روش نگهداری از گیاه پتوس در آپارتمان

413256

نام فارسی   :پوتوس

نام انگلیسی  Pothos; Tvy- arum :

نور مورد نیاز : کم و مقاوم به سایه – نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، ودر صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ هانمود پیدا می کند.

آبیاری : تابستان هر 5-4 روز 1 بار ، زمستان هر 8-7 روز 1 بار ، سطح خاک بین 2 آبیاری باید خشک شود . رطوبت کم محیط را تحمل می کند

دمای مورد نیاز: 22 درجه سانتیگراد

خاک مناسب: خاک باغچه، ماسه و خاک برگ

کوددهی: 3 گرم در لیتر کود محلول در آب و یا کود مایع هر 2 هفته 1 بار از فروردین تا آبان ماه

پتوس

پتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری ازگونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند.

دو نوع دارد: پتوسبرگ معمولی و پتوس برگ ابلق.

با اینکه هر دو مقاوم به سایه هستند، ولی نوع ابلق آن، نیاز به نور کمی بیشتر برای تشکیل رنگیزه دارد. در صورتی که نور کافی دریافت نکند، برگ ها به سبزی گرایش پیدا می کنند.

پتوس ها، درمنازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، ودر صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ هانمود پیدا می کند.
مقاوم به رطوبت کم محیط است و در صورتیکه رطوبت بسیاربالا باشد، برگ ها خیلی پهن و درشت می شوند. با اینکه به راحتی روی دیوارقابل هدایت است، اما ممکن است در قسمت های بالایی و نزدیک به سقف، در اثرتجمع گرما دچار سوختگی شود و در نتیجه گیاه بد شکل می شود.
چون برگ زینتی است به آبیاری و مواد غذایی گیاه باید توجه شود. دورآبیاری ۲_۱ بار در هفته و هر ماه ۱ بار استفاده از کود مایع مناسبِ این گیاه است.

در حالی که پوتوس یک گیاه آپارتمانی با نیاز‌های مراقبتی کم و پرورشِ آسان است، باید مراقب باشید! زیرا این گیاه سمی است! البته این گیاه کشنده نیست اما اگر خورده و هضم شود به دلیلِ وجود کلسیم اگزالات در ترکیباتش، به تحریک دستگاه گوارشی و استفراغ منجر می‌شود. این گیاه همچنین برای سگ‌ها، گربه‌ها و کودکان کم سن سمی است؛ البته همانطور که گفته شد کشنده نیست ولی آن‌ها را بسیار مریض و بد حال می‌کند.

پتوس

روش ازدیاد:

این گیاه بالا رونده و زیبا، یکی از گیاهانی است که تکثیر آن با موفقیت بسیار همراه است. زمانی که ریشه دهی صورت میگیرد تحمل گیاه در مقابل آشفتگی کم می شود. بنابراین بهتر است قلمه‌ها ازابتدا در گلدانی کشت شوند که در آینده در آن رشد کافی کنند.

همچنین بهتراست قلمه‌ها را پس از ریشه دهی با کود مایع تغذیه کنند. برای تکثیر شما میتوانید قلمه‌ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز جدا کنید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و یا هر۳تا ۵ قلمه را در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر وقلمه، بکارید.

خاک را مرطوب کنید و گلدانها را در نور مناسب و دمای ۲۰درجه سانتیگراد نگاه دارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. ریشه دهی یکماه یا بیشتر طول خواهد کشید.
گیاهانی که در بهار تکثیر شده‌اند، انبوه‌تر و شکیل‌تر می‌باشند. این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه نابجا می‌کند.

پس میتوان از محل همین گره‌ها قلمه گرفت و در ماسه قرار داد تا ریشه دار شوند. از تقسیم بوته هم می‌توان برای تکثیر آن استفاده کرد و در آب نیز ریشه دار می‌شود.

برای ازدیاد پوتوس به روش قلمه می‌توانید قطعاتی از قسمتهای ضخیم ساقه را به طول ده سانتی‏متر جدا نموده و در آب قرار دهید، وقتی قلمه‏‌ها ریشه زدند آنها را به گلدان منتقل کنید.

هر چند بهار مناسبترین زمان برای ازدیاد پوتوس است اما درداخل آپارتمان هر زمانی می‏توان آن را تکثیر نمود. بهترین درجه حرارت برای ریشه‏ زایی قلمه‏ ها 21 درجه سانتی‏گراد است.

ریزه‏ کاریهای پرورش پوتوس:

پوتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورت بالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمول برای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیم‌های خزه‏‌دار است.

برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:
قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏‌ای رادر گلدان قرار دهید ، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را که خارج از خاک است با خزه بپوشانید.
برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنی بپیچید. هر وقت که پوتوس را کاشتید ساقه اصلی‏‌اش را به خزه ببندید.
درموقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محلهایی که روی خزه قرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه‏‌ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.

پتوس

عوض کردن گلدان:

زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد نگاهی به کناره‏‌های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏‌های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏‌های سطح خاک بیرون می‏زنند در اینصورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.

گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاه آب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏‌ای به ته گلدان بزنید. گیاه با ریشه و خاکهای اطرافش از گلدان خارج می‏شوند. مقداری از خاک‌های نامرغوب و ریشه‌های ضعیف را جدا کنید حالا به گلدان جدید قدری خاک اضافه نموده و گیاه را منتقل کنید و با خاک مرغوب اطراف را پر کنید گیاه را آبیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

عوارض و درمان:

در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاه زیبای آن می‌ریزند و ساقه‌ها خم میشوند، احتمال بدهید گیاه تشنهو هوا خشک است، گیاه را فراوان آبیاری کرده و به محل خنک‌تری منتقل کنید. نور کم و یا کمبود مواد غذایی میتواند باعث درازای ساقه‌ها و فاصله زیاد بین برگها شود.

نقاط قهوه‌ای و سیاه در مرکز یا نوک برگ معرف آسیب اشعه مستقیم آفتاب است. اگر هم در سطح زیرین برگها لکه‌ی برجسته قهوه ای وجود داشت، هفته ای یکبار با سم حشره‌کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علایم بر طرف گردد.

در صورتی که از رشد فعال و ظهور برگهای جدید خبری نباشد می‌توان حدس زد، محیط گیاه خیلی سرد است.
اگر آن رابه جای گرمتری ببرید مشکل بر طرف میشود. هوای سرد همچنین می‌تواند برگها را چین و چروکدار و قهوه‌ای کند. در اثر خاک باتلاقی و یا آبیاری با آب خیلی سرد، برگهای پایینی گیاه میریزند و زرد می‌شوند.

منبع: zistboom.com

 

4 توصیه کاربردی برای نگهداری لیندا در آپارتمان

 

42 نظرات

 1. سلام وقت بخیر
  پتوس تو افتاب مونده و پژمرده شده راهی برای سر حالیش هست یا خیر؟؟

 2. سلام خسته نباشید ببخشید
  من می‌خوام. پتوس بخرم ولی می‌خوام پتوس جایی بزارم که افتاب در انجا اصلا نیست میخواستم بدونم اگه افتاب به پتوس نخوره اتفاقی برای پتوس می افته یا نه
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام، برگهاش زرد میشه و از بین میره، نور می خواد اما نور لایت پشت طوری پنجره

 3. سلام من دوسالی هست پتوس دارم ولی یک ماهی میشه قیم گلم شکسته نمیدونم چیکارش کنم میترسم اگه بخوام عوضش کنم ریشه هایی که زده داخل خزه اسیب ببینه و کلا گلم از بین بره میشه راهنماییم کنید

 4. سلام من گیاه پتوس دارم چند ماهی است که دارمش اما رشد ساقه وبرگ هایش نازک وکوچک شده همانند اون برگ های قدیمی تر نمی باش علت چیست

  • مهمترین علت دراین حالت،عدم وجود دما ونور برای گیاهه. گلدونتون رو به چندمتری پنجره ببرید ،هوای اتاق رو مطبوع کنید. درابیاری دقت کنید

 5. یکی بهم بگه من قلمه پوتوس تو آب گذاشتم ریشه زد کاشتمش تو گلدون یه هفته گذشت حالا برگش زرد شده یعنی داره میمیره هفته یه بار آبش میدم جوابمو بدید لطفاً

  • ابدهی گیاه رو زمانی انجام بدین که حداقل سطح خاک خشک شده باشه. البته ناگفته نمونه که زهکش گلدون وخاک ممکنه مناسب نباشه

  • سلام پتوس ها همینحورین موقعه کاشت اول چندین برگ زرد میشن بعد از زرد شدن برگ ها برگهارا بکنید دور بیندازید فقط برگ شبز بماند برگ زرد ها را باید کند

 6. سلام من یه گلدان پتوس دارم و دو ماهی میشه که برگ هاش دارن زرد میشن ازطرفی یک هفته ست متوجه شدم نوک برگ هاش قهوه ای شدن چیکارباید بکنم که درست بشه؟ آیا لزمه برگ های آسیب دیدشو جداکنم؟

 7. روش ساخت پودر ریشه زایی
  پودر تالک (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
  اندازه گیری غلظتهای هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای زیر: 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
  مخلوط کردن iba با تالک
  شما الان پودر ریشه زایی دارین!!!!
  میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای کلیه نهالستانهای کشور و گلخانه داران اطلاع رسانی کنید. همه کسانی که قلمه گیری انجام میدهند و با قلمه تکثیر انجام میدهند به این پودر نیاز شدید دارند.

  • عالییییییییییییییییییییییی بود. ممنون
   فکرکنم پول خوبی توش باشه

  • میشه خیلی آسون تر توضیح بدید پودر تالک چی هست منظور از iba چیه آیا میشه مستقیم از پودر بچه استفاده کرد

 8. سلام
  از پتوش حصیری متنفرم! علف هرزه
  حالا اگه پتوس حصیری رو بگید ی چیزی . ی گیاه با ارزش پرورش بدید ممنون

 9. دوستان یک محلول تقویتی مخصوص گیاهان آپارتمانی هست که از ویلوکسا خریدم. بسیار با کیفیت تر و به صرفه تر محلول های توی بازار هست. چندین بار کود تقویتی خریده بودم اما هیچوقت به این اندازه رشد و گلدهی را در گلهام ندیده بودم. وقتی استفاده کردم اثرش را توی هفته اول روی گلها دیدم. خواستم به شما هم اطلاع بدهم. فوق العاده است توصیه میکنم استفاده کنید.

 10. برای کود مایع سه گرم در لیتر کدام کود را باید با ا لیتر اب حل کنیم npk منظورمه مثلا ۳ گرم نیتروژن ۳گرم فسفر ۳ گرم پتاس هر کدام از عناصر را با ا لیتر اب حل کنیم لطفا توضیح دهید

 11. سلام من گیاهمو چند هفته ای میشه خریدم گلدانشم توی گلخونه عوض کردم الان متوجه شدم قسمت زهکشی گلدان یه سنگ قرار داره واب اضافه خارج نمیشه مشکلی برای گیاهم پیش نمیاد ؟؟؟؟

  • سلام سوالی داشتم اگر پتوس رشدش زیاد باشه و طول ساقه ها با برگهای مناسب به نزدیک ۵ متر برسه آیا باید به همون اندازه ای که ذکر کردید آبیاری بشه؟
   ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 12. سلام وضعیت خاک برسی شود نباید سفت باشد..
  با آب شیرین آبیاری شود که خاک گلدان شور نشود
  اگر خاک شوره بسته بود باید خاک گلدان عوض شود

 13. سلام گیاه من با اینکه جلوی نور مستقیم نیست ولی نوک برگهاش حالت خشک شدگی داره.علتش چیه.ممنون

 14. سلام خوبین دوستان؟گیاه من فقط رشد طولی دارد و خیلی کم برگ جدید در میاره یکی از برگ های پایینش هم از یک طرف قهوه ای و‌خشک میشه و میریزه به نظرتون مشکلش چی میتونه باشه؟

  • سلام وضعیت خاک برسی شود نباید سفت باشد..
   با آب شیرین آبیاری شود که خاک گلدان شور نشود
   اگر خاک شوره بسته بود باید خاک گلدان عوض شود

  • سلام نور کم بهش میرسه جاشم حتما خنکه واسه همین ساقه بیشتر رشد میکنه وبرگ هاش کمتره
   یه دلیل دیگه هم داره وقتی شما ساقه گیاه را کاملاعمودی ببندید اینجوری میشه…… باید ساقه هارو به سمت چپ یا راست ببندید بازاویه ی روبه بالا

  • شاخه های بلند را ندارید اویزون بشه. باید شاخه های بلد رو درون گلدان بچرخونید طوری که به سطح خاک برخورد کنه. بعد از مدتی شاخه ها ریشه میدن و برگ جدید در میاد و گلدونتون پرتر میشه

 15. سلام گیاه پوتوس قشنگم با برگهای درشت و سرحال الان بی حال شده و برگهاش سیاه میشن چیکارش کنم چشه آخه لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • سلام وضعیت خاک برسی شود نباید سفت باشد..
   با آب شیرین آبیاری شود که خاک گلدان شور نشود
   اگر خاک شوره بسته بود باید خاک گلدان عوض شود

 16. سلام پتوس من برگهای جدید میزنه ولی اصلا طولی رشد نداره خیلی کم چیکارش کنم بلند بشه؟؟؟

  • سلام عزیزم
   پتوس رو حتما ببندید به جایی رشد طولیش چند برابر میشه

  • سلام احتمالا جاش خنک است و مواد غذایی کم بهش میرسه. جابجایی به محیط گرم تر و تغذیه با مواد مغذی مایع

 17. سلام اگه دیدید گلدان شما مورچه زده کافیه مقداری دارچین بریزی داخل گلدان همه مورچه ها فراری میشن.

 18. گلدون من برگهاش زرد میشد و می ریخت اما نمیدونستم چرا تا اینکه متوجه شدم مورچه ها داخل خاکش لونه کردن ریشه گلها سست شده بود تا دست میزدم ازخاک میومد بیرون منم همه رو با قیچی از ریشه جدا کردم و گذاشتم توی آب تا دوباره ریشه بزنن گلدون رو هم با خاکش انداختم بیرون
  الان توی آبی که توش هستن چیزی بریزم؟
  میشه برای همیشه تو آب بمونن و تو خاک کاشته نشن؟
  نیازی هست آب رو عوض کنم یا نه؟

  • سلام، من فقط بامبو رو میشناسم که میشه تو اب نگهش داشت! چاره کار شما خاک مناسبه، خودت کوکو پیت و پیت ماس و پرلیت بخر و این هارو به نسبت 2،3،5 داخل گلدون بریز و هم بزن، بعد پتوستو بزار توش و دورشو تا دو هفته پلاستیک بکش.

 19. گلدون را عوض کن / خاک خوب توش بریز / یه کم بیشتر بهش نور بده / با کود مایع تقویتش کن / ضعیف شده طفلک

 20. سلام خوبین شما؟
  پتوس من برگاش زمانی که لوله ان و قبل از اینکه باز بشن سیاه میشن و خشک میشن
  الان حدودا یه ماهه برگ جدیدی باز نکرده و فقط ساقه ش رشد میکنه باز دوباره برگای جدیدش خشک میشن قبل از باز شدن
  این گیاه دو ساعت یا بیشتر تور مستقیم میخوره میتونه از اون باشه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • بله.پوتوس نور کم رو ترجیح میده.نباید نور مستقیم بخوره.اگه برگهاش شل شدن و رو به زردی میرن شک نکنین مشکل نور زیاده

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید