آدامس از چه موادی تشکیل شده است؟

6040

کارشناس اداره غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: آنچه که مصرف کنندگان هنگام خرید آدامس باید توجه داشته باشند، برچسب محصول است که حتما دارای پروانه ساخت یا پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت باشد و به تاریخ تولید و انقضای محصول دقت کنند.

فرانک ناظمی پور در این باره ادامه داد: آدامس یا همان سقز بسته به نوع صمغ موجود در آن به انواع جویدنی و بادکنکی تقسیم می‌شود.

وی گفت: آدامس نوع جویدنی مصنوعی است که برای تازه کردن دهان یا بوبری یا سرگرمی و جویدن به کار می‌رود. در قدیم آدامس رایج در ایران را سقز می‌گفتند که از تنه درخت استحصال و سپس فراوری می‌شد. در حال حاضر آدامس جویدنی فراوری شده ماده اصلی آن صمغ مصنوعی یا طبیعی است که براساس نوع آن، سایر مواد از جمله شکر،‌ گلوکز یا شیرین کننده‌ها و مواد افزودنی مجاز را تحت شرایط بهداشتی تهیه شده به نسبت‌های مشخص به آن فراورده اضافه می‌کنند.

وی تصریح کرد: آنچه که مصرف کنندگان باید توجه داشته باشند برچسب محصول است که حتما دارای پروانه ساخت یا پروانه بهداشتی از وزارت بهداشت باشد و دقت کافی به تاریخ تولید و انقضای محصول کنند. هموطنان به این نکته در هنگام خرید دقت کنند که کالا پارگی نداشته و بسته بندی محکمی داشته باشد.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان غذا و دارو، ناظمی پور با بیان اینکه طرح برچسب محصولات غذایی اطلاعات کامل را در اختیار هموطنان قرار می‌دهد، تصریح کرد: این برچسب‌ها که بر روی محصولات درج می‌شوند این اطلاع را می‌دهند که آدامس با شکر یا بدون شکر تهیه شده است.

وی در پایان برخی از آدامس‌ها با شیرین کننده‌ها تهیه می‌شوند و برای افراد رژیمی توصیه شده که قند کمتری مصرف کنند، لذا می‌توانند از آدامس‌های بدون شکر استفاده کنند./ صبحانه آنلاین

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید