نظر مراجع در مورد برهنه شدن در سینه زنی چیست؟

163

یکی از سوالات مطرح در خصوص عزاداری اینکه نظر مراجع در مورد برهنه شدن در سینه زنی چیست؟

پاسخ:
آنچه در روايات فراوان مورد سفارش و تأكيد است عزاداري و محزون و گريان بودن در مصيبت شهادت و مظلوميت و فقدان اولياي الهي به ويژه سالار شهيدان، امام حسين(ع) است. شكل عزاداري و چگونگي آن به حسب عرف و عادت و مراسم و فرهنگ جامعه اي مختلف است و در روايات بر شكل خاصي از آن تأكيد نشده است. لخت شدن در مراسم عزاداري كه در بعضي جاها معمول است تابع همين عرف و عادت است و داراي فضيلت و ارزش خاصي نمي باشد و هيچ گونه تأكيدي بر آن نشده بلكه در جاهايي كه اين مراسم در معرض ديد و تماشاي خانم ها مي باشد، ترك اين كار و با لباس عزاداري كردن بدون شك بهتر و مناسب تر است. بلكه اگر كمك به گناه باشد جايز نيست.نظر مراجع:
حضرت امام و آيت الله فاضل: اگر لخت شدن باعث مفسده نباشد، اشكال ندارد و بر زنان واجب است از نگاه كردن به بدن نامحرم اجتناب كنند.
(امام، استفتائات، ج 3، سؤالات متفرقه، س 46؛ فاضل، جامع ‏المسائل، ج 1، س 2163 و 2165.)آيت الله مكارم: احتياط واجب آن است كه مردان از اين كار خوددارى كنند.
(مكارم، استفتائات، ج 2، س 765.)

آيت الله تبريزى: اشكال ندارد
(تبريزى، استفتائات، س 2004 و tabrizi.org، لخت شدن عزاداران.)

آيت الله صافى: اگر در معرض ديد زنان نامحرم نباشد، اشكال ندارد.
(صافى، جامع‏ الاحكام، ج 2، س 1597.)

آيت الله بهجت: بنابراحتياط واجب بايد بدن خود را از نامحرم بپوشاند.
(بهجت، توضيح‏ المسائل، م 1937.)

آيت الله خامنه اي: در صورتى كه نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، برهنه شدن و سينه زدن جايز است ولى مناسب است با لباس عزادارى انجام بگيرد.

 

 

منبع: جام نیوز

 

 

 

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید