راهنمای انتخاب بهترین نام برای وب سایت

584

همه افرادي که تا به حال نشانگر ماوس خود را بر روي بخش “نام کاربر” در صفحه وب سايتي متوقف کرده اند مي دانند که ابداع يک نام براي وب سايت، وبلاگ يا نام کاربري سخت تر از چيزي است که تصور مي رود زيرا اين نام بايد به گونه اي انتخاب شود که به ياد سپردني بوده و کاربر سال آينده از آن متنفر نباشد.

اساتيد رسانه هاي جمعي و متخصصان نامگذاري، شيوه هاي قابل استفاده اي براي نامگذاري مناسب براي يک وب سايت يا هر صفحه اينترنتي ديگري را مورد بررسي قرار داده است.


چگونه آغاز کنيم؟

“کريستوفر جانسون” مشاور نامگذاري و نويسنده وبلاگ The Name Inspector معتقد است يافتن نام مناسب را بايد با ليستي از کلمات کليدي که به وب سايت، وبلاگ يا شرکت مورد نظر در ارتباط است آغاز کرد.

سپس به بررسي مفاهيم و ريشه شناسي کلمات انتخاب شده پرداخت تا شايد گزينه هاي بيشتر و مناسب تري يافته شود.

در ابداع يک نام مي توان از واژه هاي مرکب، واژه هاي چند بخشي و ترکيبي، افزودن پيشوند يا پسوند، يا اصطلاحات استفاده کرد.

پس از تهيه ليست نهايي از واژه هاي مناسب بايد از خود پرسيد آيا واژه هاي اين ليست مفهومي دارند؟

نکته منفي در رابطه با اين اسامي خسته کننده بودن و عام بودن آنها است و در عين حال معمولا نام دامنه همراه اين اسامي از قبل اشغال شده است.

نامهاي انتخابي مفهومي دارند؟

مي توان نامها را بر اساس نحوه ارتباط آنها با مخاطب دسته بندي کرد.

به گفته “نينا بکهارد” رئيس شرکت نامگذاري The Naming Group، آژانسي که نامگذاري شرکتهايي از قبيل Walmart، پوما و Target را به عهده داشته است طيفي از اسامي وجود دارد که از اسام توصيفي که مستقيما درباره فوايد يک محصول يا ويژگي هاي آن اطلاع رساني مي کند آغاز شده و به اسامي پوچ که هيچ مفهومي را در رابطه با محصول ارائه نمي کند، ختم مي شود.

برخي از اسامي به سرعت اطلاعاتي را در رابطه با محصول و ويژگي هاي آن ارائه مي کنند. اين اسامي ساده و قابل درک بوده و به مخاطبان يا مشتريان امکان درک ساده گرايش و توانايي هاي يک شرکت يا وب سايت را خواهد داد.

با اين حال استفاده از اين اسامي براي صنايع رو به رشد از قبيل صنايع وابسته به تکنولوژي از محدوديتهاي زيادي برخوردار است زيرا در اين صنايع دانسته هاي امروز به سرعت کهنه شده و تغيير پيدا مي کنند، تحت چنين شرايطي يک نام مي تواند به يک زندان تبديل شود، مشابه نام شرکت AT&T که T آخر از ابتداي واژه Telagraph برگرفته شده است.


… يا مفهومي ندارند؟

بکهارد معتقد است نامهاي پوچ مي توانند نامهايي کاملا ساختگي باشند مانند Kodak يا نامهايي از زبانهاي ديگر باشند مانند Hulu که برگرفته از زبان چيني باستاني است و يا حتي مي توانند به اندازه اي مبهم باشند که افراد آن را در قالب نامي ساختگي ترجمه کنند.

نمونه بارز اين نوع از نامها Google مشهور است که از واژه Googol به معني عدد يک به همراه 100صفر در برابرش برگرفته شده است.

اين نوع از نامها سرگرم کننده تر بوده و مي توانند شرکت يا يک وب سايت را از ميان خيل نامهايي که مورد استفاده قرار مي گيرند مجزا سازد. همچنين اين نامها زيرکانه تر از نامهاي توصيفي بوده و تفاوت خود را با نامهاي عادي به خوبي به رخ مي کشند.

با اين حال نبايد بررسي مفهوم نام انتخاب شده را در زبانهاي ديگر فراموش کرد زيرا وجود مفهومي ناخواسته و ناآگاهانه مي تواند نامي که به سختي و با دقت انتخاب شده است را به استهزا بکشاند.

در صورت عدم استفاده از نامهاي توصيفي يا نامهاي پوچ مي توان از نامهايي ميان اين دو نوع استفاده کرد. اسامي مانند Apple يا Yahooo به صورت غير مستقيم به ارزشهايي از برند اشاره دارند که پايه گذاران آن به شناخته شدن و شهرت يافتن در آن زمينه علاقمندند.

آيا نامها تاثيرگذار خواهند بود؟

هيچ چيز سريعتر از وجود نامي مشابه در اينترنت نمي تواند نامي که به سختي و دقت انتخاب يا ساخته شده است را به ورطه نابودي بکشاند و گاهي اوقات در جستجوي نامها دامنه به نظر مي رسد تمامي گزينه هاي ممکن اشغال شده اند.

يکي از راه هاي پيشنهادي براي غلبه بر اين مشکل استفاده از غلط املايي، واژه هاي ساختگي يا مرکب است، مشابه آنچه در نامگذاري سايتهاي Flickr، Digg يا Topix رخ داده است.

به گفته جانسون موتورهاي جستجو بر روي شيوه نامگذاري افراد تاثير گذاشته است. از آنجا که افراد مختلف در جستجو براي يافتن يا خلق نامهاي بديع و جديد هستند تا نام سايت آنها تنها گزينه در نتيجه جستجو در موتور جستجوي گوگل به شمار رود، از اين رو از واژه هاي محبوب موجود در موتورهاي جستجو در کنار نامهاي منتخب خود استفاده مي کنند تا به اين شکل جايگاه خود را در جستجوهاي اينترنتي بهبود بخشند.

شيوه اي که به اعتقاد برخي از متخصصان و از ديدگاه نام گذاري برندها استراتژي شکست خورده اي است.


آيا نام فراگير خواهد شد؟

استفاده از ريتم و تم موسيقيايي در نامگذاري مي تواند جذابيت و دوام نامهاي انتخاب شده را بهبود بخشد. قافيه، تکرار و تکرار يک صدا يا واج آرايي مي تواند نام نهايي يک محصول، سايت يا شرکت را به سوي تبديل شدن به نامي فراموش نشدني هدايت کند.

در عين حال بکهارد معتقد است استفاده از بخشهاي مختلف دستوري يک واژه در نامگذاري نيز تاثير بسزايي در محبوب شدن نامهاي نهايي دارد. براي مثال نام LinkedIn را مي توان به عنوان يک فعل، صفت يا اسم استفاده کرد. به اعتقاد بکهارد زماني که يک نام بتواند از ميان بخشهاي مختلف دستوري يک واژه عبور کند مي تواند به نامي فراگير تبديل شود.

تلفظ، هجا و درک و نگارش نام انتخاب شده بايد آسان باشد. همچنين کوتاه بودن آن نيز در بسياري از موارد مي تواند به شهرت و محبوبيت آن بيافزايد.

با اين همه در صورتي که نام انتخاب شده مفهوم عميقي داشته باشد مي توان بدون در نظر گرفتن همه قوانين و معيارها آن را به عنوان نام نهايي يک وب سايت برگزيد….

رعایت موارد زیر میتواند کمک زیادی زیادی به انتخاب نامی مناسب برای سایتتان کند:

۱) بهتر است نام انتخابی کوتاه باشد تا سریع ذهن بتواند آن را به خاطر بسپارد. از استفاده از کلمات طولانی خودداری کنید.
۲ ) نام دامینی را انتخاب کنید که راحت باشد یعنی تلفظ آن ساده و صریح باشد و به آسانی قابل حفظ باشد.
۳ )‌ تا جایی امکان دارد از کلمات دری و پشتو در نام دامنه استفاده نکنید و از معادل انگلیسی آن بهره بگیرید.این کار دلایل زیادی دارد یکی از ساده ترن دلایل آن این است که نام دامین همانند کلمه ای کلیدی برای سایت شما می باشد.برای مثال در صورتیکه شما سایتی برای فروش دارید کلمه shopping بسیار عامیانه تر می باشد.
۴ ) تا جایی که امکان دارد از کلماتی که به “ه” ختم میشوند یا در آنها حرف “او” استفاده شده برای نام دامنه خود استفاده نکنید. چون کاربر ممکن است دقیقا نام دامنه را به خاطر نداشته باشد و به طور مثال اگر نام دامنه شما saveh است save وارد کند و یا اینکه نام دامنه شما barun است و کاربر baroon وارد میکند.این برای کلمات فارسی بود اما در استفاده از واژه های انگلیسی هم از کلماتی که در آنها از Th استفاده شده و یا به e ختم شده اند تا انجا که مغزتان میتواند نام بهتری را انتخاب کند استفاده نکنید.
۵ ) در نام دامنه فقط میتوانید از حروف انگلیسی،خط تیره و اعداد استفاده کنید که بهتر است از خط تیره نیز بهره نگیرید.
۶) از کلماتی استفاده کنید که تایپ آن ساده باشد و کاربر دچار غلط تایپی نشود.

منبع: yjc.ir / beytoote.com

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید