سفر به کشور زیبای فنلاند

651

نکات جالب و خواندنی در مورد کشور فنلاند

۱- فنلاند کشوری با ۵ و نیم میلیون نفر جمعیت است که در بین کشورهای اتحادیه اروپا کمترین تراکم جمعیت را دارد.

۲- پایتخت این کشور شهر هلسینکی است و زبان اکثر مردم آن فنلاندی و برخی نیز سوئدی است.

۳- حیوان ملی این کشور خرس قهوه ای است.

۴- فنلاند به کشور هزاران دریاچه معروف است زیرا دریاچه های زیادی دارد و ۱۰ درصد از مساحت آن را دریاچه ها تشکیل داده اند.

۵- تعداد سوناهای این کشور از تعداد اتومبیل های آن بیشتر است. ، تقریبا ۲ میلیون سونا برای ۵ میلیون نفر جمعیت و ۹۹ درصد از فنلاندی ها هفته ای یک بار به سونا میروند.

۶- این کشور هر سال به عنوان یکی از بهترین کشورهای جهان از نظر سطح کیفیت زندگی قرار میگیرد.

۷- از هر ۱۰ بطری پلاستیکی فنلاند ۹ عدد از آنها بازیافت میشوند و تقریبا ۱۰۰ درصد بطری های شیشه ای نیز بازیافت میشوند.

۸- در این کشور هر کسی که مدرک دکتری بگیرد یک کلاه استوانه ای مردانه با عنوان “Doctoral hat” و یک شمشیر دریافت میکنند.

۹- عمل Declawing یا جراحی و بیرون آوردن ناخن گربه در فنلاند و کشورهای دیگه ای مثل آلمان ، سوئیس ، استرالیا ، ژاپن و … ممنوع است.

۱۰- فنلاند اولین کشور جهان بود که در سال ۲۰۱۰ دسترسی به اینترنت را یک حق قانونی تصویب کرد.

۱۱- مسابقه پرتاب موبایل ، یک مسابقه رسمی در این کشور است.

 

پایتخت کشور فنلاند

هلسینکی پایتخت فنلاند یکی از جوان ترین پایتخت های اسکاندیناوی است اما از نظر هنر و طراحی پیشرفت زیادی کرده و یکی از بهترین شهرهای دنیا در این زمینه است. این شهر هر ساله از نظر سطح کیفیت زندگی جز بهترین ها شناخته میشود.

finland-3

نقاط دیدنی شهر هلسینکی

سومنلینا

سوملینا یک قلعه دریایی است که روی ۶ جزیره قرار گرفته و یکی از مهم ترین و معروف ترین جاذبه های شهر هلسینکی هست. این قصر که از میراث به ثبت رسیده یونسکو است در اواسط قرن ۱۸ توسط سوئدی ها ساخته شده.

موزه هنر ملی فنلاند

این موزه که به Ateneum هم معروف است در یک ساختمان نئوکلاسیک قرار گرفته است که در سال ۱۸۸۷ ساخت آن تکمیل شده است و یک گالری از بهترین آثار هنری موجود در فنلاند است.

موزه شهر هلسینکی

مجموعه ای از موزه های کوچک در مرکز شهر که تاریخ پایتخت فنلاند و گذشته و امروز رو به نمایش میگذارد.

 

سونای Kotiharjun

فنلاندی ها به سونا علاقه زیادی دارند ، اما سونای Kotiharjun تنها سونای سنتی هلسینکی است که از سال ۱۹۲۸ به همین شکل کار میکند.

 

Seurasaari

یک جزیره در ۵ کیلومتری شهر هلسینکی است که در واقع یک موزه در فضای باز از خانه های چوبی است که در سراسر فنلاند قرار داشته اند و در جنگل های این جزیره برای بازدید قرار گرفته اند.

 

جاذبه های طبیعی کشور فنلاند

شفق قطبی

پدیده شفق قطبی یکی ازیبایی های طبیعت است که در جو زمین اتفاق می افته و نورهای رنگترنگی در آسمان دیده میشه و در چند کشور امکان مشاهده آن هست اما یکی از بهترین مناطق ، منطقه لاپلند فنلاند است.

در فنلاند اقامتگاه هایی شبیه خانه اسکیموها وجود دارد که سقف آنها شیشه است تا بازدیدکنندگان بتوانند تمام وقت به این نورهای زیبا نگاه کنند.

Snowland Rovaniemi

۶۲۳

۳۳۳

دریاچه سایما

میتوان گفت بخش شرقی فنلاند بیشتر از آب تشکیل شده تا خشکی ، دریاچه سایما در همین بخش است و بزرگترین دریاچه فنلاند هم محسوب میشود و به دریاچه “هزاران جزیره” معروف است. این دریاچه بعد از آب شدن یخچال طبیعی در اواخر از عصر یخ بندان بوجود آمده است.

۸۲۱

۱۱۲۲

پارک ملی Lemmenjoki

این جنگل های زیبا که در بخش شمالی و منطقه لاپلند هستند مساحتی حدود ۲۸۰۰ کیلومتر مربع دارند و بزرگترین پارک جنگلی فنلاند و یکی از بزرگترین و برجسته ترین در اروپا هستند. بازدیدکنندگان این منطقه میتوانند با قایق از طریق رودخانه یا تورهای سافاری از آن دیدن کنند

۱۴۱۳

پارک ملی Archipelago

این پارک ملی در نزدیکی تورکو قرار دارد و شامل چند جزیره است ، این جزیره ها بهشت عاشقان طبیعت است ، علاوه بر جاذبه های طبیعی ، ترکیب فرهنگ فرانسوی ، روسی و سوئدی مردم آن هم جذاب است. این منطقه برای ماهیگیری هم موقعیت های خوبی دارد ، علاقه مندان به قایق سواری هم میتوانند یکی از انواع قایق های پارویی یا موتوری را برای تفریح در آب ها شفاف این پارک ملی انتخاب کنند

۲۳۱۴

۲۵۱۴

اطلاعاتی برای سفر به این کشور از تجربه ی توریست ها

 

برای گردش در فنلاند گزینه های زیادی از دوچرخه تا وسایل نقلیه عمومی و ماشین کرایه ای هست ، و میتوانید به راحتی گزینه ای که مناسب با بودجه تان هست رو انتخاب کنید.

 

اگر میخواهید به خوبی شهرهای بزرگی مانند هلسینکی را بگردید و خیابان ها را ببینید روزهای هفته رو انتخاب کنید ، چون روزهای تعطیل خیابان ها خیلی شلوغ هست و همه در خیابان ها هستند.

 

وقتی در خیابان های شهرهای تاریخی میگردید خوب دقت کنید ، در هر گوشه ای از شهر بناها و آثار زیبایی برای دیدن هست

 

خیلی از موزه های فنلاندی روزها هایی در سال برای بازدید رایگان دارند ، سایتهای این موزه ها را چک کنید تا این زمان ها را پیدا کنید.

 

هلسینکی شهر گرانی برای توریست هاست ، برای گشت و گذار به صرفه تر یک “کارت هلسینکی تهیه کنید ، این کارت امکان انتخاب موزه هایی و دریافت مقداری تخفیف برای ورود به آنها را میدهد.

 

حتما روزهای تعطیلی و ساعت های کاری موزه ها را در وبسایت های رسمی آن ها چک کنید و بر اساس آن از قبل برنامه ریزی کنید.

 

برای انعام دادن در فنلاند اجباری نیست اما میتوانید برای تسکر سرویس دهی خوب مقداری انعام دهید.

 

در تابستان غذا فروشی هایی در فضای باز در سراسر شهرها میتوانید ببینید که غذاهای خوشمزه ای با قیمت خیلی مناسبی ارائه میدهند.

 

مصرف دخانیات در اکثر اماکن عمومی مانند کافه ها ، رستوران ها و مغازه ها ممنوع است.

 

برای دیدن شهرهای فنلاند ، تابستان زمان مناسب تری است ، هم روزها طولانی تر هستند هم فستیوال هایی در این زمان برگزار میشوند.

منبع: rangirangi.com

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید