خواص کم نظیر عدس

412

طبیعت : سرد و خشک
حاوی : املاح معدنی ویتامین A,B,C
امام صادق ( ع ) فرمودند : مردی نزد پیامبر خدا از سنگ دلی اظهار ناراحتی کرد به او فرمود : بر تو باد عدس ،‌ چرا که دل را نازک می کند و اشک را شتاب می دهد .

خواص : بهتر است عدس را اول خیس کنید تا بهتر بپزد و نفخ کمتری داشته باشد ، وقتی عدس را می پزید باید آب آن را نیز به غذا اضافه و میل کنید تا از ویتامین ها و مواد مفید آن استفاده کنید ،‌درمان ذات الریه ،‌حفظ ین های بدن و سلامتی ، رماتیسم ، سیاتیک ، بواسیر .
تسکین سرفه و درد سینه و درمان جوش ها و زخم زبان : آب عدس پخته برای تسکین سرفه مفید است  و شستشوی دهان با آب عدس در درمان جوش ها و زخم دهان سودمند است .
مضرات : خوردن عدس برای کسانی که چاق و تنومند هستند یا سوءهاضمه دارند و به ناراحتی کبد مبتلا هستند منع شده است ،‌ عدس ترشح غده تیروئید را زیاد می کند ،‌زیاده روی در مصرف آن برای قوه بینایی مضر است و اثر بدی روی اعصاب می گذارد و درد قولنح می آورد و خون قاعدگی را بند می آورد ، کسانی که افسردگی دارند از خوردن آن اجتناب ورزند ،‌مصرف آن به مقدار زیاد صلاح نیست زیرا دیر هضم ، نقاح ، قابض ،‌ کاهش دهنده میل جنسی ،‌ سرعت جریان خون را کم می کند از این رو کسانی که نارسایی قلبی و نفخ شکم و یبوست دارند از خوردن آن بپرهیزند .

 

 

منبع: pardad.ir

 

 

خواص بی نظیر فندق

خواص بی نظیر هندوانه و خربزه

خواص مفید کامکوات

 

 

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید