عادت های غلطی که باعث خراب شدن دندان ها می شوند!

647
خراب شدن دندان

فهرست موضوعات

آب میوه ها یا نوشابه های گازدار

بیشتر آب میوه ها دارای مقدار زیادی شکر هستند. حتی گاهی نوع های خاصی از آب میوه ها شکر بیشتری نسبت به نوشابه دارند. آب میوه های طبیعی بسیار مفیدند پس به دنبال آب میوه هایی باشد که عاری از شکر افزودنی باشند.  

فقط شیرینی مسبب خرابی دندان نیست‌؛ یک لیوان نوشابه گازدار حاوی ۱۱ قاشق چایخوری قند است. همچنین نوشابه ها دارای اسید هستند که باعث آسیب مینای دندان ها می شوند.

اگرچه نوشابه‌های رژیمی بدون قند هستند، ولی مقدار زیادی شیرین کننده مصنوعی دارند که دارای اسید هستند و برای دندان‌ها مضرند. 

 

عادت به جویدن یخ

اما فشار دادن دندان بر روی قطعه های سخت یخ و شکستن یخ ها، باعث فرسایش و شکسته شدن دندان می گردد. همچنین مصرف غذاهای سرد و گرم ممکن است ایجاد ترک یا درد در دندان ها گردند. 

 

خراب شدن دندان

ورزش کردن بدون محافظ دندان

اگر ورزش هایی مثل فوتبال، هاکی یا دیگر ورزش های مرتبط انجام می دهید هرگز بدون محافظ دندان وارد بازی نشوید. محافظ دندان از جنس پلاستیک فشرده می باشد که از دندان های فک بالا را محافظت می کند. بدون محافظ دندان ممکن است هر ضربه ای باعث لق یا شکسته شدن دندان گردد. 

 

سیگار کشیدن

سیگار ، مانند سایر تنباکوها باعث لکه روی دندان می شود و در طولانی مدت بر اثر ایجاد بیمارهای لثه ، باعث افتادن دندان می شود . تنباکو باعث سرطان دهان ، زبان و لبها می شود . اگر برای ترک سیگار به دنبال دلیل هستید ، چه دلیلی بهتر از داشتن لبخند زیبا . 


بیشتر بخوانید: آشنایی با روشهای معمول سفید کردن دندانها


استفاده از شیشه پستانک وقت خواب

از زمانی که کودکتان دندان در می آورد باید مراقبت از دندان هایش را شروع کنید. دادن شیشه پستانک حاوی شیر، آب میوه و.. هنگام خواب می تواند موجب تخریب دندان کودک گردد. اکثر کودکان تمایل دارند که هنگام خواب حتما شیشه شیر در دهانشان باشد این کار باعث می شود که در طول شب دندانهایشان در تماس مداوم با قند باشد. 

خراب شدن دندان کودکان

خوردن آبنبات های آدامسی

چسبیدن ذرات آبنبات یا آدامس به دندان ها موجب می شوند که شکر موجود در آن ها به کمک باکتری های دهانی تبدیل به اسید شوند و مدت طولانی روی دندان باقی بماند. بزاق بهترین راه برای شستشوی اسید ایجاد شده بر روی دندان هاست. بزاق بیشتر در حین خوردن وعده های غذایی تولید می شود. 

 

جویدن ناخن

جویدن ناخن به دندان‌ها آسیب می‌رساند و باعث مشکلات دهانی می‌شود؛ همچنین باعث بیرون آمدن دندان از محل خود، شکستن دندان و تخریب مینای دندان می‌شود. 

خراب شدن دندان

بازکردن بسته ها با دندان

باز کردن بسته های پلاستیکی با بطری ها یا شکستن اشیاء سخت به کمک دندان یک عادت غلط است که باعث آسیب دیدن دندان ها می شود. استفاده ابزاری از دندان ها موجب فرسودگی و شکستن آن ها می گردد. 

 


بیشتر بخوانید: روش های طبیعی برای داشتن دندان های مرواریدی


چیپس سیب زمینی

نشاسته موجود در غذاهایی که لای دندان گیر کرده اند توسط باکتری های دهانی به اسید تبدیل می شوند و اسید تولید شده باعث ایجاد پلاک دندانی می گردد. تمام این اتفاقات ظرف مدت ۲۰ دقیقه رخ می دهد.

پس حتما بعد از خوردن چیپس یا خوراکی های نشاسته ای که به دندان می چسبند مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. 

 

تخمه آفتاب گردان

همان طور که در بالا ذکر شد، بزاق دهان می تواند مواد غذایی چسبیده به دندان ها را در خود حل کند. تخمه کمتر از دیگر وعده های غذایی بزاق تولید می کند و این باعث می شود ذره های غذا برای مدت بیشتری لای دندان شما بماند. از خوردن مداوم تخمه جلوگیری کنید و از تخمه هایی که حاوی شکر و نشاسته نیستند مثل تخمه کدو استفاده کنید. 

 


بیشتر بخوانید: نکاتی برای تسکین سریع دندان درد


نوشیدن قهوه و شراب 

اسیدیته و رنگ تیره قهوه موجب زرد شدن دندان ها در طولانی مدت می گردد.

اسید موجود در شراب نیز باعث ایجاد لک در مینای دندان ها می شود. همچنین شراب قرمز رنگ دانه هایی دارد که رنگ دندان ها را تغییر می دهد. 

برگرفته از shafajoo.com

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید