درمان تبخال با روش های خانگی سریع و موثر

3330
درمان تبخال

تبخال میتواند بسیار آزار دهنده باشد به خصوص اینکه در زمانی نامناسب ایجاد شود.مثلا قبل از یک مهمانی مهم! تبخال یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و در موضع درگیر به صورت زخم های التهابی قرمز و مجموعه تاول های ریز نمایان می شود.  افرادی که دچار  تبخال لب می شوند در ابتدا دچار احساس گزگز و خارش در ناحیه مورد نظر می شوند، سپس تبخال جوانه می‏زند و  گاه مراحلی از تب و حساسیت هم دیده می‏شود. در این مطلب با روش های طبیعی برای  درمان تبخال آشنا می شوید.

 

درمان تبخال لب با کمپرس یخ

یخ به تسکین درد و ناراحتی ناشی از شیوع تب خال کمک می کند.

 • یک تکه یخ را در یک پارچه یا حوله بپوشانید. آن را به مدت ۱۰ دقیقه روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا این که شاهد بهبود باشید.

توجه کنید که یخ را به‌طور مستقیم بر روی پوست خود قرار ندهید زیرا سبب یخ‌زدگی پوست می‌شود.

درمان تبخال

درمان تبخال با شیر سرد

شیر حاوی ترکیباتی به نام «لیزین» است که با جذب شدن در پوست فعالیت ویروس منشأ تبخال را از کار می اندازد. استفاده موضعی از شیر باعث تنظیم pH پوست می شود و به بهبود سریع تبخال کمک می کند.

 • یک گلوله پنبه را به شیر سرد آغشته کنید و روی تبخال لب بزنید. اجازه دهید ترکیبات شیرروی تاول ها تاثیربگذارد. نیازی به آبکشی نیست. این کار را هر روز دو تا سه بار تکرار کنید.

 

 سرکه سیب برای درمان تبخال لب

سرکه سیب به کاهش شدت شیوع تب خال به خاطر ضد عفونی کنندگی و خواص ضد التهابش کمک می کند.

 • یک تکه پنبه را در سرکه سیب قرار دهید و آن را روی مناطق متاثر برای سه یا چهار بار در روز برای دو یا سه روز قرار دهید. احتمال کمی سوزش وجود دارد.
 • همچنین می توانید یک یا دو قاشق چای خوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید و دو بار در طی روز بنوشید.

سرکه سیب

درمان تبخال با گوجه فرنگی

آنتی ‏اکسیدان‏های موجود در گوجه فرنگی برای تحریک احیای سلولی قسمت های تبخال زده فوق ‏العاده است. این خواص آنتی اکسیدانی رشد میکروارگانیسم ‏ها را متوقف می کند و سوزش و خارش تبخال لب را کاهش می دهد.

 • یک برش گوجه‏ فرنگی تازه را روی تبخال لب قرار دهید. اجازه دهید نیم ساعت روی آن بماند و سپس با آب بشویید. این کار را هر روز دو بار تا زمانی که احساس بهبود کردید، تکرار کنید.

 

بهترین درمان تبخال لب با سیر

سیر دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که به مقابله با شیوع تبخال کمک می کند. ماده شیمیایی بنام آلیسین موجود در سیر دارای اثرات ضد ویروسی است.

 • یک سیر خرد شده را در ناحیه آسیب دیده قرار داده و بگذارید به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند. این کار را چند بار در روز تا زمانی که شاهد بهبود آن هستید انجام دهید. ممکن است باعث احساس سوزش شود.
 • همچنین می توانید هر روز یک یا دو حبه سیر له شده را بخورید.

درمان تبخال

جوش شیرین برای درمان تبخال

جوش شیرین یک روش درمانی مؤثر برای خلاص شدن سریع از شر تبخال است. جوش شیرین باعث از بین رفتن درد و خارش آن می‌شود.

 • یک توپ پنبه‌ای مرطوب بردارید و آن را در جوش شیرین بزنید. آن را مستقیما روی ناحیه مبتلا قرار دهید. این کار به خشک شدن تاول‌های آب‌دار کمک می‌کند. به منظور جلوگیری از آلودگی، این توپ پنبه‌ای را مجددا در جوش شیرین فرو نبرید.

درمان موثر تبخال با ریشه شیرین بیان

شیرین بیان حاوی اسید گلیسیریزین است که با ویروس هرپس که عامل ایجاد تبخال است مقابله می‌کند.

 • یک قاشق سوپ خوری آب و یک قاشق سوپ خوری پودر ریشه شیرین بیان را مخلوط کنید. آن را به منطقه آسیب دیده بزنید و برای چند ساعت رهایش کنید. این کار را سه یا چهار بار در روز انجام دهید تا تبخال از بین برود.

ریشه شیرین بیان

چای کیسه‌ای برای درمان تبخال

چای سیاه سرشار از تانن است که به‌خاطر خواص ضد ویروسی و ضد التهابی شناخته شده است.

 • یک فنجان چای سیاه با استفاده از چای کیسه‌ای آماده کنید. اجازه دهید خنک شود. چای کیسه‌ای را روی ناحیه مبتلا بگذارید. اجازه دهید ۵ دقیقه روی ناحیه دردناک بماند. این فرآیند را دو یا سه مرتبه در روز تکرار کنید.

چای کیسه ای

درمان تبخال با آلوئه ورا

آلوئه ورا برای مقابله با شیوع تبخال مفید است، به‌ویژه در مورد تبخال تناسلی که ضایعات را بهبود می‌بخشد و زخم را از بین می‌برد. همچنین درد و التهاب را نیز از بین می‌برد.

 • ژل آلوئه ورا را از برگ آن استخراج‌کنید و بر روی منطقه آسیب‌دیده اعمال کنید و سپس اجازه دهید تا خشک شود و مقداری پنبه را به آب گرم آغشته کنید و محل موردنظر را پاک‌کنید. این کار را چند بار در روز برای سه تا چهار روز انجام دهید.
 • شما هم چنین می توانید ژل یا کرم آلوئه ورا را مصرف کنید.

 

بیشتر بخوانید:

درمان های خانگی سریع برای درمان تبخال

راه های انتقال و درمان تبخال تناسلی

علت بروز آفت و تبخال

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید