خوراکی هایی که جوش زدن و آکنه را تشدید می کنند

815

آکنه در افراد به دلایل مختلف از قبیل غذا، استرس و غیره ایجاد می‌شود.  همیشه غذاهایی هستند که باعث افزایش تولید چربی، به‌هم خوردن تعادل هورمون و التهاب و در نتیجه ایجاد جوش های قرمز رنگ و ناخوشایند روی صورت و بدن شما می شوند. اگر می بینید با وجود درمان های مختلف هنوز روی صورتتان جوش می زنید برای مدتی از مصرف غذاهای زیر خودداری کنید تغییرات قابل توجهی در پوست خود مشاهده خواهید کرد. 

 

مواد غذایی که باعث ایجاد آکنه می شوند

 

لبنیات

مهم نیست شیر کم چرب باشد یا بدون چربی، شیر به طور طبیعی سرشار از هورمون است که مقدار بالای این هورمون در خون باعث تحریک غدد بدن و در نتیجه ترشح بیش از حد چربی و بالطبع ایجاد جوش می شود. 

پیشنهاد می‌شود مصرف لبنیات و خامه‌ را کم کنید و برای دریافت میزان کلسیم موردنیاز بدن خود از کلم و کلم‌بروکلی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.  

 


بیشتر بخوانید: جوش های هورمونی چگونه درمان می شوند؟


شکلات و قند

هنگامی‌ که قند وارد بدن ما می‌شود، میزان انسولین افزایش می‌یابد و این یعنی افزایش سبوم. برای افراد مستعد به آکنه بدین معنی است که جوش‌های چرکی تازه‌ای ایجاد می‌شود.  

شکلات نیز یکی از دلایل ایجاد آکنه است. هرچند مطالعات علمی این ادعا را ثابت نمی کنند اما طبق آزمایشات انجام شده افرادی که شکلات بیشتری خورده بودند احتمال ایجاد جوش روی صورتشان بیشتر بوده است. اگر نمی‌توانید خوردن شکلات را کنار بگذارید، حداقل انواع شکلات تلخ را انتخاب کنید. اگر شکلات تلخ که قند کمتر و آنتی اکسیدان بیشتری دارد مصرف کنید، خیلی کمتر دچار آکنه و جوش صورت می‌شوید.

افرادی که آب میوه های صنعتی استفاده می کنند توجه داشته باشند که این آب‌میوه ها حاوی قند زیادی هستند. این قند می تواند موجب شکسته شدن کلاژن پوست شده و آن را زبر و خشک کند. 

 

جوش صورت

آجیل

افراد مستعد آکنه و جوش های زیرپوستی بهتر است از مصرف آجیل بالاخص گردو، بادام زمینی و فرآورده‌های آن پرهیز کنند، زیرا با افزایش تولید چربی، غدد روی پوست را تحریک می‌کند، و باعث ایجاد آکنه می شود.  

 


بیشتر بخوانید: ماسک های خانگی برای مقابله با پوست چرب و جوش دار


ید

افرادی ‌که سوشی دوست دارند متوجه شده اند که بعد از مصرف آن صورتشان ملتهب شده و جوش های جدیدی ایجاد شده است. مسلما اگر غذای خام بخشی از رژیم غذایی شما است و شما یکی از طرفداران این نوع غذا هستید، باید بدانید جلبک دریایی یکی دیگر از غذاهای پر از ید است. ید در سبزیجاتی نظیر مارچوبه نیز وجود دارد. مطالعات نشان می‌دهد مصرف مقدار کم از غذاهایی که سرشار از ید هستند (۳ یا ۴ بار در هفته) آنچنان وضعیت آکنه را وخیم نمی‌سازند، اما مصرف بیش از حد در افراد مستعد باعث ایجاد جوش صورت و بدن می‌شود. 

سیب زمینی سرخ کرده، چیپس و فست فودها

مواد غذایی مانند برگرها، هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده و کلا غذاهایی که به صورت فست فود شناخته شده هستند به علت داشتن چربی و نمک زیاد خطر ایجاد آکنه را افزایش می دهند.

نتایج پژوهش ها نشان می دهند رژیم های غذایی با چربی ۴۳٪ با افزایش خطر ابتلا به آکنه همراه است. لازم به ذکر است که به طور منظم خوردن غذای فست فودی این خطر را تا ۱۷٪ افزایش می دهد. 

 

نان سفید و شیرمال

مصرف نان باگت، نان شیرینی، نان شیرمال و به‌طور کلی نان‌هایی که از درصدی شیرینی برخوردارند، در افرادی که مستعد ابتلا به جوشه ستند، می‌تواند باعث ایجاد جوش شود. با توجه به اینکه نان‌های صنعتی موجود در بازار حاوی شکر، روغن دانه سویا و شیر به‌عنوان سه محرک اصلی هستند، احتمال ایجاد جوش تشدید و چند برابر می‌شود. 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید