چرا چاق نمی شوم؟

671

یکی از معضل‌های تناسب اندام مربوط به کسانیه که با کمبود وزن مواجه هستن.

درسته که افراد کمتری با این معضل مواجه هستن اما خوبه بدونیم که کمبود وزن هم درست مثل اضافه وزن ممکنه ناشی از رفتارهای غلط غذایی یا برخی بیماری‌هایی باشه که سلامتی ما رو تهدید می‌کنن.

تو این پست صرفا علت‌های عدم افزایش وزن رو می‌گیم که البته برخی از اون‌ها عادت‌هایی هستن که اگر کنترل بشن، می‌تونن به بالا رفتن وزن کمک کنن.

 

علت چاق نشدن برخی از ما چی ‌می‌تونه باشه؟

۱. بی‌اشتهایی و نخوردن غذای کافی: این بی‌اشتهایی اغلب اوقات در اثر معضلات روحی و استرس ایجاد میشه.

۲. سرعت غذا خوردن: برخی از افراد لاغر بسیار کند و آهسته غذا می‌خورن.
آهسته غذا خوردن باعث میشه که مغز فرصت دريافت سيگنال سيری رو داشته باشه که البته تُندخوری هم باعث چاقی میشه، چون دستور سیری رو دیر به مغز می‌رسونه.

۳. افراد لاغر ممكنه در طول هفته ١ يا ٢ روز وعده كامل مغذی داشته باشن: برخی از افراد ممکنه با خوردن مواد خیلی کم و نه چندان مقوی به سرعت سیر بشن.

 


بیشتر بخوانید: از دیدگاه متخصصان تغذیه بهترین رژیم غذایی حال حاضر جهان چیست؟


 

۴. نداشتن برنامه غذايی منظم: خوردن تمام وعده‌های غذایبی برای این دسته از افراد ضروریه درحالیکه ممکنه به راحتی از خوردن برخی وعده‌های غذایی‌شون بگذرن؛ به خصوص صبحانه.

۵. عوامل ژنتيكی: يكی ديگه از عوامل لاغری، دلایل ژنتیکی هست؛ برخی از افراد ممکنه میزان غذای زیادی هم میل کنن اما باز هم چاق نشن.

۶. ميزان سوخت و ساز يا متابوليسم: معمولا سوخت و سازِ بدنِ اشخاصِ کم وزن، بالاست.

نکته: متابوليسم به ميزانی از انرژی گفته ميشه كه بدن برای انجام فعاليت‌های روزمره مثل ضربان قلب، تنفس، حفظ دمای بدن و… بهش نیاز داره.

 


بیشتر بخوانید: برنامه غذایی برای بیماران مبتلا به مشکلات گوارشی


 

۷. استرس و تنش‌های روحی: این عامل در برخی از افراد منجر به از دست رفتن وزن میشه، به اصطلاح زود آب میشن.
می‌دونیم که استرس می‌تونه دلیل چاقی هم باشه و در هر فرد اثر متفاوتی داره.

۸. ابتلا به برخی بیماری‌ها: بيماري‌های انگلی، اختلالات گوارشی و پركاری تيروئيد می‌تونن مانع وزن گرفتن باشن، كه البته با انجام آزمايش و مراجعه به پزشک متخصص و تغذیه می‌شه اون‌ها رو درمان و کنترل کرد.

مهم: چاق شدنِ غير اصولی برای افراد لاغر باعث بروز بيماريهايی مثل فشارخون، چربی خون و ديابت می‌شه، بنابراین حتما با مراجعه به متخصص برای رسیدن به وزن ایده‌آل تلاش کنید.

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید