رنگ و رو رفته موثر است. این روش برای پارچه های دیگر خیلی تاثیر گذارنیست.
 • اگر می خواهید رنگ مشکی تیره ای ایجاد کنید، قهوه نسبت به استفاده از رنگ مشکی اثرگذاری کمتری دارد. قهوه بیشتر جلوه طبیعی به لباس می دهد.

یک قوری قهوه دم کنید

هر چه قهوه غلیظ تر باشد، رنگ به دست آمده نیز پررنگ تر میشود. برای این کار شما دو فنجان قهوه نیاز دارید پس از ظرف بزرگتری استفاده کنید.

 • شما می توانید از دو فنجان چای غلیظ نیز برای نتیجه ی مشابه استفاده کنید.
 • اهمیتی ندارد که قهوه را چگونه تهیه میکنید، فقط باید قهوه تازه و غلیظ باشد. البته اگر شماطرفدار قهوه هستید از این کار لذت خواهید برد.

دو فنجان قهوه را به ماشین ظرفشویی اضافه کنید

 •  اجازه دهید که مراحل شست و شو ادامه پیدا کند.
 • اگر قبلا شما از روش رنگ کردن لباس هایتان استفاده کرده اید، مترجه خواهید شد که این روش بوی بهتری دارد.
 • همچنین قهوه غیر سمی است و جای نگرانی نیست که ماشین لباس شویی تان رنگی شود.

لباس هایتان را آویزان کنید

 • ماشین های خشک شویی باعث از بین بردن رنگ لباس ها میشوند پس سعد کنید که لباس هایتان را آویزان کنید. بعد از یک بار خشک شدن، لباس هایتان آماده پوشیدن هستند.

 

کانال زیبایی شبره

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید