آیا روغن مورچه واقعا باعث کاهش موهای زائد می شود؟

1541

در بروشور استفاده از روغن مورچه که امروزه در بسیاری از عطاری ها وبرخی از  فروشگاه های محصولات بهداشتی به راحتی یافت می شود، آمده:
‹‹ماساژ روغن مورچه بر پوست عاری از مو که موهای آن از ریشه در آمده موجب توقف رشد موهای زائد و رفع همیشگی آنها می شود. تنها کافی است به مدت 5 تا 6 روز این روغن را سه بار در روز بر پوست تان ماساژ دهید تا شاهد اثرات معجزه آسای آن باشید.››
بسیاری از ما همین جملات را ممکن است  در آرایشگاه ها و سالن های اپیلاسیون از زبان مردم یا مسئولان آرایشگاه می شنویم و وسوسه می شویم با تهیه و تجربه روغن مورچه برای همیشه از شر موهای زائد که زیبایی و آراستگی ما را دستخوش تغییر قرار می دهند، راحت شویم. اگر شما هم در گروه افرادی هستید که تحت تاثیر تبلیغات تصور می کنید با روغن مورچه می توانید از شر موهای زائد خود راحت شوید به توصیه ها و نکته های دکتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی درباره روغن مورچه و کاربرد آن توجه کنید.

 


بیشتر بخوانید: خواص رازیانه و تاثیر آن در از بین بردن موهای زائد


درمان موهای زائد با روغن مورچه ممکن نیست

در منابع طب سنتی مانند تحفه حکیم مومن تبریزی و مخزن الادویه خراسانی که قدمت 200 ساله دارند درباره روغن مورچه و خواص متنوع آن برای درمان بیماری ها مطالبی ذکر شده است. در بخشی از این منابع به دو نوع روغن مورچه و خواص درمانی کم نظیر آن اشاره شده که یکی از آنها از روغن گیری مورچه در روغن گیاه زنبق و خیری و دیگری از روغن گیری مورچه در روغن زیتون به دست می آید. اما در این منابع درباره کاربرد این نوع از روغن مورچه برای از بین بردن موهای زائد اشاره ای نشده که آیا استفاده از این روغن که این روزها علاوه بر عطاری ها به شکل صنعتی و در بسته بندی های شکیل در فروشگاه های داخلی و خارجی به منظور از بین برنده موهای زائد به مردم ارائه می شود، چقدر می تواند در این زمینه موثر باشد.جای سوال دارد ؟!

متخصصین پوست در این زمینه چه می گویند:

دکتر ایازی متخصص پوست  در این زمینه اشاره کرده است که اصولا تماس هر گونه فر اورده با عنوانین مختف “روغن حیوانات مختلف مانند کوسه،مورچه ،شتر مرغ و….”در صورتیکه مجوز های وزارت بهداشت را در زمینه ادعای مورد اشاره نداشته باشند معتبر نبوده و نه تنها سودی ندارد بلکه باعث ایجاد حساسیت ها وضایعات پوستی مختلفی می گردد.شاید در برخی از کتب علمی به این گونه روغن ها در صورت تایید مراجع ذیصلاح تنها در حد یک نرم کننده ساده اشاره شده باشد. اما هرگونه ادعای خاصیت کاهش موهای زائد کذب محض بوده و هیچ اعتبار علمی ندارد .

منبع: poostnews.com

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید