گیاهی که جایگزین متفورمین در درمان دیابت شد!

11157
سیاه دانه

سیاه دانه گیاهی است با گل های آبی رنگ و دانه هایی سه گوش که بوی خیلی تندی دارد. این گیاه اگرچه بومی هند است ولی در بسیاری مناطق دیگر نیز قابلیت رویش داشته و در تهیه انواع غذاها به عنوان ادویه کاربرد دارد.

سیاه دانه یکی از دانه هایی است که دارای خواص زیادی است، به تازگی دانشمندان با یکی از خواص آن آشنا شده اند و آن پیشگیری از دیابت است که در ادامه با جزئیات بیشتری به آن می پردازیم. 

 پیشگیری از دیابت نوع ۲ با سیاه دانه

همه ما در بین دوستان و اعضای خانواده کسانی را می شناسیم که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند که برخی از آنها کودکان هستند.  به علاوه مسئله مهمی که مطرح است این است که دیابت بیماری است با سبک زندگی در ارتباط است. با زیاد شدن دور کمرمان و افزایش وزن ما، خطر بالا رفتن قند خون نیز بیشتر می شود.  

با بالا رفتن قند خون تعداد افرادی که از داروهایی مانند متفورمین استفاده می کنند، بیشتر می شود. مصرف متفورمین با عوارضی همراه است – از جمله دل درد، اسهال، گاز معده، ضعف، درد عضلانی، سردرد و حتی عفونت های تنفسی – که با مصرف دارو بروز می کنند.

دانشمندان دانه های گیاهی را بررسی کردند که به طور سنتی برای درمان دیابت و به جای متفورمین مورد استفاده قرار می گرفت. این گیاه سیاه دانه است. سیاه دانه در بهبود عدم تحمل گلوکز مانند متفورمین عمل می کند، اما هیچ عارضه جانبی ندارد. 


بیشتر بخوانید: هر آنچه که درباره بیماری دیابت باید بدانید


یافته های دانشمندان درباره سیاه دانه

دانشمندان یکی از ترکیبات فعال موجود در سیاه دانه به نام thymoquinone را فعالیت ضد دیابتی نامیدند. این ترکیب به کاهش اشتها، کاهش جذب گلوکز در روده، کاهش سطح گلوکز خون، کلسترول، تری گلسیرید و کاهش وزن کمک می کند و سلول های بتا در پانکراس را به ترشح انسولین تحریک می کند.

اما این تمام ویژگی ها و مزیت های سیاه دانه نیست …  

سیاه دانه به اندازه متفورمین در بهبود تحمل گلوکز موثر عمل می کند در حالیکه هیچ عارضه جانبی به همراه ندارد. از همه مهم تر اینکه سیاه دانه بخشی از سلول های بتا در پانکراس را تحریک می کند. این ها سلول هایی در پانکراس هستند که در واقع انسولین را ذخیره کرده و آن را آزاد می کنند و هورمونی تولید می کنند که سرعت ورود قند به جریان خون را کاهش می دهد تا به این ترتیب سطح قند خون را بهتر کنترل کند.

به عبارت دیگر دانه های سیاه دانه به بدن کمک می کنند دیابت نوع ۲ را در حالت خفیف نگه دارند.

 

سیاه دانه

 

روغن سیاه دانه هم مورد استفاده دارویی قرار می گیرد. مسئله مهم این است که اگر به دیابت مبتلا هستید و از سیاه دانه استفاده می کنید، توصیه می شود داروهای خود را کنار نگذارید و طبق دستور پزشک آنها را مصرف کنید. از سیاه دانه به عنوان یک داروی گیاهی پیشگیری کننده می توان استفاده کرد، به ویژه اگر در دوره پیش از دیابت مصرف آن را آغاز کنید بسیار موثر خواهد بود.  

به هرحال قبل از هر گونه تصمیم حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

درمان های خانگی دیابت با سیاه دانه

برای درمان دیابت، می‌توانید به مدت یک هفته میزان ۶ قاشق چای خوری روغن سیاه دانه مصرف کنید. آنرا در ۳ زمان مختلف از شبانه روز مصرف کنید. 

راهی دیگر این است که نصف فنجان سیاهدانه گرم شده را با نصف فنجان آب دانه شاهی یا دانه خردل یا یک چهارم فنجان آب انار را در یک مخلوط کن بریزید. فنجان شاه تره اضافه کنید و هر روز یک قاشق چای خوری از آنرا میل کنید:)

طرز تهیه دمنوش سیاه دانه

یک قاشق غذا خوری سیاه دانه را در یک قوری ریخته و یک لیوان بزرگ آب با دمای ۸۰ یا ۱۰۰درجه سانتی گراد به آن اضافه کنید و اجازه دهید که به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشد.  

برگرفته از:  seemorgh.com/health

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید