راهکارهای موثر برای کاهش ریزش مو بعد از زایمان

343
ریزش مو بعد از زایمان

بسیاری از خانم ها از افزایش زیرش موهایشان در چند ماه اول بعد از زایمان شکایت می کنند و نگران هستند. اما این ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی ندارد زیرا نهایتا تا ۲ سالگی فرزندتان ریزش موهایتان متوقف خواهد شد. در این مطلب درباره دلایل ریزش مو بعد از زایمان و راهکارهایی برای کنترل آن صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

دلیل ریزش مو پس از زایمان

در طول دوران بارداری تغییرات هورمونی زیادی در بدن خانم ها رخ می‌دهد که یکی از آنها افزایش سطح استروژن و در نتیجه کاهش ریزش مو و درخشان شدن موهاست. بعد از زایمان سطح استروژن بدن کاهش می یابد و در نتیجه تعداد بسیار بیشتری از فولیکول‌های مو وارد مرحلۀ استراحت می‌شود. بنابراین شما هر روز موقع برس کشیدن متوجه می شوید که حجم بیشتری از موهایتان را از دست می دهید.

تعدادی از تغییراتی که بعد از زایمان و در دوران شیردهی رخ میدهد شامل:

همه این تغییرات در بدن مادر، باعث می شود مشکلاتی مانند ریزش مو رخ دهد؛ این ریزش مو معمولا دو ماه بعد از تولد نوزاد شروع می شود و ممکن است تا دو سالگی نوزاد طول بکشد اما در اکثر موارد این ریزش بعد از یک سال قطع می شود.

به‌طورکلی، شما نمی‌توانید مانع ریزش موهایتان در این دوره شوید، اما می‌توانید برخی کارها و روش‌ها را امتحان کنید تا این ریزش مو را به حداقل برسانید و تا حدی آن را کنترل کنید.

ریزش مو بعد از زایمان

راهکارهایی برای کاهش ریزش مو بعد از زایمان

بهبود رژیم غذایی

تغذیه خوب و مغذی در دوران شیردهی بسیار مهم است و با تغذیه خوب می توانید ریزش موها را تا حد زیادی کنترل کنید. در دوران شیردهی، نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند و اگر مادر تغذیه خوبی نداشته باشد همان میزان کم مواد مغذی را هم بچه از طریق شیر جذب می کند و نهایتا چیزی برای بدن مادر باقی نمی ماند. پس نیاز است که تغییر اساسی در تغذیه تان ایجاد کنید.

مواد غذایی مغذی مانند خشکبار، پروتئین ها، جوانه ها، سبوس برنج، ارده، شیره و… را در رژیم غذایی تان بگنجانید. و اگر نیاز بود زیر نظر پزشک از مکمل ها استفاده کنید.

زایمان معمولا باعث سردی مزاج مادر میشود پس در دوران پس از زایمان سردیجات کمتری مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی ریزش مو با طب سنتی

 

شرایط روحی و کنترل استرس و اضطراب

متاسفانه شرایط روحی بسیاری از خانم ها بعد از زایمان کمی بهم می ریزد. تغییرات هورمونی، مسئولیت های نگهداری از نوزاد، شب بیداری ها، عوامل محیطی و… باعث اضطراب و افسردگی خانم ها بعد از زایمان می شوند. بخشی از مسئولیت بهبود وضعیت روحی به عهده همسر و خانواده هاست و بخشی هم به عهده خودتان.

سعی کنید ورزش کنید هر چند کوتاه، یوگا و مدیتیشن انجام دهید (این کار حتی به بهبود کیفیت خوابتان هم کمک خواهد کرد)

ریزش مو بعد از زایمان

ماسک های خانگی

برای تقویت موها از ماسکهای خانگی مانند ماسک شنبلیله، روغن آملا، ماسک حنا و … استفاده کنید
ماسک شنبلیله برای کنترل ریزش این دوران بسیار عالی عمل می کند. (درمان معجزه آسای ریزش مو و افزایش رشد مو با تخم شنبلیله)

بیشتر بخوانید: ماسک حنا برای درمان همه مشکلات موهایتان

 

سرتان را ماساژ دهید

برای افزایش گردن خون در سر و کاهش ریزش موها با استفاده از انگشتان دست و به آرامی سرتان را ماساژ دهید. سعی کنید هر روز و روزی ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهید.

 

یک مدل موی جدید را امتحان کنید

بسیاری از مادران برای کمتر نشان دادن ریزش مو بعد از زایمان مدل موی کوتاه را ترجیح می‌دهند. مدل کوتاه، موها را پرپشت‌تر نشان می‌دهد. رسیدگی به موهای کوتاه نیز راحت‌تر است و وقت کمتری می‌گیرد. برای مادرانی که تازه نوزادشان را به دنیا آورده‌اند هر چیزی که باعث صرفه‌جویی در زمان شود، یک مزیت واقعی محسوب می‌شود.

 

1 نظر

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید