آموزش گام به گام بافتنی با دو میل برای مبتدی ها + تصاویر

156151
آموزش بافتنی با دومیل

با نزدیک شدن به فصل سرما، خریدن لباس های بافتنی برای محافظت در برابر سرما همواره یک گزینه ساده محسوب می شود. اما اگر خودتان بافتنی یاد بگیرید، می توانید هر مدلی را که دلتان می خواهد برای خود و عزیزانتان ببافید و از پوشیدن آن لذت ببرید.

اگر شما به بافتنی علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنیم این آموزش را تا انتها ببینید و با اصول اولیه بافتنی و بافت یک مدل شال و کلاه آشنا شوید.

اصطلاحات رایج در بافتنی دو میل

 

میل: میل های بافتنی با هر جنسی موجود است مانند پلاستیکی ,بامبو ,فلزی و … دوباره این نکته را می گویم که چیزی را انتخاب کنید که با ان احساس راحتی کنید .

آموزش بافتنی

دانه: حلقه های کوچک و اولیه که در ابتدای کار روی میله انداخته می شود، دانه نام دارند. برای شروع بافتنی به اندازه ای که نیاز داریم مانند فیلم زیر، دانه ها را سر بیاندازید که به آن اصطلاحا سر انداختن می گویند.

 

رج: به هر ردیفی که بافته می شود، رج گفته می شود. در بافتنی یک رج رفت و یک رج برگشت داریم.

آموزش بافتنی

 

بافت دانه از زیر: اصلاحی است که در بافتن به کار می رود. در بافت دانه از زیر، نخ آزاد را باید در پشت میل قرار دهید و با میله سمت راست، یک دانه از میل سمت چپ بگیرید و نخ را از زیر و از وسط دانه رد کنید.

بافت دانه از رو: برای بافتن دانه از رو، باید نخ را بر روی میل قرار داده و میل سمت راست را از رو وارد دانه میل سمت چپ کرده و از وسط دانه رد کنید.

بافت از زیر و رو

 

ژته: ژته دانه اضافی هست که در لابه لای بافت روی میل قرار گرفته می شود. از ژته برای اضافه کردن دانه، طرح های چین دار و حاشیه لباس استفاده میشه.

کور کردن: بعد از اینکه تمام مراحل بافت تمام شد، باید قسمت انتهایی بافت را کور کنید. بافت کور به این شکل است که باید دو دانه را با هم یکی کرده و از زیر ببافید. دانه سمت راست را دوباره وارد میل سمت چپ کنید و دوباره با دانه بعدی یکی کرده ببافید. این کار را تا انتهای رج باید تکرار کنید.

 

آموزش بافتنی ساده یا کشباف

بافتنی ساده یا کشباف از ساده ترین نوع بافت ها و به نوعی بافت پایه محسوب می شود. این نوع بافت معمولا برای انواع شال گردن، حاشیه کلاه، مچ آستین و هر جایی که شما میخواهید در کارتان جذب بدن باشد ، استفاده میشود. روش بافت کشباف به این صورت است که با استفاده از دو میل یک دانه از رو و یک دانه از زیر بافته می شود و با نام کش بافت نیز شناخته شده است. ساده ترین نوع کشباف ۱ دانه از زیر ۱ دانه از رو است . نوع دیگر کشباف ۲ دانه از زیر و ۲ دانه از رو است.

ابتدا به اندازه مورد نیاز سر بیاندازید . تعداد دانه هایی که سر می اندازید باید فرد باشد.

رج اول: ( یکی از رو، یکی از زیر) ببافید و تا آخر رج این عمل را تکرار کنید.

رج دوم : دانه هایی که از رو بافته شده از رو می بافیم و دانه هایی که از زیر بافته شده از زیر می بافیم . این کار تا پایان بافت تکرار میشود.

 

 آموزش بافت کلاه نوزادی

در این قسمت آموزش بافتنی کلاه کودک به شکل دانه برفی رو به شما آموزش میدیم.

آموزش بافت کلاه نوزادی

۱٫ ابتدا دور سر کودک را با متر اندازه گیری کنید و روی میل دانه سر بیندازید.

۲٫ سپس به اندازه ۸ تا ۱۰ سانتی متر و یا تا جایی که قرار هست کلاه بر روی پیشانی قرار بگیرید، کشباف انجام دهید. (دو دانه رو، دو دانه زیر).

۳٫ رج اخر کش بافت رو باید تمام دانه ها را از زیر ببافید.

۴٫ در این مرحله برای زیباتر شدن کلاه می توانید به دلخواه خود رنگ نخ کاموا رو تغییر داده و بافت جو دانه را شروع کنید تا کلاهی با بافت دانه برفی داشته باشید.

۵٫ برای بافت جودانه باید رج اول را یک دانه زیر یک دانه رو ببافید و رج دوم را یک دانه رو و یک دانه زیر ببافید. یعنی برای شروع رج بعدی باید دانه هایی که در رج اول از رو بافته شده اند را از زیر ببافید و دانه هایی که از زیر بافته شده اند را از رو ببافید.

۶٫ بافت جو دانه را تا انتهای کلاه ادامه دهید و قسمت بالایی کلاه را با کوک زدن جمع کنید و یک منگوله برای قسمت بالایی کلاه بدوزید تا زیبایی کلاه بافتنی شما کامل شود.

 

آموزش بافتن شال گردن

بافت شال گردن با دو میل چندان سخت نیست و اصول کلی کار با آموزش های بالا شباهت دارند.

به هر اندازه ای که می خواهید شال گردن تان پهنا داشته باشد سر بیندازید. باید گفت که محدودیتی در تمامی اندازه ها و موارد دیگر وجود ندارد. همه چیز به سلیقه شما باز می گردد.

برای بافت شال گردن اگر کاملا مبتدی هستید می توانید از بافت ساده یک زیر یک رو یا دو تا زیر دو تا رو و همچنین تمام بافت زیر یا تماما رو استفاده کنید.

اگر در بافت پیچ مهارت دارید می توانید یک یا چند ردیف بافت پیچ ببافید.

بیشتر بخوانید: آموزش بافتنی: بافت پیچ ساده (ضربدری) + فیلم

بافت شال گردن بافت شال گردن

 

آموزش اتصال تکه های بافته شده

 

 

بیشتر بخوانید:

آموزش ۵ مدل کاربردی و پرطرفدار بافتنی با دو میل

آموزش بافت ۳ مدل هدبند زیبا و ساده با دو میل

آموزش بافت دو مدل دستکش پنج انگشتی و تک انگشتی

آموزش بافت دو مدل زیبای کلاه و شال گردن

 

1 نظر

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید