طرز تهیه برنج کته در پلوپز

4434

مواد لازم برای کته در پلوپز

برنج : 3 پیمانه پلوپز
آب : 4 پیمانه پلوپز
نمک : به میزان لازم
روغن مخصوص پخت یا روغن زیتون : 2 الی 3 قاشق غذا خوری

طرز تهیه کته در پلوپز

هر پیمانه پلوپز برنج معمولاْ برای یک نفر کافیست .
موقع شستن برنج آن را زیاد چنگ نزنید و به آرامی آن را دو سه بار بشویید و آب روی آن را خالی کنید و بعد هر چند پیمانه برنج که خیس می کنید بایستی به همان تعداد به اضافه یک لیوان آب بریزید ( به ازای 4 پیمانه برنج 5 پیمانه آب و یا به ازای 5 پیمانه برنج 6 پیمانه آب ) گرم یا ولرم بودن آب زیاد مهم نیست و روی آن نمک بریزید و بگذارید خیس بخورد برنج های ایرانی نوع مرغوب زمان بیشتری برای خیس خوردن لازم دارند ولی برنج های خارجی مدت کمتری هم می توان آنرا خیس کرد .
بعد از خیس خوردن برنج را در پلوپز بریزد و روی برنج آب بریزید، میزان آب باید به اندازه یک بند انگشت بیشتر از روی برنج باشد، روغن اضافه کنید و پلوپز را به برق بزنید در پلوپز را هم بگذارید و دیگر به هیچ کاری نیاز ندارد اما اگر می خواهید برنج شما بهتر عمل بیاید یکی دو بار وقتی آب برنج جوش آمد به آرامی با قاشق چوبی بهم بزنید دقت کنید اگر زیاد به هم بزنید ممکن است کته له شود.
686301_wgDhfMPP
بنا بر نوع برنج معمولاْ بعضی برای پخت به آب بیشتری نیاز دارند و بعضی کمتر ، وقتی برای اولین بار از یک کیسه برنج برنجی را پخت میکنید چنانچه کته از آب در آمده نرم بود بار بعد از میزان آب آن کم کنید .
برنج های دانه بلند خارجی که اخیراً به بازار آمده به مقدار بیشتری آب نیاز دارد و هیچ وقت هم وا نمی رود وخیال کدبانوهای عزیز را هم راحت کرده است .
برای تهیه ته دیگی غیر از برنج میتوانید وقتی آب برنج جمع شد برنج را در ظرفی خالی کنید و ظرف آن را بشویید تا لعاب برنج باقی مانده در ظرف شسته شود و بعد روغن ریخته و از نان یا سیب زمینی و یا … برای ته دیگ استفاده و برنج را با کفگیر روی آن بریزید و دور آنرا هم جمع کنید تا به دیواره ظرف نچسبد.

نکات تکمیلی در مورد کته در پلوپز

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 5 دقیقه
و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت  میباشد .
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 3 نفر مناسب میباشد .

منبع: چاشنیک

 

کانال زیبایی شبره

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید