آنچه باید درباره ی «ناخنک چشم» بدانید!

744

یک متخصص چشم گرد و غبار و نور خورشید را از مهم‌ترین عوامل موثر در ایجاد ناخنک چشم عنوان کرد و گفت: کم‌خوابی می‌تواند عارضه ناخنک را تشدید کند.

دکتر جلیل امیدیان با بیان اینکه تمام سطح چشم به غیر از قرنیه با پرده‌ای به نام ملتهمه پوشانده شده است، گفت: بر اثر عواملی از جمله گرد و خاک و نور خورشید در برخی افراد در قسمت داخلی چشم در ملتهمه بافت غیرعادی ایجاد می‌شود که به آن “تری‌جیم” گفته می‌شود.

وی افزود: به عبارت دیگر “تری‌جیم” تغییر غیرعادی بافت ملتهمه در گوشه داخلی چشم است که بصورت یک برجستگی با عروق خونی و قرمز رنگ ظاهر می‌شود.

امیدیان اظهار کرد: در برخی موارد این بافت غیرعادی گسترده‌تر شده و حالت تهاجمی به خود می‌گیرد و قرنیه چشم را نیز درگیر می‌کند که در این حالت به آن “ناخنک” گفته می‌شود.

این چشم‌ پزشک، گرد و خاک و نور خورشید را عمده‌ترین عوامل ایجاد ناخنک چشم عنوان کرد و افزود: همین امر موجب شده تا بیشترین موارد ناخنک چشم در کشاورزان و دامداران که در فضاهای روباز و همراه با گرد و خاک فعالیت می‌کنند، رخ ‌دهد.

امیدیان افزود: متاسفانه با توجه به بروز پدیده گرد و خاک در شهرها در سال‌های اخیر خطر ابتلا به بروز ناخنک نیز در افراد ساکن شهر افزایش پیدا کرده است.

وی در خصوص راهکارهای درمانی ناخنک، اظهار کرد: تا زمانی که این برجستگی غیرعادی در بافت ملتهمه و بصورت تری‌جیم باقی بماند و از نظر ظاهری برای افراد مشکلی ایجاد نکرده باشد، درمان خاصی تجویز نمی‌شود. در این حالت باید فرد بیش از سایر افراد چشم خود را در برابر گرد و خاک و نور خورشید محافظت کند.

وی افزود: با پیشروی تری‌جیم به سمت قرنیه و تبدیل شدن آن به ناخنک چشم باز هم در صورتی که مشکلی برای فرد ایجاد نکند، داروی خاصی تجویز نمی‌شود و تنها زمانی که ناخنک به سمت مرکز قرنیه حرکت کرده و بینایی چشم را تهدید کند، عمل جراحی بر روی آن انجام می‌شود.

این متخصص چشم گفت: با انجام عمل جراحی و برداشتن ناخنک در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی و عدم محافظت چشم در برابر نور خورشید و گرد و خاک امکان عود مجدد ناخنک وجود دارد که در بار دوم بدتر از دفعه اول چشم را درگیر می‌کند.

این چشم پزشک استفاده از عینک آفتابی و ممانعت از ورود گرد و خاک به چشم و نیز شست‌وشوی هر روزه چشم با استفاده از شامپو بچه را از جمله اقدامات موثر در پیشگیری از بروز ناخنک عنوان کرد.

به گفته امیدیان، تری‌جیم می‌تواند با کم‌خوابی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرد و خاک به سرعت به ناخنک تبدیل شود.

 

منبع: ایسنا

 

 

* روش های درمانی انحراف چشم

* درمان دائم سیاهی دور چشم چیست؟

* پیشگیری از التهاب چشم در فصل بهار

 

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید