درمان آلرژی بهاری با این راهکارهای ساده و موثر

7814
آلرژی بهاری

آلرژی مشکل شایعی است که در افراد علائم مختلفی دارد.  آلرژی در اصل، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف و موادی است که طبیعتا بی‌ضرر هستند. یکی از علل بروز علایم، گرده‌افشانی گل‌ها و گیاهان در این فصل است. 

علائم آلرژی‌های بهاری شامل موارد زیر می‌شود: عطسه. گرفتگی بینی. آبریزش بینی. خارش و آبریزی چشم‌ها. خارش حلق یا دهان. خس خس سینه. سرفه. مشکل در تنفس. گرفتگی سینه و خارش و تورم پوست.

شایع ترین علامت در این بیماران عطسه های مکرر است که برای مدت طولانی گریبانگیر این افراد می شود. علاوه بر آن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی نیز از دیگر علائم این بیماری است. این بیماری، جزء بیماریهای شایع به شمار می رود. 

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها گزارش می‌کند بچه‌های ۱۲ تا ۱۷ سال بیشتر مستعد آلرژی هستند. آلرژی‌های فصلی می‌توانند احتمال بروز علائم تنفسی و شدت آن‌ها را در بزرگسالان و کودکان مبتلا به آسم افزایش بدهند.

بیشتر بخوانید:

روش درمانی طبیعی آلرژی‌های تنفسی

عوامل عجیب تشدیدکننده آلرژی

درمان و کنترل آلرژی

برای تسکین علائم آلرژی‌های فصلی و یا کاهش واکنش بدن نسبت به عوامل آلرژی زا، عموما از دارو استفاده می‌شود. 

آنتی هیستامین‌های خوراکی: هیستامین ماده‌ای شیمیایی است که توسط بدن تولید شده و علائم آلرژی را برانگیخته می‌کنند.

ضد احتقان‌های بینی: ضد احتقان بینی با انقباض عروق بینی و رفع پُرخونی آنها، تسکینی موقتی ایجاد می‌کند. این دارو‌ها نیازی به نسخه پزشک ندارند و به صورت خوراکی، اسپری و یا قطره بینی موجود می‌باشند.

قطره‌های چشمی: این قطره‌ها برای درمان علائم چشمی آلرژی به کار می‌روند. 

علاوه بر مصرف دارو می‌توانید از روش‌های مختلف شستشوی بینی برای کمک به باز کردن راه‌های هوایی استفاده کنید. شست وشوی بینی با سرم نمکی به باز ماندن راه های هوایی کمک زیادی می کند.

 

آلرژی بهاری

پیشگیری از آلرژی بهاری

هر چند اجتناب از آلرژن‌ها طی فصل آلرژی به طور کامل امکان پذیر نیست، اما برای اینکه خیلی کمتر در معرض آلرژن‌ها باشید راه‌هایی وجود دارد:

هنگامی که میزان گرده گیاهان در هوا زیاد است، از منزل خارج نشوید که اغلب در بعد از ظهرهای خشک و خنک این گونه است، ولی میزان این گرده‌ها در هوای سرد و مرطوب (بعد از باران) به طور عجیبی کاهش می‌یابد.

از فیلتر هپا استفاده کنید. فیلتر‌های هپا (HEPA) برای این طراحی شده‌اند که ذرات معلق را گیر بیندازند. 

نوشیدن مایعات عوارض حساسیت های تنفسی فصلی را کاهش می دهد.

پنجره‌ها را ببندید. بهتر است لازم شد از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید. 

 به جای فرش و قالی از کف پوش استفاده کنید. قالی ها محل تجمع گرد وغبار و گرده ها و سایر عوامل آلرژی زا هستند. کارهای باغ داری و گل کاری را به زمان پس از گرده افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی موکول کنید. 

شیشه ها را هنگام رانندگی بالا بکشید: شیشه‌های اتومبیل را بالا بکشید و کولر یا سیستم گردش هوای داخل اتومبیل را روشن کنید.

به طور مرتب جاروبرقی بکشید: جاروبرقی‌های پرقدرت می‌توانند گرده‌ها و سایر آلرژن‌ها مانند موی حیوانات خانگی را به خوبی جمع کنند. 

اگر نسبت به حیوانات آلرژی دارید، آنها را داخل اتاق نیاورید و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنید، یا اینکه در کل، حیوانی در منزل نگه ندارید.

قبل از خواب دوش بگیرید: وقتی بیرون هستید بدن و موی شما می‌توانند مقدار بسیار زیادی گرده و آلودگی جمع کنند. هر شب قبل از خواب دوش بگیرید و لباسی که بیرون پوشیده بودید را بشویید. 

لباس‌ها را بیرون از خانه پهن نکنید: گرده‌ها به راحتی روی پارچه‌ها می‌نشینند و بعدا که لباس را به تن کنید، علائم آلرژیک ایجاد می‌کنند.

غذاهای پر ادویه نخورید. فردی که به حساسیت فصلی مبتلاست یا سابقه ابتلا به آن را دارد، باید تا می‌تواند دور ادویه‌ها، غذاهای تند، بودار، خوراکی‌های فرآوری‌شده (مانند سوسیس، کالباس و…) و غذاهای سرخ‌کردنی را خط بکشد. 

برگرفته از: برترین ها – هدی بانکی

 

1 نظر

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید