آیا ضد آفتاب رنگی باعث لک شدن پوست می شود؟

13132
ضدآفتاب

در سال های اخیر شایعاتی در مورد ایجاد لک پوستی در صورت استفاده از ضد آفتاب های رنگی مطرح شده و شاید شما هم بارها این جمله را شنیده اید که ضد آفتاب پوستم رو لک کرده. متخصصان پوستی این شایعه را رد کرده اند و ایجاد لک های پوستی را نه به علت استفاده از ضد آفتاب رنگی بلکه ناشی از استفاده غلط از این ضد آفتاب می دانند. این مساله  را در این مقاله بیشتر توضیح می دهیم.

 

تفاوت ضد آفتاب رنگی با ضدآفتاب بدون رنگ

ضد آفتاب چه بی‌رنگ و چه رنگی در صورت داشتن SPF مناسب وظیفه محافظت از پوست در برابر اشعه‌های خورشید را بر عهده دارند و هر کدام از این دو نوع ضد آفتاب هیچ تفاوتی از لحاظ مکانیزم دفاعی بر روی پوست ندارند.

پزشکان بارها اعلام کرده اند که تنها تفاوت ضد آفتاب رنگی و بی‌رنگ وجود رنگدانه‌هایی است که در انواع ضدآفتاب کرم‌پودری وجود دارند و این رنگدانه‌ها هیچ اختلالی در مکانیزم ضد آفتاب در برابر نور خورشید ایجاد نمی‌کند.

البته به شرط آنکه ضد آفتاب به روش صحیح استفاده شود. در ادامه روش صحیح استفاده از ضد آفتاب کرم‌پودری را توضیح می‌دهیم.

 

ضدآفتاب

روش صحیح استفاده از ضد آفتاب رنگی یا کرم‌پودری

ضد آفتاب اگر به روش صحیح استفاده نشود، هیچ دفاعی از پوست در برابر نفوذ خورشید نمی‌کند.

♦ حتما نیم ساعت قبل از خروج از منزل ضدآفتاب بزنید تا بتواند در برابر اشعه های خورشید عملکرد مناسبی داشته باشد.

♦ یکی از قوانین مهم استفاده از ضدآفتاب، مقدار مناسب آن است. شما باید حدود نصف قاشق چایخوری برای صورت و گردن استفاده کنید.

♦ در ضد آفتاب های رنگی یا کرم پودری به دلیل پوشانندگی که ایجاد می کند معمولا افراد اشتباها به مقدار کمتری استفاده می کنند که همین عامل اصلی ایجاد لک روی صورت است.

♦ اگر نمی خواهید حجم زیادی از ضدآفتاب رنگی روی صورت تان بزنید می توانید زیر آن از ضد آفتاب بی رنگ استفاده کنید سپس به مقدار دلخواه ضد آفتاب رنگی فقط برای پوشش دهی لک ها استفاده کنید.

♦ قانون مهم بعدی، تمدید ضد آفتاب به مدت هر دو ساعت یک بار است.

♦ اگر پوست تان خشک است از ضدآفتاب مخصوص پوست خشک و اگر پوست تان چرب است از ضدآفتاب های فاقد چربی که مخصوص پوست چرب هستند استفاده کنید.

ضدآفتاب

پاک کردن ضد آفتاب رنگی از روی پوست

برای پاک کردن ضد آفتاب رنگی ابتدا ضدآفتاب را با استفاده از میسلار واتر یا شیر پاک‌کن از روی صورت پاک کنید و بعد با یک شوینده مناسب صورت را بشویید. بعد از شستن صورت، حتماً از تونر نیز کمک بگیرید. تونرها رنگدانه‌‌هایی که درون منافذ پوست به دام افتاده‌اند را آزاد می‌کند و به این ترتیب پوست به‌طور کامل تمیز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

آیا می توان از بی بی کرم و سی سی کرم بعنوان ضدآفتاب استفاده کرد؟

نکاتی که قبل از انتخاب کرم ضدآفتاب باید به آن توجه کنید!

اول کرم ضد آفتاب بزنم یا کرم پودر؟

آنچه باید درباره ی SPF کرم ضد آفتاب بدانیم

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید