خط بوی عطر چیست؟ روش های افزایش خط بوی عطر

897
خط بوی عطر

دنیای عطر و ادکلن پر از اصطلاحات ناشناخته ای است که دانستن آنها می تواند به شما در انتخاب عطر خوب و منحصر به فرد کمک کند. یکی از این اصطلاحات که برای توصیف رایحه عطر به کار می رود “خط بوی عطر” است. خط بوی عطر چیست و چه عواملی باعث افزایش خط بوی عطر می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با خط بوی عطر کسب کنید.

خط بوی عطر چیست؟

خط بوی عطر در واقع ترجمه یک کلمه فرانسوی است به عنوان (sillage) یا سیاژ، و به میزان ماندگاری رایحه و بوی یک عطر در هوا هنگامی که فرد از اتاق خارج می شود اطلاق می شود.

به عنوان مثال اگر بتوانید بدون نزدیک شدن به یک شخص بوی عطر او را استثشمام کنید عطر او دارای خط بوی خوبی است.

بنابراین هرچه رایحه خط بوی عطر دلپذیرتر باشد ، با عطری خوشبو و خاص روبرو هستیم. تراکم عطر و حجم آن نیز تأثیر بسزایی بر خط بوی عطر دارد. البته ناگفته نماند که زیاد بودن سیاژ عطر، رایحه عطر را تند و گاهی زننده می کند.

بهتر است بدانید که خط بو و ماندگاری عطر رابطه معکوس با یکدیگر دارند در واقع هر چه خط بوی عطر بیشتر باشد نباید توقع داشته باشید که ماندگاری زیادی داشته باشد و بالعکس.

عطرهای خالص که کمترین میزان الکل و بیشترین میزان روغن عطر را دارند ماندگاری بیشتری روی پوست دارند و از آنجایی که خط بوی عطر از تبخیر الکل موجود در عطر و پخش شدن در هوا ایجاد می شود چون این عطرهای خالص، الکل کمتری دارند خط بوی آن ها کمتر است.

 

از طرفی عطرهایی با غلظت کمتر و میزان الکل بیشتر مانند پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوکلن و… خیلی بیشتر در هوا پخش شده و خط بوی بیشتری دارند اما ماندگاری آنها کمتر است.

 

خط بوی عطر

 

می توان از یک بعد دیگر به این قضیه نگاه کرد. یکی دیگر از عواملی که در میزان خط بو تاثیرگذار است نت های به کار رفته در عطر است. نت های گلی، مرکباتی و کاراملی قدرت پراکندگی و خط بوی بالایی دارند و در مقابل نت های چوبی و مشک خط بوی پایینی دارند.

 

بیشتر بخوانید: تفاوت بین عطر، ادکلن و پرفیوم در چیست؟

افزایش خط بوی عطر

برای افزایش خط بوی عطر، عطرتان را روی نقاطی از بدن اسپری کنید که دارای نبض هستند مانند گردن یا مچ دست

عطر را در محیط مرطوب مانند حمام نگه ندارید. حتما باید در محیط خشک و به دور از نور خورشید نگه داری شود.

اسپری عطر روی لباس، دستبند چرمی و روسری پشمی سیاژ عطر را تقویت می کند.

 

برای تست خط بوی عطر، عطرتان را در یک اتاق در بسته و بدون بو اسپری کنید. درب اتاق را ببندید و به مدت ۱۵ دقیقه از محیط خارج شوید. اگر بعد از این زمان عطر تندی در هوا باقی مانده بود عطر شما دارای خط بوی تندی است. 

 

اگر حواستان نبود و عطری با خط بوی تند را بیش از حد اسپری کردید، مقداری پنبه را به الکل آغشته کنید و به قسمتی که عطر زده‌اید بمالید تا بوی تند عطر به کمک الکل، سریع‌تر پراکنده شود.

خط بوی عطر

بیشتر بخوانید:

اگر می خواهید عطر هدیه بدهید، این نکات را رعایت کنید

چگونه ماندگاری بوی عطر را بیشتر کنیم؟

معرفی بهترین عطرها و ادکلن های زنانه با رایحه ملایم و ماندگار

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید