اصول مراقبت و زیبایی لب ها در فصل پاییز و زمستان

332
مراقبت از لب در فصل پاییز و زمستان

بادهای سرد پاییزی و آلودگی هوا دست به دست هم می‌دهند تا تمام رطوبت پوست را بیرون بکشند و پوستی خشک و چروکیده بر جای بگذارند زیرا لبها عضوی بسیار مهم در صورت به شمار می روند و نقش مهمی در زیبایی دارند. این عضو معمولا پوست بسیار نازکی دارد و به سرعت دچار شکاف و یا ترک می شود. به همین دلیل کارشناسان زیبایی بر این امر تاکید دارند که مراقبت از لب موضوع مهمی است که تمامی افراد باید به آن توجه داشته باشند.

لب ها غدد چربی کمتری دارند و نمی توانند در برابر نور خورشید از خود محافظت کنند. همانطور که می دانید در فصول سرد سال، به علت سرمای هوا و ورزش باد پوست لب ها خشک می شود و ترک می خورد؛ اما زمستان تنها فصلی نیست که سبب می شود پوست لب آسیب ببیند. لبها در هوای خشک نیز دچار خشکی و ترک خوردگی می شوند و زیبایی خود را از دست می دهند. به همین دلیل استفاده از مواد روغنی اهمیت زیادی دارد و به حفظ سلامت لب کمک می کند.

اگر لب های شما ترک خورده است بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که حاوی منتول، آلانتوئین یا آلوئه ورا هستند. این مواد با پوشش ترک لب به ترمیم آن کمک می کنند.

 

اصول مراقبت و زیبایی لب ها در فصل پاییز و زمستان

تغذیه متعادل برای داشتن لب زیبا

تغذیه نه تنها روی زیبایی پوست تاثیر دارد، بلکه برای داشتن لب زیبا و چهره‌ای جذاب و بدون آرایش نیز عالی است. انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در گروه‌های مختلف مواد غذایی برای سلامتی و زیبایی پوست شما لازم و ضروری هستند و باید از همه آن‌ها به طور متعادل در رژیم غذاییتان استفاده کنید.

پس برای داشتن یک چهره دلنشین بدون آرایش، باید لب زیبایی داشته باشید که آن را با تغذیه سرشار از سبزیجات برای خودتان ایجاد کنید.

مراقب از لب در هوای سرد

به لب‌ها زبان نزنید

وقتی با زبان‌تان لب‌های‌تان را مرطوب می‌کنید در همان موقع احساس خوشایندی برای‌تان به وجود می‌آید و احساس خنکی و رهایی از خشکی می‌کنید اما این کار مشکل شما را حادتر می‌کند چون بزاق روی لب‌ها به سرعت تبخیر می‌شود و در نتیجه آن، لب‌های‌تان خشک‌تر از قبل می‌شوند. علاوه بر اینها بزاق شما دارای آنزیم‌های مهمی است که کارکرد آنها تمیز کردن دهان و هضم غذاهاست و این آنزیم‌ها می‌توانند برای لب‌ها مضر باشند.

روتین مراقبت و زیبایی لب

به طور روزانه از یک محصول محافظ لب به منظور مرطوب کرد‌‌ن و حفظ حالت طبیعی آن‌ها استفاد‌‌ه کنید‌‌. یک مرطوب کنند‌‌ه لب که حاوی مرطوب کنند‌‌ه‌های طبیعی نظیر کره کاکائو و Aloe Vera باشد‌‌ یک ترکیب موثر است و سبب حفظ رطوبت می‌شود‌‌. مراقبت روزانه لب‌ها به حفظ یک احساس طبیعی د‌‌ر لب‌ها و ظاهر نرم و صاف آن‌ها کمک می‌کند‌‌.

زمانی که د‌‌ر معرض هوای خشک قرار می‌گیرید‌‌، از ترکیبی استفاد‌‌ه کنید‌‌ که ضمن نگهد‌‌اری رطوبت طبیعی از تأثیر خشکی محیط نیز جلوگیری کند‌‌. د‌‌ر این موارد‌‌ استفاد‌‌ه از ترکیباتی توصیه می‌شود‌‌ که حاوی چند‌‌ین ماد‌‌ه محافظت کنند‌‌ه بود‌‌ه و بتوانند‌‌ از لب‌ها به خوبی محافظت کنند‌‌. د‌‌ر طول سال هر زمان که د‌‌ر معرض نور خورشید‌‌ قرار می‌گیرید‌‌ از یک محصول ضد‌‌آفتاب با عیار حفاظتی مناسب استفاد‌‌ه کنید‌‌. عیار حفاظتی نشان د‌‌هند‌‌ه آن است که برای چه مد‌‌ت زمانی، فرد‌‌ می‌تواند‌‌ پیش از پید‌‌ایش آفتاب سوختگی، د‌‌ر آفتاب باقی بماند‌‌ وهنگامی که لب‌ها به مد‌‌ت طولانی بد‌‌ون محافظ د‌‌ر برابر آفتاب قرار گیرند‌‌، کلاژن تغییر پید‌‌ا می‌کند‌‌ و سبب چروک خورد‌‌گی د‌‌ر لب‌ها و ایجاد‌‌ خطوط ظریف د‌‌ر اطراف د‌‌هان می‌شود‌‌.

برای مراقبت از لب‌ها آن را لایه برداری کنید.

شب‌ها پیش از رفتن به رخت خواب، کرم مرطوب کننده روی لب هایتان بزنید .

صبح‌ها با استفاده از یک حوله‌ی تمیز یا مسواک، پوست های خشک یا مرده آن‌ها را به آرامی جدا کنید. این کار باعث افزایش گردش خون در این ناحیه می‌شود.

یکی از رایج‌ترین دلایل خشکی لب‌ها، نخوردن آب کافی است. نوشیدن هشت لیوان آب در روز، فواید بسیاری برای بدن و نقش موثری در برجسته‌ به نظر رسیدن لب‌ها دارد

می‌توانید با استفاده از برخی روغن‌های مغذی، هر روز به مدت ۵ دقیقه، لب هایتان را ماساژ دهید. این کار باعث بهبود گردش خون و مراقبت از لب‌ها شده و مواد مغذی مورد نیاز آن را تامین می‌کند. بعد از استفاده از بالم لب و وازلین لب نیز میتوانید این کارا انجام دهید.

مراقبت از لب

آرایش لب را قبل از خواب پاک کنید

لب‌ها هم مانند پوستتان نیاز به تنفس دارند و باید هر شب قبل از خواب تمام مواد آرایشی روی آن را کاملا پاک کنید. با یک دستمال پنبه‌ای، رژلبتان را پاک کنید و بعد از بالم لب برای هیدراته و نرم شدن آن‌ها کمک بگیرید.

همچنین می‌توانید از یک کرم آبرسان هم برای لب‌ها استفاده کنید تا در طول شب، پوست لب‌ها را هیدراته و مرطوب نگه دارد و صبح فردا با لب زیبا روبرو شوید.

 

مشکلاتی که مانع داشتن لب زیبا می‌شوند، کدامند؟

لب‌ها مانند پوست صورت دائما در معرض نور خورشید، آلودگی‌ها و گرد و غبار هستند که باید اشاره کرد که بیشتر از پوست صورت می‌تواند دچار مشکلات شود، زیرا پوست لب همچنین با مواد غذایی گوناگون تند، رنگی و… هم تماس دارد. البته نباید تاثیر رژلب را هم در این مشکلات دست کم گرفت! زیرا خیلی از آن‌ها واقعا برای پوست لب و سلامت آن‌ها مضر هستند و می‌تواند لب زیبا و خوش‌رنگ شما را دچار مشکل کند..

 

ترک خوردن لب ها

این مرحله بعد از خشک شدن لب‌ها اتفاق می‌افتد که احتیاج به مراقبت زیاد دارد، زیرا ممکن است باعث خونریزی پوست شود. درمان آن هم به مراقبت و رسیدگی دائمی شما نیاز دارد و باید قبل از خواب لب‌ها را چرب کنید، البته با یک بالم لب مناسب و باکیفیت که می‌توانید از بالم لب خانگی و دست ساز هم استفاده کنید. ترک خوردگی و قاچ خوردن لب‌ها، می‌تواند بسیار دردناک باشد که اگر در برطرف کردن آن سستی کنید و به آن اهمیت ندهید، ممکن است بهبود آن تا مدت‌ها طول بکشد.

همیشه سعی کنید به میزان کافی آب بنوشید و پوست و بدنتان را هیدراته نگه دارید.

رژلب نامناسب و بی کیفیت

حتما در انتخاب رژلب حساسیت بیشتری به خرج دهید و از انواعی که غنی از ویتامین‌ها هستند، استفاده کنید. رژلب اگر فرمولاسیون مناسب و استانداردی داشته باشد، می‌تواند از لب‌ها در برابر آفتاب، گرد و غبار و خشکی و آلودگی هوا محافظت کند و وضعیت سلامت و زیبایی آن را بهبود ببخشد.

بسیاری از لب‌ها دارای خاصیت مرطوب کنندگی هستند که تا وقتی آن را به روی لب دارید، می‌تواند لب‌ زیبا و شادابی را برایتان ایجاد کند و از خشکی آن جلوگیری نماید.

 

این عادت ها را کنار بگذارید:

  • لب ها لایه محافظتی ندارند،هر بار که آن‌ها را دست کاری می‌کنید یا زبان می زنید، در معرض آسیب قرار می‌گیرند.
  • خیس کردن لب‌ها به وسیله زبان، ممکن است برای چند لحظه آن‌ها را مرطوب کند. اما وقتی بزاق دهان تبخیر شود، لب‌ها خشک‌تر می‌شوند. آنزیم‌های بزاق برای بافت لطیف لب بسیار خشن است.
  • با دهان باز نفس نکشید. با عبور هوای خشک از روی لب‌هایتان، آن‌ها رطوبت زیادی از دست می‌دهند.
  • مصرف سیگار و دخانیات را کنار بگذارید.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم مراقبت از پوست در فصل پاییز

آموزش آرایش لب به روش آمبره + تصاویر

نکات مراقبت از پوست در هوای آلوده

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید