روش کراتینه کردن مو و مضرات کراتینه کردن موها

56437

کراتینه مو چیست؟

کراتین یک پروتئین است که به طور طبیعی در موهای شما وجود دارد که باعث صاف شدن و درخشندگی موها می‌گردد. در افرادی که موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد. کراتینه کردن مو عمدتا با جایگزین کردن محتوای کراتین مو ها می‌تواند موهای فر را صاف و نرم کرده و آن‌ها را به‌ مدت چند ماه براق و بدون پیچش نگه ‌دارد. 

اغلب این تصور پیش می‌آید که کراتینه به صاف کردن مو مربوط می‌شود در صورتی‌که این تصور صحیح نیست. هنگام کراتین‌کردن موها، محلولی استعمال می‌شود که کراتینه با موها ترکیب شده و آسیب‌های کوتیکول‌ مو را ترمیم می‌کند و در نتیجه کراتینه موجب براق ‌شدن و کاهش وز مو شده اما به‌طور مستقیم موجب صاف ‌شدن موها نمی‌شود. 

روش کراتینه کردن مو چگونه است؟

برای این کار آرایشگر یک محصول صاف‌کننده کراتینه مو را روی موهای شما مورد استفاده قرار داده و سپس از گرمای اتو مو برای ثابت شدن مواد کراتینه بر روی موهایتان، استفاده می‌کند. این فرآیند بسته به بلندی موهای شما، در حدود ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد.  

به طور کلی دو نوع کراتینه وجود دارد :

یک نوع کراتینه فقط موهای آسیب دیده ناشی از دکلره و سایر مواد شیمیایی را احیاء می کند. این نوع کراتینه بسته به میزان آسیب دیدگی مو معمولا باید در چند نوبت انجام شود تا عمل احیاء به خوبی انجام شود .این نوع کراتینه مانند ویتامینه کردن می باشد و البته اثر آن از ویتامینه محسوس تر می باشد. 

نوع دیگری از کراتینه وجود دارد که علاوه بر احیاء موهای سوخته و آسیب دیده ، خاصیت صاف کنندگی نیز دارد. به این نوع کراتینه اصطلاحا کراتینه برزیلی و گاهی نانوکراتین نیز گفته می شود.

نکته: با توجه به اینکه قدرت صاف کنندگی مواد کراتینه به دلیل وجود ماده ای بنام فرمالدئید می باشد که مصرف بیش از اندازه آن خطرناک می باشد لذا ابتدا بایستی برندی را انتخاب نمایید که دارای حد مجاز از ماده فرمالدئید باشد.  

آموزش کراتینه کردن موها 

♦ ابتدا موهای خود را چند مرتبه با یک شامپوی مخصوص کراتین یا یک شامپوی ضعیف مثل شامپو بچه بشویید. بیاد داشته باشید که شما تا ۳ روز دیگر نمی توانید موهایتان را بشویید لذا در این مرحله تا جایی که می توانید موهایتان را خوب بشویید. 

♦ پس از آنکه موهای خود را شستید با استفاده از یک سشوار موهایتان را خشک نمایید. اگر قصد دارید از کراتین بعنوان روش ترمیمی برای احیاء مو هایتان استفاده نمایید موهایتان را کاملا خشک نمایید ولی در صورتی که بدنبال کراتینه برزیلی هستید آنگاه اجازه دهید مقداری نم بر روی موهایتان باقی بماند و در حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد موهایتان را خشک کنید.

♦ در این مرحله موهای خود را به ۴ الی ۸ بخش تقسیم نمایید. این تقسیم بندی به حجم موهای شما بستگی دارد. در صورتی که حجم موهای شما زیاد است تعداد بخش ها را زیاد نمایید. 

♦ محلول کراتینه را در ظرفی ریخته و با استفاده از یک فرچه یا شانه محلول را بفاصله حدود ۱٫۵ سانتی متر از ریشه موها به موها بمالید. دقت داشته باشید لازم نیست حجم زیادی از محلول را بر روی موها بمالید. مقدار محلول بایستی به اندازه ای باشد که کل موها را پوشش داده و مرطوب نماید. پس از اینکه محلول را به کل موهایتان مالیدید در صورتی که جنس موهایتان معمولی باشد در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه و در صورتی که موهایتان زبر و فر باشد در حدود ۴۰ الی ۵۰ دقیقه صبر نمایید تا محلول روی موهایتان اثر بگذارد. در طول این مدت نیز بفاصله هر ۱۰ دقیقه بایستی موها را از بالا به پایین شانه نمایید. در این مرحله می توانید از یک کلاه نایلونی نیز استفاده نموده و موها را داخل آن قرار دهید تا اثر بخشی محلول بر روی موها بیشتر شود. 

♦ در این مرحله پس از سپری شدن زمان مذکور، بدون آنکه موها را شستشو دهید اقدام به خشک کردن موها با سشوار نمایید. دقت داشته باشید موها نبایستی شسته شوند مگر اینکه در دستورالعمل محلولی که استفاده می نمایید قید شده باشد که موها شسته شود. 

♦ پس از اینکه موها کاملا خشک شد با استفاده از اتوی مو با دمای ۴۰۰ الی ۴۵۰ درجه شروع به صاف کردن موها نمایید. دقت داشته باشید حجم مقدار مویی که در اتو قرار می دهید زیاد نباشد و هر دسته از موها را در حدود ۷ الی ۸ مرتبه اتو بکشید. پس از اینکه اتوی موهایتان به اتمام رسید به هیچ وجه موهایتان را خیس ننمایید. 

 

نکات مهم:

  • موی کراتینه شده تا سه روز نباید شسته شود
  •   حداقل تا ۴۸ ساعت پس از کراتینه کردن، موهایتان را با گیره یا کش نبندید.
  • از شامپوهای بدون سولفات برای شستشوی موهایتان استفاده نماید.

 

آیا می توانم خودم در منزل موهای خود را کراتینه کنم؟

بله ، در صورتی که فردی با مهارت کافی در دسترس دارید می توانید اینکار را خودتان نیز در منزل انجام دهید. در پروسه کراتینه نیاز به آغشته کردن مو به کراتین تا حدود یک و نیم سانتیمتری ریشه مو می باشد و فرد مورد نظر باید موهای شما را به خوبی به محلول کراتینه آغشته کند و بتوان آن را به قسمت های کوچک تقسیم کرده به طور همزمان اتو و شانه کند. مهمترین بخش کار ، اتو کردن مو می باشد چرا که در اصل ، پروسه کراتینه در این زمان انجام می شود. 

 

ماندگاری یا طول عمر موهای کراتینه شده چقدر است؟

نتایج درمان‌های کراتینه ‌مو بین استفاده‌کنند‌ه‌ها کاملا متفاوت است. در بعضی‌ها تا ماه‌ها موهایشان صاف و لخت باقی می‌ماند ولی در بعضی دیگر بعد از چند هفته موها به حالت اولیه بازمی‌‌گردد. 

 


بیشتر بخوانید: روش انجام صافی دائم مو به روش ژاپنی


کراتینه کردن مو چه عوارضی به دنبال دارد؟

کراتینه کردن مو به خودی خود چیز بدی نیست اما شیوه به کارگیری آن باعث بروز عوارض مخرب و خطراتی می‌شود. 

عوارض جانبی کراتینه کردن مو با اولین شستشوی مو که معمولا ۷۲ ساعت پس از انجام درمان است، دیده می شود.

مهمترین عوارض آن عبارتند از: خطر سرطان به علت وجود فرمالدئید در ساختار مواد کراتینه، ریزش مو و نازک شدن موها، تخریب ساختار مو، واکنش های آلرژیک مانند خارش و دانه قرمز روی پوست سر 

 


بیشتر بخوانید: با مواد طبیعی در منزل موهایتان را کراتینه کنید!


 

می توان با خوراکی ها این لایه کراتین را روی سطح مو تقویت کرد؟

بله؛ با مصرف غذاهایی مثل ژلاتین و مرطوب نگاه داشتن مو و ناخن، کراتین می تواند تا اندازه ای به رشد خود ادامه دهد. به طور کلی، هر چه لایه کراتین مو یا ناخن ضخیم تر باشد، آن ها سالم تر خواهند بود؛ زیرا سلول های مرده خارجی، سلول های زنده داخلی را محافظت خواهند کرد. مرطوب نگه داشتن لایه خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن و جلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن می شود. 

 

 

1 نظر

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید