تاثیر صدای ناهنجار بر جنین

283

رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران گفت: شنوایی اولین حسی است که در نوزاد شکل می‌گیرد و نوزاد 4 ماهه صداها را کامل می‌شنود. بنابراین هر صدای ناهنجاری که مادر می‌شنود بر سیستم شنوایی جنین نیز اثر مخرب می‌گذارد و البته احتمال سقط را افزایش می‌دهد.

درباره پایش شنوایی در نوزادان اظهار داشت: در طرح غربالگری شنوایی نوزادان اکنون پوشش 70 درصدی داریم و شنوایی نوزادان در اکثر زایشگاه‌های کشور ارزیابی می‌شود. پس از تولد، شست‌وشو و مقیاس آپگار به ارزیابی شنوایی نوزادان پرداخته می‌شود.

وی با بیان اینکه اولین حسی که در دوران جنینی شکل می‌گیرد شنوایی است، ادامه داد: سیستم شنوایی نوزاد در 4 ماهگی کامل می‌شود و نوزاد به طور کامل صداهای محیط را می‌شنود همچنین به محض تولد تنها حسی که به طور کامل قابلیت استفاده دارد شنوایی است به همین دلیل است که اولین ارتباطات نوزاد با محیط، گفتاری است.

رئیس انجمن شنوایی‌شناسان ایران گفت: در نتیجه شنوایی انسان از همان ابتدای تولد قابل اندازه‌گیری است و اتفاقاً این ارزیابی می‌تواند موجب پیشگیری از ابتلا به اختلالات شنوایی شود.

این شنوایی‌شناس در پاسخ به سؤال دیگری درباره تأثیر صداهای ناهنجار بر سیستم شنوایی جنین اظهار داشت: هر صدای ناهنجاری که مادر می‌شنود بر سیستم شنوایی جنین نیز اثر مخرب می‌گذارد و علاوه بر مشکلات شنوایی می‌تواند موجب ترس و وحشت و استرس شود که این موضوع احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دلایلی که توصیه می‌شود زنان باردار در معرض سر و صدای شدید قرار نگیرند احتمال افزایش استرس و وقوع سقط جنین است.

 

منبع: فارس

 

 

* جنین چه صداهایی را می‌شنود

* عواملی که باعث سقط جنین می شود

* آیا با تغییر نوع تغذیه می توان جنسیت جنین را تعیین کرد؟

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید