در فصل سرما مراقب گیاهانتان باشید!

719

پاییز کم کم دارد از راه می‌رسد و بعد از آن هم زمستان! با همه زیبایی‌هایی که این دو فصل برای ما دارند، می‌توانند برای گیاهان‌مان مشکل ساز شوند! چگونه از آنها مراقبت کنیم؟

 

بهترین راه حل برای زمستان گذرانی گیاهان گلدانی!

اگر باغچه‌ای از گیاهان گلدانی یا گیاهان چند ساله دارید، ممکن است بخواهید آنها را در فصل زمستان بیرون از خانه نگهداری کنید. برای گیاهانی که در طول فصل سرما و یخبندان در بیرون از خانه به سر می‌برند بهتر است که در زمین کاشته شده باشند. پس اگر برای‌تان ممکن است، نقطه‌ای از باغچه‌تان را برای کاشت موقت گیاهان در فصل زمستان، و یا قرار دادن گلدان‌شان در درون خاک، در نظر بگیرید. سپس سطح خاک را با ۵ تا ۱۰ سانتی متر مالچ برگ‌های پوسیده یا پوست خرد شده درختان بپوشانید تا از یخ زدن خاک جلوگیری شود و دما در سطوح پایینی زمین باغچه گرم‌تر بماند.

اگر مجبورید گیاهان‌تان را در گلدان نگه دارید و نمی‌خواهید آنها را به زمین منتقل کنید، باید تدابیر دیگری بیندیشید!

بررسی شرایط قبل از تصمیم برای زمستان گذرانی گیاهان!

در مناطق معتدل، گرمسیری و یا نیمه گرمسیری گیاهان بدون هیج مشکلی می‌توانند در گلدان‌هایشان و بیرون از خانه زمستان گذرانی کنند. پس اگر شما هم در این مناطق زندگی می‌کنید نگرانی از بابت گیاهان‌تان در فصل زمستان نداشته باشید. البته در بعضی از این مناطق هم در طول این فصل شب‌های سردی در انتظار گیاهان شماست. پس بهتر است اول از همه و قبل از تصمیم به کاشت گیاهی خاص، بررسی کنید کدام گونه از آن گیاه با شرایط دمایی محیط شما سازگارتر است و سپس اقدام به کاشت آن در باغچه یا گلدان کنید.

 

چیز دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که در فصول سرد سال که زمین یخ می‌زند، مسیر آب اضافی که باید از سوراخ‌های زهکش انتهای گلدان خارج شود، بسته می‌شود و آب در خاک می‌ماند. اصولا یخ گلدان‌ها زودتر از یخ زمین باز می‌شود و اگر بد شانس هم باشید و چند روز پشت سر هم باران ببارد، آب حسابی در گلدان‌هایتان جمع می‌شود! در این حالت یا گیاهان دچار پوسیدگی ریشه و بعد هم مرگ می‌شوند و یا کل خاک گلدان تبدیل به یک قالب یخ می‌شود! اما راه حل چیست؟ بسیار آسان است! گلدان را اندکی کج بر روی زمین قرار دهید! همین! و قبل از همه این‌ها مطمئن شوید که گیاهان‌تان آنقدر قوی هستند که از پس زمستانی سرد برآیند.

 

هر چقدر گلدان‌هایتان خلل و فرج بیشتری داشته باشند، احتمال زمستان گذرانی موفق‌شان بیشتر می‌شود.

 

در این قسمت چند نکته برای کمک به زمستان گذرانی موفق گیاهان گلدانی‌ در اختیارتان قرار می‌دهیم:

– هر چه مقدار خاک گلدان بیشتر باشد، ریشه‌های گیاهان عایق بهتری دارند. برای این کار می‌توانید به راحتی گلدان گیاه را درون گلدان بزرگ‌تری قرار دهید و درونش را با خاک پر کنید.

– چند گلدان را در کنار هم جمع کنید و در مکان سر پناه داری مانند نزدیک خانه یا پنجره جنوبی  قرار دهید.

– چند گلدان را دور هم بچینید و دورشان را با پارچه‌ای توری یا سیم مرغ محصور کنید و درونش را با برگ یا مالچ پر کنید. وقتی زمین یخ بست، سطح گلدان‌ها را مالچ پاشی کنید.

– برای محافظت درختچه‌ها و بوته‌های کوچک از خشک شدن به وسیله سرما، در اطراف‌شان ۳ یا ۴ ستون چوبی در زمین فرو کنید. ارتفاع این چوب‌ها باید ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر از ارتفاع بوته‌ها بلند تر باشد. سپس دور این ستون‌ها را پارچه‌های پلاستیکی بپیچانید. مراقب باشید که پارچه با شاخ و برگ و ساقه بوته‌ها تماس نداشته باشد. به جای ستون‌های چوبی می‌توانید از قفس‌های سیمی یا سیم مرغ هم استفاده کنید.

 

با انجام این کارهای ساده از مرگ یا آسیب گیاهان‌تان در زمستان جلوگیری کنید و گلدان‌هایتان را تا چند سال داشته باشید!

شمعدانی و کولانکولائه
بعضی از گل‌ها مثل شمعدانی، و کولانکولائه تا حدودی در مقابل سرما مقاومند اما باید آن‌ها را از جریانات سرد محفوظ داریم. گوشه‌های حیاط یا زیر درختان می‌تواند جای مناسبی برای نگه داشتن این قبیل گیاهان باشد. گل‌هایی مثل کولانکوئه برای آنکه در فصل بهار گلدهی داشته باشند باید در فصل زمستان به اندازه کافی از نور خورشید بهره‌مند گردند.

حسن یوسف
گل‌هایی مثل حسن یوسف در سرمای شدید خشک می‌شوند و باید در جایی مناسب نگهداری شوند. داخل منزل و فضای سبز داخل منزل جایگاه مناسبی می‌باشد. دقت داشته باشید ممکن است در این دوره از جذابیت برگ‌های حسن یوسف کاسته شود. جای نگرانی نیست با رسیدن فصل بهار و انتقال گلدان به مکان مناسب دوباره جذابیت خود را به دست می‌اورند.

انواع کاکتوس
مواظب باشید کاکتوس‌هایتان را در زمستان بیش از اندازه آبیاری نکنید. اگر در محل اقامت شما باران زیاد می‌بارد. کاکتوس‌های خود را از باران محفوظ بدارید. زیاد مرطوب بودن خاک گلدان کاکتوس‌ها در زمستان باعث پوسیدگی و از بین رفتن کاکتوس شما می‌شود.
برگ بیدی بنفش، نخل مرداب، گل قلمزن
ساقه‌های گل‌هایی مثل برگ بیدی بنفش، نخل مرداب، گل قلمزن (در فضای باز) در زمستان کاملا خشک می‌شود. نیاز به تلاش برای جلوگیری از این اتفاق نیست زیرا ریشه‌های این گیاهان زنده‌اند و این خواب زمستانی برای گیاهان شما مناسب است تا در فصل بهار زیبایی کمال خود را به نمایش بگذارند. از ریشه‌های این قبیل گیاهان مراقبت کنید و مواظب باشید محل ریشه‌های این گیاهان عمل شخمزنی انجام نشود

گل ناز آفتابی و پریوش
گل‌هایی مثل گل ناز آفتابی و پریوش در زمستان کاملا خشک می‌شوند و برای داشتن گلدان این گل‌ها در سال جدید باید بذر آن‌ها را جمع آوری کنید. یا اینکه از گلدان خشک شده آن‌ها تا فصل بهار مراقبت کنید. بذر‌های به جا مانده در گلدان در فرصت مناسب رشد می‌کنند. شما باید به این گلدان‌ها در نزدیکی‌های بهار به طور منظم آب دهید.

چند نکته مهم:
* از هرس کردن گل‌های خود تا اواخر زمستان بپرهیزید.
* از آبیاری زیاد گلدان‌های خود اجتناب کنید این امر سبب پوسیده و از بین رفتن گیاه شما در بعضی موارد می‌شود.
* گل‌های خود را از جریانات سرد هوا محفوظ بدارید؛ آن‌ها را در ارتفاعات حیاط (مثلا روی دیوار) نگذارید.
* از کاشت، تعویض گلدان و یا خاک گلدان در بیشتر موارد دوری کنید.
* مراقب آبیاری گل‌های فضای داخل منزل نیز باشید. از آبیاری زیاد آن‌ها بپرهیزید.
* مواظب گلدان‌های نزذیک بخاری باشید؛ هوای گرم و نزدیک بودن به بخاری برای بعضی از گل‌های آپارتمانی خطرناک است.
* در دوره سرما بخصوص یخبندان مواظب باشید آب میان ساقه‌ها و برگ‌های گیاه شما جمع نشود.

منبع:  sara.jamejamonline.ir / footofan.com

10 گیاه جان سخت برای نگهداری در آپارتمان

بهترین گیاهان خانگی برای کیفیت مطلوب‌تر هوای خانه

روش نگهداری از گیاه پتوس در آپارتمان

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید