تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک چه علائمی دارد؟

689
تخمدان پلی کیستیک

بسیاری از زنان از سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یا همان تنبلی تخمدان رنج می­برند. این وضعیت می­تواند تأثیرات جدی روی باروری و سلامت قاعدگی داشته باشد. نمی ­دانید علائم تنبلی تخمدان را دارید یا نه؟ ادامه مقاله را بخوانید تا اثرات رایج این بیماری را بشناسید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

هر از گاهی وجود کیست های کوچک در تخمدان طبیعی است. معمولاً کیست به دلیل تخمکی که کاملاً بالغ نشده است و بخشی از آن در تخمدان گیر کرده است به وجود می­آید. این کیست­ ها معمولاً در زمان تخمک­ گذاری به وجود می آیند؛ آنها کاملاً بی خطر و در خانه قابل درمان هستند. گاهی اوقات یک کیست بزرگتر می­ترکد که سبب احساس درد شدید در پهلو می­شود. بسیاری اوقات متوجه وجود کیست در تخمدان نمی­شوید و – اگر بزرگ نباشد – معمولاً بدون اینکه احساس شود از بین می­رود.

تخمدان پلی کیستیک

چگونه می­توانم بفهمم علائم تنبلی تخمدان دارم؟

تخمین داده می­شود از هر ۱۰ زن یک نفر آنها به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشد. اگر یک یا چندتا از نشانه­ های زیر را در خود مشاهده می­کنید، یا علائم شدید هستند و در باردار شدن به مشکل برخورده­ اید، باید برای شناسایی این سندروم با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

  • قاعدگی نامنظم یا سنگین

از آنجایی که عدم تعادل هورمونی از رشد تخمک در تخمدان پیشگیری می­کند، ممکن است قاعدگی تان نسبت به همیشه سنگین تر یا نامنظم شود. همچنین ممکن است یکی از قاعدگی هایتان را از دست بدهید. علائم تنبلی تخمدان روی تعادل هورمونی بدن و به ویژه مقدار استروژن و تستسترون تأثیر می­گذارد. این عدم تعادل هورمونی از آزاد شدن تخمک و تخمک گذاری پیش گیری می­کند. هر ماه تخمدان هایتان در فولیکول یک تخمک تولید می­کنند که سپس برای بارور شدن آزاد می­شود. هرچه میزان هورمون لوتیزین که با سندرم PCOS همراه است بیشتر باشد، بیشتر از آزاد شدن تخمک پیشگیری می­کند.

 

  • آکنه و افزایش تولید چربی پوست

میزان بیشتر تستسترون ناشی از تنبلی تخمدان می­تواند روی پوست نیز تأثیر بگذارد. کوچکترین افزایش در میزان تستسترون نیز می­تواند سبب ایجاد جوش و آکنه در زنان شود – حتی پس از گذراندن سال­های نوجوانی. PCOS همچنین میزان استروژن و پروژسترون بدن را کاهش می­دهد و باعث می­شود اثر تستوسترون در بدن بیشتر شود.

می­توانید با داشتن رژیم مناسب مراقبت از پوست، شستن صورت با پاک کننده ملایم دو بار در روز و استفاده از محصولات آرایشی بدون چربی آکنه را درمان کنید.

 

  • رشد بیش از حد مو در قسمت­ های شبیه بدن مردان

سندروم تخمدان پلی کیستیک ممکن است منجر به رشد بیش از حد موهای زائد شود که نسبت به موهای کرک مانندی که روی صورت، بازو و سینه وجود دارند، تیره تر و ضخیم تر هستند. رشد این موهای اضافی، که هیرسوتیسم نامیده می­شود، به دلیل افزایش میزان تستوسرون در بدن رخ می­دهد.

اگر میزان تستوسترون افزایش یابد، متوجه خواهید شد که موی سینه، پشت و صورتتان افزایش یافته است. این وضعیت رشد موهای زائد، هیرسوتیسم نام دارد.

در زنانی که اضافه وزن دارند، میزان بالای هورمون ­های تولید شده توسط بافت چربی اضافه نیز می­تواند تعادل بین تستسترون و استروژن را به هم بزند.

روش های تخصصی برای برداشتن موها مانند وکس کردن یا لیزر درمانی راه حلی برای این مشکل است. تنطیم هورمون ­ها با روش­های درمانی تجویز شده توسط پزشک نیز می­تواند مفید باشد.

تخمدان پلی کیستیک

 

  • مشکل در کاهش وزن

PCOS روی زنان چاق بیشتر از دیگر افراد تأثیر می­گذارد. هورمو ن­های اضافی که از بافت­های چربی ترشح می­شوند می­توانند با افزایش اشتها، کاهش تمایل به ورزش کردن و کاهش توانایی بدن برای سوزاندن کالری ­ها، کاهش وزن را برای بدن دشوار کند. تمامی این ها می­توانند کاهش وزن را دشوارتر کنند اما مسلماً آن را غیرممکن نمی­کنند.

PCOS روی زنانی که چاقی مفرط دارند بیشتر از دیگر زنان تأثیر میگذارد. با این حال، کاهش ۵ درصد از کل وزن بدن می­تواند تأثیر بسیار خوبی روی بهبود علائم تنبلی تخمدان داشته باشد.

در واقع برخی از زنان با رسیدن به یک BMI سالم (بین ۱۸ – ۲۴) علائم تنبلی تخمدان خود را به طور کامل رفع کردند.

 

  • مشکل در باروری

قاعدگی نامنظم می­تواند برنامه ریزی برای رابطه جنسی و باردار شدن را دشوار کند. PCOS می­تواند تخمک گذاری را مختل کند و از رشد تخمک یا آزاد شدن در دیگر نقاط چرخه قاعدگی پیشگیری کند. همچنین PCOS می­تواند از تخمک گذاری پیشگیری کند – و اگر تخمک گذاری ندارید، نمی­توانید باردار شوید. با این حال، افراد مبتلا به PCOS، باردار می­شوند و شانس آنها در بارداری سالم و زایمان درست مانند دیگر زنان است.

درمان ناباروری ناشی از PCOS به معنی کنترل خود این بیماری است. در زنانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند، کاهش وزن نخستین قدم برای درمان است. پزشکتان ممکن است برای کمک به تخمک گذاری، داروهایی مانند کلمیفن تجویز کند. همچنین می­توانید از کیت تست تخمک گذاری یا اندازه گیری دمای بدن یا دیگر علائم تخمک گذاری استفاده کنید.

  • نازک شدن و ریزش موی سر

در حالی که تستوسترون اضافی ناشی از PCOS می­تواند رشد موهای زائد را افزایش دهد، این عدم تعادل هورمونی می­تواند سبب نازک شدن موی سر یا ریزش آن شود.

ریزش مو در زنان یکی از عوارض جانبی میزان بالای هورمون آندروژن است. تا زمانی که این عدم تعادل هورمونی ادامه داشته باشد، موی ریخته شده در نتیجه آندروژن مجدداً رشد نخواهد کرد. با این حال، هنگامی که علائم تنبلی تخمدان را کاهش دهید، می­توانید درمان لازم برای رشد مجدد مو را آغاز کنید که می­تواند شامل تنظیم هورمون­ ها یا داروهای تجویزی نیز باشد (برای مثال قرص­ های ضدبارداری یا حلقه واژینال).

همچنین ممکن است از زینک یا داروهای تقویتی بیوتین برای کاهش ریزش مو و بهبود علائم تنبلی تخمدان استفاده کنید. با این حال، پیش از مصرف هرگونه داروی تقویتی درمورد عادات غذایی و داروهایی که مصرف می­کنید با پزشکتان مشورت کنید.

تخمدان پلی کیستیک

  • دیابت

PCOS ممکن است احتمال بروز دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. عدم تعادل هورمونی ناشی از PCOS می­تواند روی عملکرد انسولین نیز تأثیر بگذارد. دیابت به دلیل افزایش مقاومت در برابر انسولین و مقدار کم انسولین تولید شده توسط پانکراس رخ می­دهد.

یکی از بزرگترین عوامل خطر آفرین در پیشرفت دیابت مشابه علل رشد PCOS است: اضافه وزن یا چاقی مفرط. این شرایط با عملکرد نادرست سیستم غدد درون تراو (تولید کننده هورمون) همراه است. با این حال، هم PCOS و هم دیابت نوع ۲ گاهی اوقات می­توانند با کاهش وزن برعکس شوند.

تنها دیابت نوع ۲ نیست که با افزایش PCOS همراه است. دیابت نوع ۱،  بیماری ژنتیکی که معمولاً از کودکی ظاهر می­شود، نیز با رشد بیش از اندازه PCOS همراه است. با این که ارتباط بین PCOS و دیابت شفاف نیست، اما اگر PCOS دارید، توصیه می­کنیم وضعیت دیابت خود را نیز بررسی کنید.

 

چه زمانی برای علائم تنبلی تخمدان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر متوجه شده اید تعدادی از علائم تنبلی تخمدان در شما نیز وجود دارند، بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. پزشک برای شناسایی تعداد کیست ها و تشخیص بیماری، سونوگرافی انجام می­دهد. در این زمان می­توانید با پزشک درمورد روش های درمان مشورت کنید. اگر قصد دارید باردار شوید، پزشکتان می­تواند در این زمینه به شما کمک کند.

PCOS ممکن است تأثیرات ناگهانی و شدید داشته باشد. اگر در قسمت پایینی سمت راست یا چپ شکم احساس درد دارید، ممکن است نشان دهنده ترکیده شدن کیست باشد که در این صورت به کمک پزشکی فوری نیاز دارید.

با اینکه PCOS می­تواند روی سلامت تولید مثلتان تأثیر بگذارد، با مراقبت و درمان می­توان آن را درمان کرد چرا که بیماری خطرناکی نیست. پزشک می­تواند برای بهبود بیماری و کاهش تأثیرات آن روی باروری بهترین روش درمان را به شما توصیه کند.

منبع: mintapp.ir

بیشتر بخوانید:

علائم تنبلی تخمدان و راه های درمان آن

همه آنچه که خانمها درباره سرطان تخمدان باید بدانند

مهم‌ترین دلایل ریزش مو در خانم ها را بشناسید

ماموگرافی چیست و چگونه انجام می شود؟

علائم بهم ریختگی هورمون های زنانه

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید