فواید بی شمار آب قلم برای بدن

165

استخوان ها وقتي به مدت طولاني در آب مي جوشد تمامي مواد مغذي آن گرفته مي شود؛ به اين عصاره آب قلم هم گفته مي شود که داراي خواص زير است:

۱ – مواد مغذي به بدن مي رساند: آب قلم غني از پروتئين و مواد معدني مختلف از جمله کلسيم، پتاسيم، منيزيم، آهن، فسفر و… است. علاوه بر آن، حاوي ويتامين هاي B نيز است. بنابراين منبع خوب مواد مغذي مورد نياز بدن براي روند سوخت و ساز است. بيشتر اين مواد مغذي در غذاهاي آماده وجود ندارد.

۲ – باعث تندرستي مي شود: بيشتر پزشکان مصرف اين عصاره را به بيماران خود توصيه مي کنند زيرا عملکرد سيستم ايمني را بهبود مي بخشد. آب استخوان جوشيده مي تواند سيرکننده و انرژي دهنده باشد. از طرفي با تقويت سيستم ايمني بدن، روند بهبود را تسريع مي کند.

۳ – به سلامت مفصل ها کمک مي کند: آب جوشيده استخوان سرشار از ماده مغذي است که به تقويت استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و غضروف ها کمک مي کند و مفصل ها را سالم نگه مي دارد. اين آب سرشار از اسيدهاي آمينه به نام پرولين و گليسين است که براي بافت هاي بدن لازم است. مبتلايان به التهاب مفصل و استخوان، مکمل هاي کوندرويتين سولفات مصرف مي کنند زيرا مانع از شکستگي غضروف مفصل مي شود. غذاهاي طبيعي نسبت به مکمل غذايي سالم تر است. گليسين، پرولين و آرژنين در کاهش التهاب و درد مفصل موثر است.

۴ – مواد مغذي مورد نياز زنان را تامين مي کند: زنان باردار يا شيرده که به احتمال زياد دچار کاهش مواد معدني مي شوند، هر روز آب قلم مصرف کنند. اين عصاره به ساخت خون کمک مي کند. گليسين توليد هموگلوبين را افزايش مي دهد.

۵ – به سلامت دستگاه گوارش کمک مي کند: ژلاتين که از کلاژن استخوان ها به دست مي آيد، آسان هضم مي شود. اين ماده عملکرد روده کوچک را بهبود مي بخشد و سيستم گوارش را تقويت و سوخت و ساز پروتئين را تحريک مي کند تا بدن بتواند پروتئين را هضم کند. بنابراين افرادي که حساسيت غذايي دارند، اين عصاره را به برنامه غذايي روزانه شان اضافه کنند.

۶ – عملکرد مغز را بهبود مي بخشد: ويتامين ها و مواد معدني موجود در اين ماده غذايي به توليد خون، بهبود کيفيت خون و جريان خون کمک مي کند و در نهايت عملکرد مغز را بهبود مي بخشد. گليسين نوعي اسيدآمينه است که در عملکرد سيستم مرکزي اعصاب نقش مهمي ايفا مي کند. خلق و خو را تنظيم مي کند و حافظه را بهبود مي دهد. با ايجاد آرامش، خواب آرام را تضمين مي کند. پرولين، نوعي اسيد آمينه است که کلسترول هاي کوچک و چسبيده به ديواره هاي رگ هاي خون را رها مي کند. بنابراين احتمال گرفتگي قلب و رگ هاي خون را کاهش مي دهد.

۷ – روند پيري را کند مي کند: چين و چروک بر اثر کاهش توليد کلاژن رخ مي دهد. کلاژن تشکيل دهنده اصلي مو، پوست و ناخن است. ماده مغذي موجود در عصاره استخوان مي تواند کيفيت مو، پوست و ناخن را به طور چشمگيري بهبود دهد. پرولين سلوليت را کاهش مي دهد و پوست را نرم مي کند. براي پوست عاري از چين و چروک و موهاي شاداب، روزانه اين عصاره را مصرف کنيد.

۸ – سيستم ايمني را تقويت مي کند: مصرف اين عصاره حساسيت و عدم تحمل غذايي را برطرف مي کند. اين امر مانع از بروز بيماري هاي خودايمني مي شود. آرژنين به عملکرد سيستم ايمني و بهبود زخم ها کمک مي کند و سلول هاي آسيب ديده کبد را ترميم مي کند.

۹ – عملکرد کليه ها و غدد فوق کليوي را بهبود مي دهد: براساس طب چيني، اين عصاره غني از ماده مغذي است که عملکرد کليه ها و غدد فوق کليوي را بهبود مي دهد. هورمون هايي که از اين غدد رها مي شود، از چند طريق به حفظ سلامت جسمي و ذهني کمک مي کند.

۱۰ – در حفظ سلامت دندان ها موثر است: از آن جا که دندان غني از کلسيم است، اين عصاره دندان ها را تقويت مي کند و مانع از پوسيدگي دندان مي شود.

۱۱ – استخوان ها را تقويت مي کند: مواد معدني چون کلسيم و منيزيم، روند تشکيل استخوان هاي سالم را سرعت مي بخشد و در بهبود استخوان هاي شکسته نقش مهمي دارد.

12 – عضله ها را تقويت مي کند: گلوتامين روند سوخت و ساز بدن را بهبود مي دهد. عصاره استخوان حيوانات حلال گوشت را مي توان به سوپ، برنج، خورشت و… افزود.

منبع: روزنامه خراسان

 

 

* همه آنچه که درباره ژلاتین باید بدانید

* غذاهایی که خون شما را تصفیه می کنند

* آیا استفاده از ظروف مسی برای بدن مضر است؟

* چگونه بیشترین میزان آهن را از غذا جذب کنیم؟

 

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید