توصیه های ورزشی برای افراد پرمشغله

247

انجام حرکات ورزشی و اختصاص چند دقیقه ای از روز به تحرک فیزیکی برای داشتن اندامی متناسب و ورزیده همچنین پیشگیری از ابتلا به تعداد زیادی از امراض، ضروت دارد، این در حالی است که بسیاری از ما زمانی که شنونده چنین توصیه‌ای هستیم، چندان این موضوع به مذاق مان خوش نمی‌آید و هر بار برای توجیه به عللی چون نداشتن زمان و گرفتاری‌های روزمره متوسل  می‌شویم.

اما واقعیت این است که می‌توان به نحوی برنامه ریزی کرد که حتی در هنگام استراحت یا تماشای یک برنامه تلویزیونی یا زمانی که آسوده روی تختخواب دراز کشیده‌اید هم کمی به داد عضلات و ماهیچه های بدنتان برسید تا بیشتر از این تحلیل نروند. اگر دارید فکر می‌کنید چگونه این امر امکان پذیر است؟ کمی وقت بگذارید و ادامه مطلب را بخوانید.

بسیاری از افراد زمان ثابتی را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند، با توجه به این موضوع پیشنهاد می‌کنم زمانی که در حال نگاه کردن به این جعبه جادویی هستید کمی در اتاق راه بروید و بدنتان را کش دهید. به عبارتی سعی کنید برای چند دقیقه حرکات کش دار انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید به جای اینکه  شبکه های تلویزیون را همانطور که لم داده‌اید با کنترل عوض یا صدا را کم و زیاد کنید از جایتان بلند شوید و این کار را انجام دهید.

لم ندهید، این شیوه نشستن علاوه بر اینکه ممکن است به اسکلت بدن شما آسیب برساند به بی تحرکی شما نیز دامن می‌زند بنابراین بهتر است نه تنها شکل نشستن خود بلکه نوع صندلی تان را هم تغییر دهید. تعجب نکنید می‌خواهم پیشنهاد بدهم از توپ بزرگی استفاده کنید، درست حدس زده‌اید باید روی آن بنشینید. این رفتار به حفظ تعادل و قوی‌تر شدن ماهیچه های بدنتان به ویژه ماهیچه های میانی کمک می‌کند. به این ترتیب همانطور که محو تماشای یک برنامه هستید یا گپی صمیمی با اعضای خانواده خود می‌زنید کمی هم ورزش کرده‌اید.

با توجه به توانایی که دارید از وزنه برای تقویت عضلات بازوهای خود استفاده کنید، این وزنه‌ها در بیشتر فروشگاه‌های بزرگ شهر از جمله محل فروش تجهیزات ورزشی یا فروشگاه‌های زنجیره ای که اجناس مختلفی را به مشتری عرضه می‌کنند یافت می‌شود. حالا همانطور که روی صندلی نشسته‌اید وزنه‌ها را بردارید و برای خودتان حرکات 10، 20، 30 تایی و بیشتر با توجه به توانایی و آمادگی جسمی تان تعریف کنید.

همانطور که روی صندلی نشسته‌اید و در حال تماشای سریال مورد علاقه‌تان هستید دست‌هایتان را به حالت نیم دایره‌ای به اطراف حرکت دهید. این کار نیز به تقویت ماهیچه های بازوهایتان کمک می‌کند.

دراز کشیدن روی تختخواب برای از بین بردن خستگی یک روز کاری شاید شیرین‌ترین اتفاق زندگی شما بعد از بازگشت به خانه باشد. اخم نکنید نمی‌خواهم بگویم این کار را انجام ندهید بلکه توصیه من این است که در این شرایط نیز ورزش کنید. نگران نشوید لازم نیست حتما از جای خود بلند شوید بلکه برای تقویت ماهیچه‌های دست، کمر، ران و ساق‌هایتان باید بالش به نسبت سنگینی را بلند کنید. به این ترتیب که آن را در جهت عقربه های ساعت به شکل کمانی بالای سر خود بچرخانید بدون اینکه روز تخت کشیده شوید. در قدم بعدی دست‌ها را به نوبت به سمت راست یا چپ کش دهید. حالا نوبت به نرمش پاها آن هم در شرایط خوابیده است. پاهایتان را بلند کرده و در حالت کششی برای 30 ثانیه نگه دارید. در روز نخست این کار را سه تا پنج بار انجام دهید و به تدریج دفعات آن را افزایش دهید. مطمئن باشید این ورزش آن هم از نوع رختخوابی به شما کمک می‌کند تا ماهیچه‌ها و عضلات قوی‌تری داشته باشید.

یادتان باشد افراد کم تحرک که ساعات زیادی از روز را یک جا می‌نشینند در مقایسه با سایر افراد که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند تناسب اندام کمتری خواهند داشت. اگر شما هم از جمله این افراد هستید و بهانه‌تان اجبار به حضور برای ساعت‌های طولانی در محل کاراست، باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که شما می‌توانید حداقل چند بار برای ریختن چای یا یک فنجان قهوه از روی صندلی بلند شوید و چند قدمی راه بروید.

اگر شرایط در محیط کارتان به نحوی است که می‌توانید برای دقایقی ایستاده کارتان را انجام دهید، بهتر است برای چند دقیقه‌ای تا حد امکان تغییر وضعیت دهید زیرا تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته نشان داده است که افرادی که بیشتر می‌ایستند نسبت به سایر اشخاص لاغرتر هستند.

برخی اوقات ما به شدت سرگرم کار هستیم و برای رفت و آمد به محل کار نیز از خودروی شخصی استفاده می‌کنیم. در این شرایط اگر به ما گفته شود چند دقیقه ای را در روز به پیاده روی اختصاص دهید، خواهیم گفت که فرصتی برای این کار ندارم. اما اگر به سلامت خود علاقه دارید و حوصله ورزش کردن و زمان گذاشتن برای این کار را ندارید می‌توانید به جای استفاده از وسیله نقلیه شخصی پیاده و با کمک وسایل حمل و نقل عمومی به سرکار بروید. به این ترتیب مجبور خواهید شد که برای رسیدن به محل استقرار این وسایل کمی راه بروید.

توصیه دیگر ما نیز باز به افرادی مربوط می‌شود که ساعت‌های زیادی از روز را در محل کار خود سپری می‌کنند. اینکه اگر در طی روز با همکاران خود با تلفن داخلی صحبت می‌کنید، می‌توانید کمی این شیوه رفتارتان را تغییر دهید و به جای اینکه از این وسیله ارتباطی برای صحبت استفاده کنید از جای خود بلند شوید و به نزد او بروید تا به صورت چهره به چهره با وی صحبت کنید. البته این رفتار در مکان‌هایی قابلیت اجرایی دارد که تردد شما موجب برهم خوردن نظم کاری‌تان نشود.

وقتی بیشتر روزهای هفته را سرگرم کار هستید بهتر است برای روزهای پایانی هفته با دوستان یا اعضای خانواده خود برنامه ریزی کنید. به خرید بروید یا در بوستان مورد علاقه‌تان قدم بزنید. این نوع برنامه ریزی می‌تواند هم به آسوده شدن فکرتان کمک کند و هم کمی شما را به تحرک وا دارد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید