شایع ترین علائم افراد مبتلا به سرطان خون

121
مهرزاد میرزانیا‌ فوق تخصص خون و سرطان بالغین‌ گفت: لوسمی در واقع بیماری خونی است که سلول های خون ساز بدن به صورت غیر قابل کنترل و خارج از میزان نیاز  بودن شروع به تکثیر می‌کنند.
وی ادامه داد: در واقع تغییرات ژنتیکی در داخل ژنوم سلول‌های بنیادی خونساز اتفاق می‌افتد که این تغییرات محتوای ژنی به گونه‌ای می شوند تا سلول از حالت نرمال خارج شده و به یک سلول خود کار تبدیل شود که در این صورت بدون نیاز و کنترل سایر ارگان های بدن سلول ها شروع به تکثیر می کنند سرطان ‌های خون به دو دسته سرطان های خون حاد و سرطان های خون مزمن تقسیم می شوند.
وی تصریح کرد: سرطان‌های خون حاد، جزو اورژانس پزشکی تلقی می شوند و از زمانی که علائم بیماری ظاهر می شود تا اینکه بیمار به پزشک مراجعه می کنند و تشخیص انجام می گیرد، معمولا چند هفته بیشتر به طول نمی‌انجامد و در صورتیکه  بیمار درمان نشود در کمتر از یک ماه فوت خواهد کرد در سرطان های خون مزمن اختلالات‌ در کروموزوم‌ ها در مرحله ای اتفاق می‌افتد که درجاتی از تکامل سلول رخ داده باشد، بنابر این علائم بیماری بسیار آهسته بروز می‌کند و این علائم باعث می شود که اگر درمانی برای بیمار انجام نشود چندین ماه با بیماری خود زنده بماند.
 میرزانیا‌ افزود: شایع ترین علامت بیمارانی که با سرطان خون حاد به پزشک مراجعه می‌کنند کم خونی است این کم خونی منجر به علائمی نظیر ضعف، ‌ بی حالی و خستگی پذیری زودرس‌می‌شود.
وی اذعان داشت: در سرطان خون حاد اختلالات خون ریزی دهنده نیز مشاهده می شود در این صورت بیمار با خونریزی لثه، بینی، کبود شدن دست و پا بدون دلیل مشخص در مواردی هم خون ریزی های تهدید کننده حیات مانند خونریزی های مغزی ممکن است مواجه شود، علائم عفونی نیز در سرطان حاد دیده می شود که دیرتر از علائم خونریزی دهنده و علائم کم خونی خود را نشان می‌دهد.
وی خاطر نشان کرد: سرطان‌های خونی حاد با علائم عفونی، همراه با تب بوده و با عفونت‌های نظیر عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و تختانی، دستگاه گوارش و دستگاه ادراری ظاهر می‌شوند همچنین این سرطان شامل علائم غیر اختصاصی همچون استخوان درد نیز هستند، بسیاری از بیماران به دلیل آنکه مغز استخوان آنها سلول های نابالغ در حال تکثیر دارند، مغز استخوانشان تحت فشار قرار گرفته که در نتیجه با دردهای استخوان بر روی جناق سینه و ساق پا مواجه می‌شوند.
 وی در پایان گفت: از دیگر نشانه های سرطان خون می توان به تعریق بیش از حد همراه با تب اشاره کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید