خانه تازه های سلامت زیبایی اندام

اگر از رژیم گرفتن خسته شده اید بخوانید

578
دکتر سیدضیاء الدین مظهری متخصص تغذیه و رژیم درمانی، دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و مدیر گروه تغذیه واحد علوم و تحقیقات به سوالات شما درباره تناسب اندام پاسخ میدهد.

دیگر توانی برای گرفتن رژیم ندارم چه کار کنم؟

خانمی ۳۱ ساله با قد ۱۷۶ سانتی متر و وزن ۷۷ کیلوگرم هستم که حدود ۹ سال پیش ۳۵ کیلوگرم وزن کم کردم و در آخر به وزن ۷۰ کیلوگرم رسیدم. حدود سه سال است که وزنم ثابت مانده ولی امسال ۵ کیلوگرم دوباره به وزنم اضافه شد. حالا دیگر قادر به گرفتن رژیم نیستم. لطفا با اطلاعاتی که دارید به من کمک کنید.

بانوی محترم! معمولا هر ۱۰ سالی که به سن اضافه می شود بین پنج تا هفت درصد از نیاز به انرژی فرد کاسته می شود. بنابراین به همین نسبت نیز با حذف مواد غذایی کم ارزش لازم باید از میزان انرژی های دریافتی کاسته شود. به همین خاطر باید به فعالیت های بدنی برای دستیابی به وزن دلخواه بپردازید. همچنین شعار ما «بخور و لاغرشو» است؛ یعنی نیازی به حذف این یا آن ماده غذایی و چشم پوشی از این یا آن وعده روزانه نیست. به جای این کارها بهتر است از تنوع و تعادل و بهره مندی از تمامی گروه های اصلی چهارگانه بهره مند شوید. ضمنا با در نظر گرفتن استخوان بندی تان با قد ۱۷۶ سانتی متر مناسب ترین وزن برای شما بین ۶۹ تا ۷۶ کیلوگرم است. اگر از اندام فعلی تان رضایت کامل دارید بهتر است وزن فعلی را برای سال های آینده حفظ کنید. برای این کار لازم است هر هفته در روز معینی با یک ترازوی ثابت به طور ناشتا وزن تان را کنترل کنید. اگر وزن تان تغییر کرد، می توانید به آسانی با چند دقیقه فعالیت اضافی همراه حذف شیرینی و شکلات یا هله هوله، در پایان یک هفته به وزن قبلی خود دوباره برسید. شما می توانید تا چند سال با این روش میزان وزن تان را حفظ کنید. همچنین اگر قاطعانه روی انرژی دریافتی تان (که در قالب غذاها و نوشیدنی های مختلف و مصرف انرژی) تسلط یابید، قادر خواهید بود از شروع اضافه وزن خزنده تان پیشگیری کنید.

ورزش فراموش نشود!

خانمی ۲۲ ساله و متاهل هستم که وزنم ۷۸کیلوگرم و قدم ۱۶۶ سانتی متر است. می خواهم بدانم در زمان محدودی که در ساعت های روزانه دارم برای کاهش وزنم چه کار می توانم انجام دهم؟

بانوی محترم! اولین پیشنهاد بنده به سرکار که با این سن کم تان ۱۸ کیلوگرم اضافه وزن دارید تعیین قطر شکم تان (حوالی ناف) است. اگر میزان به دست آمده از ۸۸ سانتی متر فراتر رفته باشد، لازم و واجب است برای پیشگیری از بروز سندرم متابولیک (افزایش تدریجی قند ناشتا و چربی خون و بالا رفتن فشار خون تان) از همین لحظه نسبت به کاهش تدریجی وزن خود اقدام کنید. در درجه اول باید کل تنقلات و هله هوله های پرانرژی فاقد مواد مغذی را حذف کرده و همچنین وعده شام را حداقل قبل از ساعت ۸ شب میل کنید. خواب قبل از ساعت ۱۱ شب توصیه می شود اما هیچ وقت صبحانه و حتی سایر وعده های اصلی را از وعده های غذایی خود حذف نکنید. برای تعدیل اشتها گنجانیدن میان وعده های حاوی سبزیجات و میوه ها یا لقمه ای نان، پنیر و گردو می تواند موثر باشد. از مصرف فست فود ها و نوشابه ها پرهیز جدی کرده و پیاده روی آن هم به مدت نیم ساعت در روز را آغاز کنید. همچنین اقدام دیگر شما این است که به مدت دو دقیقه، پنج بار (جمعا ۱۰ دقیقه) بدن تان را لرزش عمودی دهید. کاهش دادن وزن تا قبل از تصمیم به بارداری باید تحقق پیدا کند.

چاقی های موضعی هم از بین خواهند رفت به شرطی که…

دختری ۱۵ ساله هستم که بالاتنه ای (سینه) بزرگ و بازوهای پری دارم. برای کوچک تر شدن این ناحیه ها چه کار باید انجام دهم؟

دخترخانم محترم! حجم بالاتنه شما به دلیل فعالیت های هورمونی بدن تان که از طریق ژن ها به ارث رسیده این مقدار است، ولی پر بودن بازوهای تان با انجام ورزش های کششی، یوگا و همچنین کاهش تدریجی وزن تان با کمک رژیم متناسب و متعادل کاهش پیدا خواهد کرد حتی در صورت موفقیت چند سانتی متری نیز از سایز سینه های تان کاهش پیدا خواهد کرد.

هر هفته چند کیلو باید لاغر کنم؟

به نظر شما تا چند کیلوگرم کاهش وزن در ماه طبیعی و مناسب است؟

میزان کاهش وزن در ارتباط با سن، جنس، وضعیت فیزیولوژیک و زمینه های بیماری های احتمالی و داروهای مصرفی متفاوت است ولی تا چهار کیلوگرم در ماه مجاز شمرده می شود. البته همواره در کنار این مقادیر توصیه می شود، برای پیشگیری از عوارض احتمالی و تضمین ماندگاری وزن کاهش یافته یک کیلوگرم در ماه بهتر از دو کیلوگرم و ۳ کیلوگرم است. کاهش بیشتر از یک کیلوگرم در هفته یا چهار کیلوگرم در ماه همواره با عوارض متعددی توام است که این آثار خیلی دیرتر ظاهر می شوند. البته فقط در موارد اضطراری یا فوریت های پزشکی در قبال افراد نادری برای مدتی معین می توان از تاکتیک های تهاجمی برای افزایش میزان کاهش وزن کمک گرفت.

 

 

منبع:آفتاب

 

 

 

نکاتی برای حفظ تناسب اندام

حرکات ورزشی برای حفظ تناسب اندام+عکس

“روشی عالی برای حفظ تناسب اندام در خانم ها”

با این رنگ ها خوش اندام می شوید

معجزه ای فوق العاده برای لاغری

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید