آموزش هایلایت کردن مو در خانه به دو روش بالیاژ و فویل

356030

دو راه برای هایلایت کردن موها وجود دارد:

  • به روش بالیاژ
  • با استفاده از فویل

۱- تکنیک بالیاژ

این روش کم دردسر است و خیلی نیاز به مراقبت یا مراجعه  زود به زود به آرایشگاه ندارد. با این روش برای داشتن ظاهری طبیعی تر، می توان نوک موها را روشن تر کرد. به این روش نقاشی مو هم گفته می شود. برای داشتن یک بلوند زیبا، آرایشگر شکل Vرا روی هر قسمت کوچکی از مو در می آورد. از پشت گردن شروع کرده و به سمت جلوی سر می آید. یک حالتV مانند که روی ریشه ها رنگ پایه می گذارد و بتدریج که به سمت انتهای مو می رود روشن می شود. بین هر قسمت هایلایت شده باید حدود ۳ سانت فاصله داشته باشد. برای ایجاد بلوندی روشن تر، می توان شکل W را روی مو در آورد و هایلایت ها را باریک تر گرفت. خط جلوی موها نیز باید هایلایت شود، چون زودتر از قسمت های دیگر از بین می رود.

بیشتر بخوانید: آموزش مرحله به مرحله رنگ مو به روش بالیاژ با تصاویر

بالیاژ مو

۲- تکنیک فویل

هایلایت با فویل بیشتر از تکنیک قبلی خودش را نشان می دهد، مخصوصاً در قسمت ریشه ها و وسط مو. در انتهای موها رنگ محو تر می شود. به مرور زمان بیشتر خودش را نشان می دهد. بالاترین قسمتی که فویل گذاشته می شود، نزدیک پوست سر است که نشان می دهد موها تازه رنگ شده است. اما وقتی مو رشد می کند، مرز آن معلوم می شود.

هایلایت با فویل

آموزش هایلایت کردن مو

برای هایلایت کردن موها ابتدا کل مو را به زمینه دلخواه رنگ می کنیم (می توانید روی موهای طبیعی خودتان هم هایلایت را انجام دهید). سپس قسمتهایی از مو را بصورت دلخواه جدا می کنیم. این جداکردن به نوع هایلایتی که می خواهید انجام دهید بستگی دارد:  مش کلاهی یا تکه ای، تکنیک بالیاژ یا فویل.

پس از انتخاب روش هایلایت کردن موها، آنها را تقسیم بندی کنید. سپس قسمت های جدا شده را دکلره کنید و در چند مرحله مو را به پایه مورد نظر می رسانیم. توجه کنید که اگر مو ضعیف باشد خیلی زود استحکام خود را از دست داده و از بین می رود. ولی هرچه پایه مو بالاتر رود مو روشنتر شده و در نهایت بی رنگ می شود که در این صورت رنگساژ مورد استفاده خیلی زیباتر بدست می آید.
پس از شستن مواد دکلره از روی مو، پایه رنگ را چک کرده و اگر هنوز به پایه دلخواه نرسیده بود و مو مقاومت داشت باز هم عمل بی رنگ کردن را تکرار می کنیم. در نهایت موها را شسته و نم آنرا می گیریم. رنگساژ مورد نظر را بصورت فرمول های زیر مخلوط کرده و به کل سر می زنیم . این کار را از پشت سر انجام می دهیم. موها را کاملا ماساژ داده و تمام تارهای مو را به رنگ آغشته می کنیم . پس از ۱۵ دقیقه آنرا چک میکنیم اگر رنگ دلخواه بدست آمده بود آنرا با آب ولرم شستشو می دهیم.

چگونه رنگساژ کنیم؟

– به رنگی که بعد از دکلره کردن روی موها می‌زنیم رنگساژ می‌گوییم.برای تهیه رنگساژ یک‌چهارم از تیوپ رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و اکسیدان و آب را به صورت

– یک به یک با رنگ مخلوط کرده تا به شکل ماست خیلی شل در بیاید.

– می‌توانید برای شل‌تر شدن مخلوط آب بیشتری اضافه کنید؛ رنگساژ را روی موی خیس زده و بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه بشویید. اگر رنگساژ در ۵ دقیقه هم جواب داد، می‌توانیم مو را بشوییم. نحوه زدن رنگساژ روی مو مانند شامپو زدن است.

فرمول رنگساژ زیتونی :
رنگ M8 زیتونی ۱/۴ تیوپ (ده سانت) +۳۰ الی ۵۰ CCاکسیدان شماره ۱ بر روی پایه ۸

رنگساژ خاکستری :
رنگ  A8 خاکستری ۱/۴ تیوپ(ده سانت+۳۰ الی ۵۰CC اکسیدان شماره ۱ روی پایه ۹

رنگساژ طلایی :
رنگ G9 طلایی ۱/۴ تیوپ+۱ قرص + ۳۰ الی ۵۰ CC  اکسیدان شماره ۱ روی پایه ۹

رنگساژ کرم (کاهی):
رنگ N9 یا بلوند خیلی روشن +۳۰ الی ۵۰ CC اکسیدان شماره ۱ روی پایه ۹

 

کرم دودی : C8 و ۱۰٫۰ با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۹ دکلره
کرم چرک : ۹٫۱۶ مارک ویلا با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۹ دکلره
کرم نخودی :۱۰٫۱۳ ویلا با اکسیدان ۶ یــــا N8 با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۹

 

نسکافه ای : ۸ شکلاتی با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۹ دکلره

 

کنفی : C7 و بژ ۷ با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۹ دکلره

 

ماسه ای :۶٫۳۲ با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۷ دکلره
خاکی : N7 و کمی شکلاتی ۶ با اکسیدان ۶ رو پایه ی ۸-۹۹ دکلره

 

عروسکی : ۱۲٫۸ پادینا با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۹ دکلره

 

پیازی : t10 با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۹ دکلره

 

زیتونی دودی :C8 و m7 با اکسیدان ۶ روی پایه ی ۹ دکلره

 

فوت‌های کوزه‌گری برای رنگساژ

• اگر می‌خواهید که زردی مو را بگیرید از رنگ‌های سری دودی یا نقره‌ای استفاده کنید که زردی مو را خنثی کند.
• اگر زردی مو زیاد است به اندازه یک نخود رنگ بنفش را با رنگ اصلی مخلوط کنید،اگر می‌خواهید موهای‌تان زردی نداشته باشد هیچ‌گاه سری طلایی برای رنگساژ به‌کار نبرید.
• در رنگساژ بسته به حجم مو باید از رنگ روشن در فرمول به اندازه بیشتر و از رنگ‌های تیره به اندازه حداکثر یک نخود استفاده کرد.
• اگر بخواهیم شدت تن زیتونی، طلایی و دودی را زیاد کنیم از واریاسیون‌های مربوط استفاده کنید  (در شماره پیش کامل درباره واریاسیون‌ها توضیح دادیم)

 

 

کدام پودر دکلره مناسب است؟

پودرهای دکلره تنوع زیادی دارند و مارک‌های مختلفی از آنها در بازار موجود است. به طور کلی پودرهای دکلره از هر مارک و برندی که باشند به دو نوع تقسیم می‌شوند:

۱-پودر دکلره سفید که ضعیف‌تر عمل کرده و معمولا برای موهای حساس، نازک و رنگ شده استفاده می‌شود.

۲-پودر دکلره آبی که قوی‌تر از پودر دکلره‌ سفید بوده و برای موهای طبیعی و سالم کاربرد دارد.

معمولا اگر مو مشکی طبیعی ( در کل رنگ تیره ) بود از پودر آبی و اگر رنگ طبیعی مو، روشن بود از دکلره ضعیف استفاده می‌کنیم. یادتان باشد هنگام دکلره به طور مداوم باید مو را کنترل کنید و مقاومت مو را بسنجید؛ اگر تکه‌ای از مو را جدا کردید و کشیدید و کش آمد بلافاصله باید مو را بشویید زیرا مو دیگر مقاومت ندارد و مکث بیشتر باعث سوختگی و پوسیدگی مو می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی برای دکلره کردن مو و روش انجام دکلره

 

چگونه با فویل موها را مش یا هایلایت کنید

۱- ابتدا موها را تقسیم‌بندی کنید. (قسمت جلوی سر ۳ قسمت ٬ پشت سر ۴ قسمت )

۲- با شانه دم باریک قسمت‌های مورد نظر را به صورت زیگزاگی جدا کنید (قطر مو نباید بیشتر از نیم سانتی‌متر باشد).

آرایشگر موی حرفه ای

 

۳- کاغذ فویل را به شکل مستطیل به اندازه ۵ سانتی‌متر از طول و عرض موها بیشتر بریده، لبه جلوی کاغذ فویل را برای استحکام بیشتر حدود ۲ سانتی‌متر تا بزنید، سپس موها را روی کاغذ فویل قرار داده و اطراف ریشه‌های مو را با یک لایه نازک پنبه بپوشانید.

۴- مواد دکلره را از نیم سانتی‌متری پوست سر به موها بزنید. مقدار مواد دکلره را زیاد نزدید چون باعث نشتی به موهای زمینه خواهد شد. همچنین از پودرهای مخصوص فویل استفاده کنید، این پودرها کف نمی‌کند ولی در عین حال کار روشن کردن موها را انجام می‌دهند.

۵- سپس کاغذ فویل را روی موها تا کنید.

۶- موها را هر ۱۰ دقیقه یکبار چک کنید؛ یادتان باشد اگر موها کش بیایند یعنی در حال سوختن هستند.

۷- بعد از مکث کافی قسمت‌های دکلره شده مو را که به پایه مورد نظر رسیده، شسته و رنگساژ مورد نظر را روی موها بزنید و در آخر با یک براشینگ خوب کار مش‌تان را به پایان برسانید.

 

آموزش هایلایت کردن قسمتی از موها توسط خودتان

پیش از هر چیز نیاز به پودر دکلره دارید، مهم است که دو قلمو نیز در کنار خود داشته باشید، یکی برای زدن دکلره و یکی برای ترکیب کردن، برای ترکیب کردن قلموی ابرو و مژه بهتر است، قلم ریمل غیرقابل استفاده و یا مسواک قدیمی که دیگر به آن نیاز ندارید، می تواند برای این کار مناسب باشد.

پیش از هر چیز نیاز به پودر دکلره دارید، مهم است که دو قلمو نیز در کنار خود داشته باشید، یکی برای زدن دکلره و یکی برای ترکیب کردن، برای ترکیب کردن قلموی ابرو و مژه بهتر است، قلم ریمل غیرقابل استفاده و یا مسواک قدیمی که دیگر به آن نیاز ندارید، می تواند برای این کار مناسب باشد.

آرایشگر موی حرفه ای

مواد لازم برای دکلره و هایلایت کردن مو اعم از پودر دکلره و اکسیدان

آرایشگر موی حرفه ای

قلموهای مورد استفاده

مرحله بعدی برداشتن سنجاق تقسیم است، شنل محافظ را بپوشید و موهای خود را به پشت سر ببندید (مدل زیر موهایش را مانند فرق همیشگی اش تقسیم کرده و باقی موها را جمع کرده است) تا تمرکز تان تنها روی یک تکه از مو باشد.

آرایشگر موی حرفه ای

استفاده از سنجاق تقسیم مو

اکنون تکه موهایی که دقیقا می خواهید هایلایت شوند را انتخاب کنید، بهتر است تکه های کلیدی را انتخاب کنید تا در زمان استایل کردن موها، زیبا جلوه کند. نکته ای که در انتخاب تکه مو باید توجه کنید این است که بهتر است این انتخاب را هنگام استایل کردن مو انتخاب کنید، تا دقیقا بدانید هایلایت مو در کدام نقطه قرار می گیرد. همچنین بهتر است میزان تکه موی انتخابی شما بزرگتر از یک بندکفش معمولی نباشد.

آرایشگر موی حرفه ای

انتخاب تکه مویی که می خواهید هایلایت کنید

به محض انتخاب مو و بستن باقی موها در پشت سر، زمان مخلوط کردن ماده دکلره می رسد. اگر از پک های دکلره استفاده می کنید، طبق دستور مواد را ترکیب کنید. مدل زیر ابتدا نیمی از مواد را برای یک طرف درست کرده و سپس مجددا برای تکه موی بعدی مواد را درست می کند، چرا که در غیر این صورت ماده دکلره اکسید شده و ضعیف می شود.

آرایشگر موی حرفه ای

آماده سازی مواد

اکنون زمان زدن دکلره به موهاست!! همان طور که در تصویر سمت چپ مشاهده می کنید، دکلره را از وسط به سمت انتهای مو بزنید، لطفا به هیچ وجه بالاتر از آن را امتحان نکنید، چرا که ممکن است به مشکل برخورد کنید. تا حد ممکن این کار را ساده و امن نگاه دارید.

آرایشگر موی حرفه ای

زدن مواد از وسط مو تا نوک انتهایی موها

پس از زدن دکلره با قلمو از وسط مو به سمت انتها، از قلموی ریمل و یا مسواک برای ملایم و ترکیب کردن نقطه ای که رنگ از سمت تیره به سمت روشن تغییر می کند، استفاده کنید تا شکل طبیعی تری بگیرد. به گزارش پرشین وی بنابراین به آرامی قلم را در نقطه ی مربوطه بالا و پایین کنید. اکنون تکه موی دکلره شده را با فویل رنگ مو و یا پلاستیک بپوشانید. بهتر است پوشش آن به نحوی باشد که کاملا از برخورد با چشم محافظت شود.

آرایشگر موی حرفه ای

پیچیدن مو با فویل مو

به خاطر داشته باشید، دکلره بسیار متفاوت از رنگ عمل می کند. رنگ مو متوقف می شود ولی دکلره متوقف نشده و مدام به تغییر مو ادامه می دهد، بنابراین باید مرتب آن را چک کنید تا رنگ مورد نظرتان را پیدا کند، سعی کنید به رنگ بلوند پلاتینی (بلوند مایل به سفید) تبدیل نشود. هدف شما تنها کمی روشن تر کردن مو است.

آرایشگر موی حرفه ای

دکلره کردن تکه دیگر مو

مدل زیر به دلیل داشتن موی بسیار تیره و قوی ، توانسته در یک زمان تکه دیگری از مو را نیز دکلره کرده و بپیچد ولی اگر شما موهایی خشک، آسیب دیده و روشن دارید ، بهتر است پس از انتهای یک تکه از مو، تکه بعدی را شروع کنید، چرا که زمان کافی برای توجه و شستشوی سریع باقی نمی ماند.

آرایشگر موی حرفه ای

باید مرتب موها را چک کنید تا رنگ آن بیش از حد روشن و سفید نشود.

مدل زیر هر تکه از مو را ۲۰ دقیقه داخل فویل نگاه داشت ولی موهای او بسیار تیره و ضخیم است ، بنابراین این مدت زمان بستگی به قدرت مو وهمچنین دکلره مصرفی شما دارد. ولی میانگین آن معمولا ۱۵ دقیقه است.

آرایشگر موی حرفه ای

موها را آبکشی کرده و شامپو بزنید

پس از آماده شدن مو، آن را آبکشی کرده و سپس شامپو بزنید. مدل این آموزش بعد از شامپو از تونر مو (تونر نیز تنها به قسمت هایلایت شده، زده می شود و باید بقیه موها پشت سر جمع شود) و سپس از نرم کننده استفاده کرده است.

نتیجه نهایی را پس از خشک شدن مو و کمی فر کردن آنها، ملاحظه می کنید.

آرایشگر موی حرفه ای

نتیجه نهایی هایلایت جزئی مو به صورت آسان و امن در منزل

آموزش هایلایت کردن مو در خانه

فرمول ترکیب ۳۰ رنگ موی پرطرفدار سال + تصاویر

نکات کلیدی برای دکلره کردن مو و روش انجام دکلره

نکاتی برای رنگ کردن موهای سفید در خانه

نکات طلایی برای رنگ کردن حرفه ای مو در خانه

آموزش رنگ کردن ابروها به روش آرایشگران حرفه ای

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید