خانه تازه های سلامت تغذیه و سلامت

رژیم غذایی مناسب برای کارمندان

2110
امروزه نقش تغذیه و جایگاه اساسی آن در تمامی گروه های سنی و نیز ارتباط بین شغل کارکنان و مدیران و کارمندان و وضعیت سلامت جسمی آنان کاملا آشکار شده است. در بین گروه های شغلی امروزی کارمندان گروه بسیار بزرگی از این افراد را تشکیل می دهند . محیط کار آنان در سلامتی آن ها و در نتیجه راندمان کار آنان اثر مستقیمی دارد . ضمن اینکه تغذیه مناسب نیز می تواند در فکر و جسم کارمندان تاثیر مناسبی بگذارد .متاسفانه در سال های اخیر به دلیل عدم آشنایی کارمندان با علم تغذیه و نبود برنامه تغذیه علمی، برای این گروه از اجتماع و لزوم توجه به ورزش های مناسب برای آنان و عدم تحرک کافی، درصد بالایی از این گروه بخصوص خانم ها را که استعداد بیشتری برای اضافه وزن دارند ، دچار آسیب های جسمی جدی کرده است که نمونه کوچکی از این مطلب مراجعه فراوان کارمند ان به مراکز تغذیه و رژیم د رمانی است.آسیب های تغذیه نامناسب برای کارمندان

از آسیب های احتمالی برای کارمندان که رابطه مستقیم بین تغذیه نامناسب و شغل آن ها د ارد می توان به چاقی، اختلالات استخوانی، انواع آرتروزها، انواع اختلالات عصبی، روحی روانی و چاقی های موضعی در افراد مستعد اشاره کرد . در رابطه با جلوگیری از این آسیب ها و نیز کمک به افراد درگیر عوارض تغذیه نامناسب نکات زیر بسیار حیاتی است. یکی از مهم ترین راه های پیشگیری مشکلات جسمی کارمندان، با توجه به اینکه پیشگیری همیشه راه حل مناسب تری برای افراد است، ورزش کردن است. مسئولان اداره ها می توانند از مدرسان ورزش های عمومی کمک گرفته و با راه اندازی آموزش های عمومی و نیز کلاس های ورزشی مخصوص خانم ها و آقایان به از بین بردن این معضل کمک کنند . با وجود سوء تغذیه و کمبود فراوان مواد غذایی اصلی، شیوع چاقی مخصوصا در کارمندان که تحرک کمتری دارند هشدار دهنده است و در راس بیماری های متابولیک امروزی، چاقی و فشارخون بالا، کمترین عوارض کم تحرکی است.

کارمندان عزیز باید سعی کنند از مصرف آب و مایعات و چای کمرنگ غافل نشوند . نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز مفید است. بخصوص خانم ها سعی کنند بلافاصله بعد از مصرف غذا از نوشیدن چای خودداری کنند و ۴۵ د قیقه بعد از غذا چای را بنوشند . این عمل باعث جلوگیری از کم خونی فقر آهن خواهد شد . کارمند ان عزیز سعی کنند در محیط کار مصرف مایعات خود را افزایش داده و تا حد امکان از آسانسور استفاده نکنند . سعی کنید سیگار را از برنامه زندگیتان حذف کنید . در صورت بروز مشکلاتی که با تغذیه ارتباط دارد از مشاوران تغذیه مجرب کمک بگیرید تا زندگی سالمی داشته باشید .

 

بیماری هایی که کارمندان را تهدید می کند

از جمله بیماری هایی که کارمندان را تهدید می کند می توان به انواع بیماری های ناشی از بی تحرکی مانند بالا رفتن فشار خون، چربی خون، بیماری های قلبی عروقی، انواع آرتروزهای مختلف، انحنای ستون فقرات، چاقی های عمومی و موضعی اشاره کرد . اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ها نیز راه های فراوانی وجود د ارد که از جمله این راه ها می توان به ایجاد مراکز آموزش عمومی ورزش های متناسب با حرفه کاری، آشنا کردن کارمندان با ورزش های عمومی و تخصصی نوع کار، استفاد ه از مشاوران و کارشناسان تغذیه جهت توصیه غذای مناسب برای کارمند ان و بخصوص استفاد ه از غذاهایی که کمتر چاق کنند ه اند ، ایجاد زمان های مناسب برای ورزش های روزانه یا هفتگی (حد اقل هفته ای د و روز ورزش همگانی بسیار مفید است)، استفاد ه از نوشید نی ها بد ون قند و شکر، ماست، دوغ، ماءالشعیر، چای بد ون قند و استفاد ه از کشمش و توت خشک و مویز و خرمای خشک به جای قند و شکر ( البته اعتد ال د ر مصرف آن ها نیز لازم است)، استفاد ه از میان وعد ه های غذایی مانند میوه های مناسب یا خرما که حاوی آنتی اکسید ان هستند ، ایجاد غذای رژیمی، مخصوص افراد ی که د چار اضافه وزن هستند و د ر صورت لزوم بهره گیری از نوشته های آموزشی شناخت کالری غذاها و اثرات مثبت و منفی آن ها از جمله موارد مفید قابل ذکر می باشند .

د ر مراجعات به مشاوران و متخصصان تغذیه مشاهده شده است که متاسفانه در صد بالایی از مراجعان چاق را خانم های کارمند تشکیل می د هند که بخصوص از چاقی موضعی رنج می برند . جهت اجرای د قیق رژیم غذایی مشکل اصلی آن ها عد م همکاری محیط کارشان از نظر غذاست. متاسفانه هنوز عاد ت های غلط گذشته که آشپز جهت خوشمزه کرد ن غذای خود از نمک و چربی زیاد استفاد ه می کند ، رایج بود ه و این موضوع خود یکی از مهم ترین مسائلی است که به ابتلای کارمند ان به انواع بیماری های مرتبط د امن می زند و لازم است که مسئولان محیط کاری موارد لازم را اعمال کنند .

 

رژیم غذایی مناسب برای کارمند ان

همانگونه که تاکید شد ، توجه به سلامت جسمی کارمندان می تواند سلامت فکری آن ها را ایجاد و راندمان کار بالاتری را حاصل کند . بنابراین یک برنامه غذایی مناسب جهت استفاده کارمندان به شرح زیر خواهد بود :

* از گوشت قرمز کم چرب در هفته حد اکثر ۲ تا ۳ بار استفاد ه کنند .

* شیر و ماست بخصوص در غذای خانم ها جمعا بین ۲ تا ۳ لیوان در روز مصرف شود . باید دانست که هر لیوان شیر معادل یک لیوان ماست و یا دو لیوان دوغ و یا حد ود اً ۴۵ گرم پنیر است.

* میوه ها حدود دو تا چهار بار در روز مصرف شود . سالاد و سبزیجات زیاد میل شود .

اگر باز هم بیشتر بخواهید بد انید که چه خوراک هایی برای کارمندان مفید است باید اشاره کنیم نکات زیر در سلامت تغذیه ای شما بسیار کمک کننده خواهد بود :

* سعی کنید روزانه ۶ الی ۸ عد د خرما میل کنید . ولی به یاد داشته باشید که باید قند های ساد ه را حذف کنید .

* سیب درختی حد اقل یک عدد در روز بسیار مفید است.

* سویای بو داده و یا برشته شده را حد اقل حدود ۲۰ عدد در روز میل کنید ؛ برای حافظه بسیار مفید است.

* ماهی را به خاطر امگا ۳ بالایی که دارد بخصوص ماهی قزل آلا هفته ای ۲ تا ۳ بار میل کنید . سعی کنید از ماهی های آب های آزاد مثل ماهی های جنوب بیشتر استفاده کنید .

* پرتقال، موز، هویج خام، سبزیجات رنگی بخصوص کلم، گل کلم و کلم بروکلی را زیاد میل کنید .

* خانم ها سعی کنند که هفته ای ۲ عدد قرص آهن در وسط غذا میل کنند و اگر دچار کم خونی اند مصرف روزی یک عدد قرص آهن توصیه می شود . بهتر است در این زمینه از مشاوره متخصصان تغذیه بهره بگیرید .

* خانم ها هفته ای یک بار جگر و اسفناج را همراه ویتامین C میل کنند . ویتامین C به راحتی با مصرف لیمو ترش و آب پرتقال طبیعی یا آب گوجه فرنگی تامین می شود .

* پیاد ه روی روزانه حد اقل نیم ساعت شما را د ر مقابل بسیاری از بیماری ها مصون نگه می د ارد .

مجله دنیای تغذیه

د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کتر سید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مرتضی صفوی، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انشیار د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

 

 * کارمندان هر یک ساعت یکبار ۵ دقیقه راه بروند!

* اگر کارمندی پشت میز نشین هستید، بخوانید!

* خطرات استرس و شغل های پشت میز نشینی برای کلیه

 

 

 

اینستاگرام شبره
اینستاگرام شبره

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید