حذف نان و برنج در رژیم لاغری ایده خوبیه؟

4491

آیا حذف نان و برنج ایده خوبیه؟

یکی از کارهایی که افراد وقتی تصمیم به رژیم و لاغر شدن دارن حذف مواد نشاسته ای به خصوص نان و برنج از برنامه غذایی هست. به نظرتون این ایده مناسبیه؟

شاید اول جواب بدید که آره ایده مناسبیه و خودتون تغییراتش رو در عرض چند روز دیدید. اما ما هم جواب می دیم چیزی که در عرض چند روز تغییراتش رو حس کردید چربی نیست و فقط آب بدنتونه. وقتی که کربوهیدرات می خورید به صورت گلیکوژن در بدن ذخیره می شه. هر گرم کربوهیدرات سه تا چهار برابر وزن خودش آب ذخیره می کنه. به محض اینکه دریافت کربوهیدرات رو قطع می کنید این ذخایر گلیکوژن مصرف می شه، پس مقدار زیادی آب هم از دست می دید و در نتیجه وزنتون کم می شه و شاید تغییراتی در ظاهر هم ایجاد بشه.

کربوهیدرات منبع اصلی سوخت مغزه و همین طور وقتی ذخایر گلیکوژنی بدن کم و ضعیف می شن، بدن سراغ ذخایر چربی می ره و از کتون ها به عنوان سوخت استفاده می کنه که ممکنه حس بدی رو براتون ایجاد کنه و از همه مهم تر این سوخت ترجیحی مغز برای طولانی مدت نیست!

 


بیشتر بخوانید: بدون رژیم های غذایی سخت لاغر شوید!


 

علاوه بر این موارد غذاهایی مثل نان و برنج ارزش سیری بالایی دارند و با حذف کردنشون ممکنه بیشتر گرسنه بشیم و به ریزه خواری روی بیاریم.

با احساس گرسنگی و دل ضعفه ناشی از حذف نان و برنج از برنامه غذایی، دچار استرس میشیم و پیامد استرس، پرخوری عصبی است. بد نیست بدونید که افرادی كه از رژیم‌های لاغری بسیار كم‌كالری و فاقد نان و برنج و سایر مواد نشاسته‌ای استفاده می‌كنند، در درازمدت قادر به تحمل چنین رژیم سختی نیستند و برای جبران آن پس از مدت كوتاهی به پرخوری به‌خصوص مصرف مواد پركالری پناه می‌برند.

ارزش بالای مواد غذایی مثل برنج هم دلیل دیگه ای است که نباید از برنامه غذایی حذف بشن چون برنج سرشار از ویتامین B منیزیم، روی و آهن است.

پس فقط کافیه رژیم غذایی داشته باشیم که از همه گروه های غذایی در کالری مناسب بهره ببریم. آیا تا حالا حذف کامل نان و برنج رو امتحان کردید؟؟

 

روش هایی برای حذف قند از رژیم غذایی

نیازهای ضروری یک رژیم غذایی مناسب

علت خوش اندامی و جوانی زنان ژاپنی چیست؟

12 خوراکی خوشمزه که با خوردن آنها لاغر می شوید!

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید