راهکارهای خانگی برای درمان همیشگی عفونت قارچی ناخن

13946

فهرست موضوعات

عوامل ایجاد عفونت قارچی ناخن:

قارچ ناخن یک بیماری خیلی شایع بین خانومها و آقایان می باشد که اصلی ترین دلیلش محیط گرم و مرطوب است. به همین دلیل افرادی که پاهایشان به مدت طولانی داخل کفش است و عرق می کند بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند. یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده این بیماری ضعف سیستم ایمنی بدن می باشد.

 

نشانه های عفونت قارچی ناخن چیست؟

ناخن هایی که دچار عفونت قارچی می شوند معمولا کلفت، شکننده و خرد شونده، ناصاف، تیره تر یا زرد رنگ می شوند که لبه ناخن به تدریج می ریزد. این علایم بیشتر در انگشت پا و به خصوص انگشت بزرگ پا دیده می شود.

بیمارانی که دچار آنیکالیسیس در ناخن هستند، جدا شدن ناخن از بسترش را تجربه کرده اند. گاهی عفونت قارچی سبب درد در پنجه پا یا سر انگشتان می شود و بوی نامساعدی از آن به مشام می رسد.

 

نکته : قبل از مصرف دارو ناخن خود با استفاده از ناخن گیر کوتاه کنید سپس لکه های ضخیم ناخن را سوهان ناخن بکشید.

برای درمان قارچ ناخن بایستی ناخن در معرض روشنایی و نور قرار بگیرد، زیرا این قارچ در محیط تاریک رشد می کند. لذا به محض مشاهده علائم قارچ ناخن، فورا لاک ناخن خود را پاک کنید.

راه های درمان خانگی :

با توجه به این که درمان های خانگی به زمان بیشتری برای اثر بخشی نیاز دارند، لازم است ک صبور باشید ولی از طرفی بدون عارضه هستند و صدالبته ارزان تر.

 

روش درمانی اول:
مواد لازم :
نصف فنجان جوش شیرین
۴فنجان آب گرم
نصف فنجان سولفات منیزیم
یک چهارم فنجان سرکه سفید
این مواد را با هم ترکیب کنید و با پنبه روی ناخنها بمالید و با باند استریل باندپیچی کنید و هر ۱۰ ساعت یکبار این کار را تکرار کنید به مدت یک ماه.
با این روش معجزه آسا بعد از ۱ ماه برای همیشه از قارچ ناخن رهایی پیدا می کنید.

 

روش درمانی دوم

به اندازه یک درپوش قوطی، وایتکس را در یک لیوان بزرگ پراز آب بریزید. سپس ناخن عفونی خود را مدت یک دقیقه در این محلول قرار دهید. چند روز این کار را انجام دهید تا قارچ ناخن برطرف شود.

 

روش درمانی سوم:

سرکه سیب و آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) را نصف به نصف با هم مخلوط کنید. سپس برای چند روز و هر روز مدت ۴۵۵ دقیقه دست های خود را در این محلول قرار دهید.

 

روش درمانی چهارم:

۳ لیوان آب گرم را با یک و نیم لیوان سرکه سفید مقطر در یک کاسه بریزید.  ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ناخن های خود را در این محلول قرار دهید. سپس دست های خود را با آب بشویید و با حوله تمیز خشک کنید.

سپس یک تکه پنبه را با روغن درخت چای آغشته کنید. این پنبه را روی ناخن عفونی خود قرار دهید. اگر عفونت قارچی شدید و یا گسترده بود، یک چسب زخم روی پنبه بزنید تا برای مدت ۲ تا ۳ ساعت پنبه آغشته به روغن درخت چای روی ناخن شما بماند.

دوبار در روز این کار را انجام دهید. اگر پوست شما دچار حساسیت و ناراحتی شد، یک با در روز این کار را انجام دهید.

 

روش درمانی پنجم:

چای و روغن زیتون می‌توانند به درمان قارچ ناخن کمک کنند. چای دارای مواد ضدباکتری طبیعی است که به مشکل قارچ ناخن کمک می‌کنند و روغن زیتون نیز از شکستگی و افتادن ناخن عفونی شده جلوگیری می‌کند.

 

نکته: در طول مدت درمان از جوراب‌های نخی استفاده کنید. نخ موجود در جوراب به پای شما مجال نفس کشیدن می‌دهد و رطوبت کفش را کاهش می‌دهد. خانم‌ها هم سعی کنند ناخن‌هایشان را در یک خط مستقیم بچینند و از لاک ناخن استفاده نکنند؛ زیرا لاک رطوبت را بین ناخن و بستر ناخن نگه می‌دارد.

 

هشدار

اگر عفونت قارچی ناخن بیش از دو هفته ادامه داشت و یا به سرعت بدتر شد، فورا به پزشک متخصص پوست یا پزشک عمومی مراجعه کنید.

منبع: shebreh.com

 

راه های پیشگیری از قارچ ناخن پا

دلایل شکنندگی ناخن‌ها

چطور از گوشه کردن ناخن پا جلوگیری کنیم؟

رازهایی که ناخن ها از داخل بدن نشان می دهند

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید