خانه تازه های سلامت زیبایی اندام

آیا حذف نان و برنج باعث لاغری می شود؟

1102
برلیانت بزرگمهر، مشاور تغذیه و رژیم درمانی، در این باره می گوید: « دلایل مختلفی بر این مدعا وجود دارد مثلا از آنجا که کربوهیدرات ها مهم ترین منابع تامین انرژی بدن هستند، حدود ۶۵ ۵۰ درصد کل کالری مصرفی روزانه را به خود اختصاص می دهند از طرفی دیگر، غذاهایی که حاوی نان یا برنج هستند ارزش سیری بالایی دارند و انسان تا مدتی پس از مصرف نان یا برنج، احساس گرسنگی نمی کند بنابراین حذف این مواد نشاسته ای مفید از برنامه غذایی باعث می شود شخص احساس گرسنگی مداوم داشته باشد و دچار دل ضعفه شود. در نتیجه به خوردن هله هوله پناه می برد، نظر به اینکه موادی که به عنوان هله هوله مصرف می شوند معمولا بسیار پرکالری و حاوی چربی، شیرینی یا نمک بالا هستند و از طرف دیگر چون ریزه خواری باعث پری معده نمی شود و به انسان احساس سیری نمی دهد بنابراین این ریزه خورای مکررا ادامه پیدا می کند و درنتیجه منجر به چاقی می شود.»

وی در ادامه به عامل دیگری که با حذف مواد نشاسته ای باعث چاقی می شود اشاره کرد و گفت: «با احساس گرسنگی و دل ضعفه ناشی از حذف نان و برنج از برنامه غذایی، شخص دچار استرس می شود و پیامد استرس، پرخوری عصبی است. بد نیست بدانید که افرادی که از رژیم های لاغری بسیار کم کالری و فاقد نان و برنج و سایر مواد نشاسته ای استفاده می کنند، در درازمدت قادر به تحمل چنین رژیم دشواری نیستند و برای جبران آن پس از مدت کوتاهی به پرخوری به خصوص مصرف مواد پرکالری پناه می برند. این پرخوری باعث احساس نارضایتی از خود و عناد با خود می شود. عناد با خود، پرخوری عصبی را تشدید می کند و پرخوری باعث عناد بیشتر با خود می شود. این حلقه معیوب مرتبا تکرار می شود تا شخص را از نظر روانی از پا درمی آورد و حتما چاقی نیز تشدید می شود. احساس گرسنگی و دل ضعفه مداوم ناشی از حذف نان و برنج یعنی این دو ماده غذایی مهم و اصلی منجر به ایجاد استرس در شخص می شود. استرس نیز عاملی برای افزایش وزن و چاقی است زیرا تنظیم کار تمام دستگاه های بدن را بر هم می زند و باعث می شود ارگان ها نتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند. از جمله متابولیسم (سوخت و ساز) مواد انرژی زا در بدن مختل می شود و مواد انرژی زا به جای اینکه بسوزد و تولید انرژی کند، به چربی تبدیل و در بدن ذخیره می شود که پیامد آن چاقی است.

این مشاوره تغذیه و رژیم درمانی در ادامه گفت وگو با اشاره به اینکه حذف مواد نشاسته ای از برنامه غذایی علاوه بر اینها، عوارض و زیان های دیگری هم در بردارد، گفت: «انرژی موردنیاز سلول های عصبی، از کربوهیدرات ها (مواد قندی – نشاسته ای) است. چنانچه مواد نشاسته ای از الگوی غذایی کنار گذارده شود، تمایل شخص به مصرف موادقندی افزایش می یابد. مصرف موادقندی باعث پوسیدگی و خرابی دندان ها می شود. علاوه بر آن، مواد قندی بعد از مصرف سریعا جذب خون می شوند و به همین دلیل در فاصله کوتاهی بعد از مصرف ایجاد سیری می کنند. جذب سریع مواد قندی، باعث بالارفتن گلوکز خون و ترشح انسولین می شود و گلوکز خون را پایین می آورد درنتیجه پس از مدتی افت قندخون و عوارض عصی ناشی از آن بروز می کند درحالی که مواد نشاسته ای قند خود را به تدریج وارد خون می کنند بنابراین با مصرف این مواد گلوکز خون در حالت متعادل باقی می ماند. چنانچه کربوهیدرات مصرفی در برنامه غذایی منحصر به مواد قندی و مواد نشاسته ای حذف شود، احتمال افت قندخون وجود دارد. علاوه بر این، نان و برنج و سایر مواد نشاسته ای علاوه بر انرژی، حاوی موادمغذی مفیدی مانند پروتئین گیاهی، ویتامین های گروه B، روی مقداری هم کلسیم هستند به خصوص چنانچه نان و برنج با سبوس مصرف شوند یعنی پوسته آنها به طور کامل گرفته نشود، حاوی ویتامین های گروه B بیشتری اند. درضمن دارای ویتامین E و فیبر غذایی نیز هستند. درحالی که موادقندی اکثرا فقط مقدار زیادی انرژی به بدن می رسانند و فاقد ارزش تغذیه ای بالا هستند. چنانچه مواد نشاسته ای از برنامه غذایی روزانه حذف شود برای تامین انرژی موردنیاز باید در مصرف چربی ها و مواد پروتئینی افراط شود که این افراط به هیچ وجه مفید نیست.

به گفته برلیانت بزرگمهر، از آنجا که چربی ها غنی ترین منبع انرژی محسوب می شوند (هر یک گرم چربی ۹ کالری انرژی تولید می کند یعنی تقریبا ۲.۵ برابر یک گرم پروتئین یا کربوهیدرات) بنابراین تامین انرژی از چربی ها علاوه بر آنکه احتمال چاقی را خیلی بیش از مواد نشاسته ای افزایش می دهد و باعث اختلالات زیادی از قبیل افزایش چربی های نامطلوب خون، اختلالات قلبی – عروقی و افزایش احتمال سکته و نیز بالارفتن احتمال ابتلا به سرطان می شود. چنانچه کربوهیدرات ها از برنامه غذایی شخص حذف شود، چربی ها دچار سوخت ناقص می شوند و به جای آنکه به طور کامل متابولیزه شوند و تولید انرژی کنند، ایجاد ستون کرده و باعث بالا گرفتن ستن ها در خون می شوند و عارضه ای به نام ستوز تولید می کنند که بسیار زیان آور و خطرناک است و می تواند سلامت انسان را به طور جدی به خطر بیندازد.

وی در پایان تاکید کرد: «البته با وجود آنکه مصرف نان، برنج و سایر مواد نشاسته ای در برنامه غذایی روزانه همه افراد ضروری است ولی به هیچ وجه نباید در مصرف این گروه غذایی افراط کرد زیرا باعث افزایش وزن و چاقی می شوند. درضمن کربوهیدرات ها می توانند به آسانی تبدیل به چربی و در بدن ذخیره شوند. البته این حالت در صورتی است که در مصرف آنها افراط شود.»

منبع : شفقنازندگی

 

 

۶ گیاه دارویی مفید برای لاغری

کدام روش لاغری روی شما جواب میدهد؟

برنج بخورید و لاغر شوید!

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید