روش های پیشگیری و درمان جوش زیر پوستی

1467
جوش زیر پوستی

آکنه و جوش های زیرپوستی از بیماری های شایع دوران نوجوانی و جوانی است. زمانی که منافذ پوستی مسدود می شوند چربی ترشح شده از غدد در سطح زیرین پوست جمع شده و متورم خواهد شد. جوش‌های زیر پوستی معمولا در آن بخش از پوست که حاوی غدد چربی بیشتری است، مانند صورت، گردن، شانه‌ها، کمر و قفسه‌ی سینه، پدیدار می‌شوند.

یکی دیگر از عوامل ایجاد جوش زیرپوستی، شیوه نامناسب مو زدایی می باشد. جوش زیر پوستی تناسلی، جوش زیر پوستی زیر بغل از این دسته جوش ها خواهند بود که اغلب پس از شیو کردن نادرست ایجاد خواهند شد. برای جلوگیری از این مشکل باید در زمان مو زدایی با تیغ حتما آن را در جهت رویش مو بر روی پوست بکشید. البته این جوش ها به راحتی توسط استفاده از سفیداب و کیسه قابل درمان هستند.

جوش های زیر پوستی بزرگ که در ناحیه چانه ایجاد می شوند نیز علت برخی از مشکلات هورمونی خصوصا در بانوان خواهد بود که اغلب با مراجعه به پزشک و مصرف دارو به طور کامل برطرف خواهند شد.

 

جوش زیر پوستی

روش های درمان جوش زیر پوستی

بهترین راهکار برای درمان این جوش های زیرپوستی، در قدم اول یافتن منشاء آنهاست در غیر اینصورت اکثر  موارد درمان جوش زیر پوستی صورت نتایج کوتاه مدتی را به همراه خواهد داشت.

 • هر روز پوست خود را شستشو دهید. اگر پوست صورت شما در طول روز چربی زیادی تولید می کند و راهی برای کنترل آن ندارید می توانید این بار از پد های کنترل چربی پوست استفاده کنید.
 • از شوینده های مخصوص پوست چرب استفاده کنید. این شوینده ها بهتر است حاوی ترکیبات بنزول پروکساید یا سالسیلات اسید باشند. این ترکیبات به از بین رفتن باکتری های سطح پوست کمک کرده و در نهایت منجر به کاهش جوش های زیر پوستی خواهند شد. (بهترین ژل های شستشوی صورت مناسب پوست چرب و مستعد آکنه)
 • هرگز نباید جوش‌های زیر پوستی را فشار دهید. این جوش‌ها معمولا نزدیک سطح پوست نیستند و نمی‌توانید آنها را مانند جوش‌های سرسفید فشار دهید و تخلیه کنید.
 • استفاده از کمپرس یخ بر روی جوش ها تا حدود زیادی از التهاب و برجستگی آنها خواهد کاست.
 • تا حد امکان آرایش نکنید و در صورت نیاز از مواد آرایشی فاقد چربی یا oil free استفاده کنید.
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث تحریک جوش ها می شود. بنابراین حتما از ضد آفتاب های فاقد چربی استفاده کنید.
 • بعد از ورزش دوش بگیرید. این کار چربی اضافی و سلول های مرده پوست را می زداید.
 • روغن درخت چای، خواص ضدباکتریایی داشته و می‌تواند باکتری‌هایی را که در تولید جوش‌های زیر پوستی دخالت دارند، از بین ببرد. یک واحد روغن درخت چای را با یک واحد روغن حامل مانند روغن نارگیل مخلوط کنید و بگذارید در طول شب روی جوش ها باقی بماند.
 • اگر پوست تان دائم جوش می زند نباید آن را با استفاده از لایه‌بردارها تمیز کنید. این کار وضعیت جوش‌ها را بدتر می‌کند.
 • ملحفه بالش ها را به صورت مرتب بشویید.
 • از ماسک های خانگی ضد جوش مانند ماسک آسپرین یا ماسک خیار استفاده کنید.

 

ایا راکوتان برای درمان جوش مفید است؟

راکوتان از دسته داروهای ضد جوش بسیار قوی بوده اما دارای عوارض است. راکوتان چربی پوست را کنترل کرده و در نقش یک آنتی بیوتیک قوی منجر به خشک شدن جوش های سطحی و زیر پوستی خواهد شد. برای مصرف این دارو ابتدا باید آزمایش های خون انجام گردد و در نهایت زمانیکه از سلامت بدن به خصوص کبد و عدم بارداری اطمینان حاصل شد با تجویز پزشک می توان این دارو را استفاده نمود. هیچ گاه خودسرانه این دارو را مصرف نکنید.

بیشتر بخوانید:

معرفی ماسک عالی روشن کننده و ضد جوش صورت

ماسک های خانگی برای مقابله با پوست چرب و جوش دار

جوش هر ناحیه از صورت چه مشکلی در داخل بدن را نشان می دهد؟

روش پوشاندن جوش صورت با آرایش

درمان جوش سرسیاه؛ از درمان های خانگی تا انواع دارو

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید