جدال مرورگرهای اینترنت/ بررسی تاریخچه مرورگرها

110

قطعا مرورگرها هر کدام با ظاهری جذاب و کارایی بالا کاربران مختص خود را دارند و هر کاربری با سلیقه کاری و تعصب شخصی مرورگر محبوبش را از سایر مرورگرها انتخاب می‌کند، اما از نظر دریچه کاربری موفق است که با هوشیاری هر چه تمام‌تر و با سنجش میزان امنیت، سرعت و رابط کاربری مرورگرش را انتخاب کند. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که مرورگرهای مطرح دنیا چه زمانی تولید شدند یا اولین مرورگر اینترنتی چه نام داشت؟ برای پاسخگویی به این سوالات و بررسی نرم افزارهای نام آشنای مرورگر وب همراه دریچه باشید.
مرورگر وب چیست؟
مرورگر وب نرم افزاری است که جهت وبگردی سریع و راحت در دنیای اینترنت برای کاربران تولید می‌شود. اما مرورگری بین کاربران محبوب خواهد شد که رابط کاربری جذاب با قابلیت سفارشی سازی، امکان بارگذاری صفحات با سرعت بالا و از همه مهم‌تر امنیت بالا را داشته باشد.

اولین مرورگر اینترنت
برمی‌گردیم به 24 سال قبل زمانی که نه فایرفاکس بود، نه گوگل کروم، نه اُپرا و نه حتی اینترنت اکسپلورر و سافاری!! نخیر خبری از نِت اِسکیپ هم نبود. اولین مرورگر، World Wide Web بود که در سال 1369 (1991 میلادی) ثبت شده است، این مرورگر بعدها به نکسوس تغییر نام یافت تا با وب جهان گستر (www) اشتباه گرفته نشود.

NCSA Mosaic یکی از اولین مرورگرهای گرافیکی بود که در سال 1371 (1993 میلادی) با استقبال فراوان خود انقلابی در زمینه رابط گرافیکی ایجاد کرد. یک سال بعد مدیر همین پروژه، شرکتی با نام نِت اسکیپ تأسیس کرد، این شرکت محبوبیت خاصی در آن زمان پیدا کرده بود چرا که موفق شده بود تا 90 درصد کاربران را به خود اختصاص دهد.

در همان زمان‌ها بود که مایکروسافت با فروش بالای سیستم عاملش در بین کاربران شهرت خاصی پیدا کرده بود، مایکروسافت هم از همان جا به فکر تولید و گنجاندن مرورگر Internet Explorer در سیستم‌عامل محبوبش برای رقابت نفس‌گیر با مرورگر نِت اِسکیپ پرداخت؛ و باعث شروع اولین جنگ مرورگرها در سال 1374 (1995 میلادی) شد. سال 1381 (2002 میلادی) بود که Internet Explorer توانست از طریق محبوبیت سیستم عامل ویندوز، 95 درصد کاربران را به سمت خودش جلب کند. البته ناگفته نماند که مرورگر اپرا هم به صورت نامحسوس حضورش را از همان سال شروع به کارش، یعنی 1375 (1996 میلادی) تا به امروز حفظ کرده است.

سال 1377 (1998 میلادی) Netscape برای اینکه از مایکروسافت عقب نماند برای رقابتی جدید با Internet Explorer 6 دوباره اقدام به طراحی و تولید یک مرورگر رقابتی با استفاده از منابع متن باز، بنیاد موزیلا را تشکیل داد، ماحصل این بنیاد تولد روباه آتشین و دوست داشتنی بود. در جا زدن‌های Internet Explorer 6 و موفقیت‌ها و نوآوری‌های فایرفاکس از همین جا شروع شد. بعدها شرکت‌های بزرگ دست به طراحی و تولید مرورگرها با تبلیغات گسترده زدند مثل: سافاری اپل، کروم گوگل و نسخه متن باز کرومیوم.

تفاوت مرورگرها در چیست؟
اولین و مهم‌ترین تفاوت، سرعت اجرای اولیه مرورگر هاست، آزمایشات معتبر توسط وبسایت‌های معتبر بالاترین امتیاز را به مرورگر کروم از نظر سرعت اجرای اولیه نرم افزار داده‌اند. دومین مسئله بحث امنیت است، بیشتر مرورگرهای مطرح از قابلیت‌های تقریبا مشابه هم استفاده می‌کنند و زیاد تفاوتی با هم ندارند. یعنی آخرین نسخه مرورگرها آخرین راه کارها را برای یک وبگردی امن ارائه می‌دهند. شاید در این زمینه تنها وجه تمایز آن‌ها سرعت رفع عیب مرورگرهاست، حال این موضوع هم بستگی به متن باز بودن یا نبودنش دارد.

آمار Net Applications از استفاده مرورگرها
طبق گزارش نسخه رایانه‌ای مرورگر اینترنتی کروم در ماه ژوئن توانست فایرفاکس را پشت سر بگذارد. میزان استفاده از کروم از 17.7 درصد به 19.3 درصد در این ماه افزایش یافت. اینترنت اکسپلورر هم همچنان با اختلاف زیاد پر استفاده‌ترین مرورگر اینترنتی محسوب می‌شود و در ماه ژوئن 58.3 درصد از سهم بازار مرورگرها را در اختیار داشته است.
در ماه ژوئن 2014 (11 خرداد تا 9 تیر امسال) Internet Explorer 8 با 21.2 درصد، Internet Explorer 11 با 17 درصد و گوگل کروم 35 با 12.5 درصد بیشترین میزان استفاده توسط کاربران را داشته‌اند.

این در شرایطی است که شرکت دیگری که اطلاعات مربوط به مرورگرها را بررسی می‌کند یعنی StatCounter معتقد است در حال حاضر کروم پراستفاده‌ترین مرورگر اینترنتی است و حتی بالاتر از اینترنت اکسپلورر رتبه اول را در اختیار دارد. تفاوت بین آمار این دو شرکت به شیوه‌ بررسی ترافیک وب مربوط به هر کاربر برمی‌گردد. Net Applications به جای تعداد بازدید صفحات، تعداد بازدیدکنندگان منحصر به فرد هر وب‌سایت را در طول روز مورد محاسبه قرار می‌دهد.

کانال زیبایی شبره

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید