5 جای دیدنی و بکر ایران

176

:اگر می خواهید به مسافرت بروید و به دنبال دیدنی های بکر کشور هستند پنج پیشنهاد برایتان داریم.
جنگل مه‌آلود پاسند

اگر براي گردش و تفريح استان مازندران را انتخاب کرده‌ايد، اين سفر را به طرف شرق استان مازندران ادامه دهيد تا به شهرستان بهشهر برسيد. روستاي زيباي پاسند و منطقه زيباي پاسند رز درست 3 کيلومتر در شرق در سمت راست اتوبان در جوار رودخانه پاسند با تابلوي بزرگ خود‌نمايي مي‌کند. جنگل بكر و دست نخورده كه هر سال گروه‌هاي زيادي از توريست‌ها به آن سر مي‌زنند.

حنا عليشاه

اينجا يکي از مناطق بکر و چشم‌نواز در محدوده شهر ونک شهرستان سميرم و جزو مناطق پايلوت است. حناعليشاه که در زبان عاميانه به نام حناليچه معروف است، به دليل داشتن طبيعت شگفت‌انگيز در ميان عاشقان طبيعت، به ويژه کوهنوردان، طرفداران زيادي دارد. پس از گذراندن مسير 11 کيلومتري از شهر سميرم با وسيله نقليه در ابتداي مسير پياده‌روي به دشتي پرگل در دامنه کوه که اطرافش را مزارع و باغ‌ها گرفته، مي‌رسيد.

ابرده پايين

اين روستا در 25 کيلومتري شمال‌غربي شهر طرقبه، ميان دره‌اي است و پيرامون آن را ارتفاعات در‌برگرفته. تنها رودخانه‌اي که از آن مي‌گذرد، «جريان آبي زشک» است. مردم اين روستاي ييلاقي بيشتر به باغداري يا دامداري اشتغال دارند، آب و هواي اين ناحيه از شانديز معتدل کوهستاني است. اين منطقه به دليل وجود کوه‌هاي مستعد در فصل زمستان به پيست اسکي براي علاقه‌مندان به اين ورزش تبديل مي‌شود و گروه‌هاي ورزشي بسياري از گردشگران در اين فصل براي بهره بردن از طبيعت برفي اين ناحيه از ابرده مي‌آيند.

درياچه تُرشاب

يکي از درياچه‌هاي استان کرمان است که در 13 کيلومتري جنوب شهرستان بردسير و در نزديکي روستاي ترشاب قرار دارد. اين درياچه فصلي از ذوب برف‌هاي ارتفاعات و رودخانه فصلي آب بخشا تغذيه و البته در فصل گرم سال خشک مي‌شود. وسعت اين درياچه بر‌اساس ميزان آب‌گيري آن متفاوت است و به‌طور متوسط عمق آن به 50 سانتي‌متر نمي‌رسد. آب اين درياچه شور و غيرقابل استفاده است. در اطراف درياچه بيشتر گياه نِي ديده مي‌شود که به صورت انبوه و متراکم، بيش از 80 درصد سطح آن را مي‌پوشاند. به همراه نيِ، گياهان ديگري چون سازو و لويي هم ديده مي‌شود. حيات‌وحش درياچه ترشاب را پرندگاني چون اردک سر سبز، اگرت سفيد و حواصيل خاکستري تشکيل مي‌دهد که در زمستان‌ها در اين منطقه ماوا مي‌گيرند. از پستانداران اطراف تالاب هم مي‌توان به گرگ و روباه اشاره کرد که بايد مراقبشان باشيد.

 

 

منبع:هفته نامه زندگی مثبت

 

 

* معرفی مقاصد گردشگری خوب دنیا با هزینه مناسب

* آشنایی با جاذبه های خاص گردشگری در ایران

* کویر مصر در قلب کویر مرکزی ایران

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید