آموزش کاشت سبزه عدس برای عید نوروز

11795
سبز کردن سبزه عدس

یکی‌ از مهمترین‌ اجزای‌ سفره‌ هفت سین، سبزه‌ است. روش های زیادی برای سبز کردن سبزه با گندم، ماش، مرکبات و … وجود دارد. سبزه عدس، یکی از سبزه‌های زیبا برای سفره هفت سین است که به راحتی می‌توانید آن را سبز کنید. بهترین زمان برای سبز کردن سبزه عدس دو هفته تا ۱۰ روز قبل از عید است. با ما همراه باشید.

آموزش کاشت سبزه عدس برای عید

برای درست کردن سبزه عدس، به مقداری عدس، آب، یک کاسه، پارچه نخی و یک ظرف مناسب برای کاشت سبزه نیاز داریم.

مطابق با اندازه ی ظرف مقدار عدس را تعیین کرده و در یک کاسه بریزید. در صورت کم بودن عدس، سبزه کم پشتی خواهید داشت. کاسه را از آب پر کنید طوری که روی عدس ها از آب پوشیده شود. دو تا سه روز زمان نیاز است تا پوسته عدس‌ها نرم شده و جوانه بزنند. در این مدت باید روزانه آب ظرف را عوض کنید.

سبزه عدس

کاسه را در محیطی قرار دهید که نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد. دمای معمولی اتاق مناسب است.

بعد از گذشت دو تا سه روز، جوانه‌های ریزی روی عدس دیده خواهد شد.

سبزه عدس

عدس‌ها را با دقت و به آرامی به ظرف مخصوص کاشت انتقال دهید و روی آن را با دستمال نخی و تمیز بپوشانید. دستمال نخی را از قبل خیس کنید و آب آن را بگیرید.

برای آب دادن به عدس ها میتوانید به کمک اسپری این کار را انجام دهید سپس آب ته ظرف را خالی نمایید. دقت کنید تمام عدس ها سیراب شوند. بعد از هر مرتبه آبیاری، حتما پارچه روی عدس ها را هم نمدار کنید. حواستان باشد آب ته ظرف جمع نشود زیرا باعث گندیده شدن عدس ها می شود.

این کار را تا زمانی که جوانه‌ها به اندازه‌ی یک سانت برسند ادامه دهید.

سبزه عدس

بعد از این مدت، دستمال نخی را از روی عدس‌ها بردارید.

سبزه‌‌ی عدس خود را در معرض نور خورشید قرار دهید تا رشد کرده و سبز و زیباتر شوند. به طور متناوب سبزه را بچرخانید تا همه قسمت های آن در معرض نور قرار بگیرد و رشد یکسانی داشته باشند.

سبزه عدس

سبز کردن سبزه عدس در خاک

چنانچه قصد دارید سبزه عدس را در داخل خاک بکارید همانند روش بالا عدس ها را به مدت سه روز داخل کاسه آب بگذارید تا جوانه بزنند. فراموش نکنید که هر روز آب را عوض کنید.

حدود ده روز پیش از عید عدس ها را روی خاک ریخته و با اسپری آبیاری کنید تا رشد کنند.

خاک ها را تا نصف داخل ظرف مورد نظرتان بریزید و آبپاشی کنید. عدس را روی سطح خاک بریزید و باز هم آبپاشی کنید تا رطوبت بطور کامل حفظ شود. حواستان باشد که حجم عدس ها خیلی کم نباشد. هر روز با اسپری آبیاری کنید تا سبزه شما سبز شود.

سال خوبی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: آموزش سبز کردن سبزه برای عید نوروز

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید