باورهای غلط و عجیب درباره پریود!

1970
باورهای غلط درباره پریود

در بسیاری از کشورها و فرهنگ ها نگرش های منفی و خرافات زیادی درباره دوران پریود زنان وجود دارد که بسیاری از آن ها تا الان هم ادامه دارد. آنها دوران پریود را زمان ناپاکی زنان می دانستند که این باورهای غلط باعث انزوا و محرومیت زنان در جامعه می شد. در این مطلب میخواهیم به تعدادی از شایع ترین تصورات غلط موجود در دنیا درباره پریود یا قاعدگی بپردازیم.

باورهای غلط و اشتباه در دوران پریود

در دوران پریود حمام نروید!

بسیاری از خانم ها به دلیل ترس از عفونت های زنانه، لذت حمام رفتن در این دوران را از خود دریغ می کنند. اما باید این نکته را بدانید که خون دوران پریود از زخم و جراحت بیرون نمی‌آید، بلکه از بخش داخلی رحم است و آب هرگز نمی‌تواند به آن ارگان داخلی بدن برسد. بنابراین بدون ترس از تشدید خونریزی و ابتلا به عفونت هر روز حمام کنید و خیالتان راحت باشد.

 یک حمام گرم به تسکین گرفتگی های ناشی از پریود و تنش های قبل از آن کمک می کند. اما نشستن در وان، به مدت طولانی و بدون استفاده از تامپون می تواند مضر باشد ولی یک دوش گرفتن ساده به هیچ عنوان مضر نیست.

باورهای غلط درباره پریود

شنا در پریود ممنوع!

به احتمال زیاد این باور غلط قبل از تولید کاپ های قاعدگی و تامپون ها به وجود آمده است. درست است که با وجود پد بهداشتی امکان شنا کردن وجود ندارد اما با استفاده از کاپ های قاعدگی می توانید مثل روزهای دیگر شنا کنید و لذت ببرید.

باورهای غلط درباره پریود

ورزش کردن در دوران پریود برای بدنتان مضر است!

پریود شدن عملکرد طبیعی بدن زنان است و گاها با ضعف بدنی و سستی در چند روز اول چرخه همراه می شود. اما این به این معنی نیست که شما باید همه فعالیت هایتان را مختل کنید. اگر همیشه ورزش می کردید می توانید در این دوران هم به ورزش کردنتان ادامه دهید اما سعی کنید حرکات آرام تری را برای ورزش کردن انتخاب کنید. ورزش منظم به کاهش گرفتگی عضلات و دردهای قاعدگی کمک می کند.

باورهای غلط درباره پریود

در دوران پریود باردار نمی شوید!

یکی از بزرگترین تصورات غلطی که درمورد پریود وجود دارد این است که رابطه جنسی در دوران قاعدگی نمی تواند موجب بارداری شود. دوره پریود زمانی است که کمترین شانس بارداری وجود دارد اما با این حال احتمال بارداری صفر نیست و به طول چرخه قاعدگی زنان بستگی دارد.

بیشترین زمان باردار شدن در دوران تخمک گذاری (معمولا ۱۲ تا ۱۶ روز پیش از شروع پریود بعدی) است اما علاوه بر این سیکل عادت ماهانه به طور معمول ۲۸ روز است اما در برخی افراد ۲۱ روزه است و این تفاوت در مدت زمان چرخه قاعدگی در زمان تخمک گذاری تاثیر می گذارد. همچنین اسپرم میتواند به مدت ۵ و حتی ۷ روز در دستگاه تولید مثل زنان زنده بماند.

باورهای غلط درباره پریود

در دوران پریود رابطه جنسی نداشته باشید!

از نظر پزشکی مانعی برای برقراری رابطه جنسی در دوران پریود وجود ندارد (به شرط رعایت مسائل بهداشتی) اما از منظر دینی مسائلی وجود دارد که به اعتقادات شما بستگی دارد. در نظر داشته باشید که اگر از سلامت شریک جنسیتان اطمینان ندارید داشتن رابطه در این دوره ریسک ابتلا به بیماری های مقاربتی را بالا می برد. حتی در صورت اطمینان از سلات خود و شریک جنسیتان در صورتی که می خواهید در این دوره رابطه داشته باشید لازم است از کاندوم استفاده کنید.

باورهای غلط درباره پریود

در دوران پریود موهایتان را رنگ نکنید!

به دلیل متفاوت بودن بدن خانم ها نمی توان به طور قطعی در باره رنگ کردن موها در دوران قاعدگی نظر داد. از نظر علمی، کاهش میزان استروژن در بدن خانم ها هیچ تاثیری در رنگ کردن موها ندارد. اما بسیاری از خانم ها این موضوع را تجربه کرده اند که موهایشان در این دوران رنگ باز نمی کند یا نتیجه مورد نظر را از رنگ کردن موهایشان به دست نیاورده اند. بنابراین اگر مجبور نیستید بهتر است که بعد از این دوران موهایتان را رنگ کنید.

باورهای غلط درباره پریود

بیشتر بخوانید:

روش های کاهش خونریزی پریود و متوقف کردن آن

پیشگیری از جوش صورت در دوران قاعدگی و درمان آن

روشهای جلوگیری از بارداری با توضیح کامل

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید