علل ریزش مژه ها و درمان آنها

860
ریزش مژه

علل ریزش مژه ها و درمان آن

بیشتر خانم ها دوست دارند مژه های پرپشت و بلندی داشته باشند و برای این کار ممکن است به روش های مختلف آرایشی یا استفاده از محلول های تبلیغاتی موجود در بازار روی آورند. برخی هم پا را از این فراتر می گذارند و تصمیم به کاشت مژه می گیرند. در این مطلب با دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله درباره دلایل ریزش مژه ها و راه های پیشگیری یا درمان آن گفت وگو کرده ایم.

آیا روند رشد و ریزش موهای سر و مژه ها یکسان است؟

نه، موی مژه هم مثل سایر موهای بدن به صورت چرخشی یا دوره ای رشد می کند و رشد آن متوقف می شود. تفاوت اصلی در اینجاست که در ناحیه سر، طول عمر یک دوره یا چرخه رشد مو بین ۳ تا ۵ سال است ولی در مژه این دوره به حدود ۲ ماه می رسد. نکته دیگر این است که در موی مژه ها، عنصری وجود دارد که باعث انحنا دادن به موها می شود بنابراین روزانه در حد چند تار مژه به صورت طبیعی دچار ریزش می شوند که این ریزش در مورد موهای سر، کمی بیشتر است.

مهم ترین عوامل ریزش غیرطبیعی موهای مژه چه هستند؟

عوامل مختلفی باعث می شوند که مژه ها کم تراکم تر از حالت طبیعی به نظر برسند. یکی از این موارد، ژنتیک افراد است. معمولا جنس، بلندی و پرپشتی مژه ها تاحدود زیادی به ژنتیک افراد بستگی دارد. از عامل وراثت که بگذریم، باید اشاره ای هم به عوامل خارجی ای مانند آرایش های زیاد یا دستکاری هایی که در مژه ها انجام می گیرد و باعث کمتر شدن مژه ها می شوند، داشته باشیم. این عوامل با ضعیف کردن مژه ها، باعث ریزش و کم حجم شدن آنها می شود. از طرف دیگر، ابتلا به بیماری هایی مانند ریزش موی ناحیه ای یا آلوپسی آره آتا هم می تواند باعث ریزش مژه ها در برخی افراد شود.

آیا ریزش مژه ها درمان قطعی هم دارد؟

اگر ریزش مژه ها در اثر ابتلا به بیماری آلوپسی آره آتا باشد، باید درمان دارویی خاص خودش را پیگیری کرد که این درمان ها در بسیاری از موارد، نتایج خوب و مثبتی دارند. ریزش هایی را که به دلیل عوامل خارجی مانند آرایش زیاد به وجود می آیند هم می توان با حذف آن ماده خارجی (مانند ریمل، فرمژه یا حتی خط چشم) تاحد زیادی درمان کرد.

این محصولاتی که در داروخانه ها یا عطاری ها برای پرشدن مژه ها به فروش می رسند، تاثیر دارند؟

نه! هیچ کدام از این محصولات ارزش دارویی و علمی ندارند و به دلیل جنبه های تجاری به فروش می رسند. از طرف دیگر، گاهی داروهای موثر برای رشد موها در بسته بندی هایی متفاوت برای رشد بهتر مژه ها هم عرضه می شوند. بهتر است بدانید ساختار مژه ها به گونه ای است که داروهای موضعی موثر بر رشد موها، نمی توانند برای مژه ها هم استفاده شوند زیرا این داروها با ورود به چشم، مشکلات فراوانی را برای مصرف کننده ایجاد می کنند.

مشکل دیگری که در حال حاضر وجود دارد، اقدام آرایشگاه ها به کاشت مژه است. آیا این اقدام می تواند باعث تحریک مژه های طبیعی و ریزش آنها شود؟

بله، حتما این کار باعث ایجاد چنین مشکلی خواهد شد. کسانی که مژه های مصنوعی رشته ای یا دانه ای روی مژه های طبیعی خود قرار می دهند، قطعا مژه های طبیعی خود را خشک و ضعیف می کنند و باعث ریزش آنها به مرور زمان می شوند. از طرف دیگر، گاهی حساسیت به چسب مژه های مصنوعی باعث تحریک لبه های بالایی پلک و ایجاد خارش، التهاب، قرمزی، پوسته ریزی و ریزش مژه ها می شود.

آیا درمان پزشکی برای افرادی که دچار ریزش مژه می شوند، وجود دارد؟

بله، بیمار باید به وسیله متخصص پوست معاینه شود تا دلیل ریزش مژه های او مشخص شود و درمانی متناسب با علت زمینه ساز بیماری صورت گیرد.

آیا امکان کاشت مژه به صورت علمی و پزشکی هم وجود دارد؟

بله اما معمولا این کار برای موارد زیبایی توصیه نمی شود و بیشتر برای افرادی که به عنوان درمان به این عمل نیاز دارند، انجام خواهد شد.

درمان دارویی ریزش مژه

در حال حاضر، داروهای داخلی، خارجی، گیاهی و شیمیایی مختلفی در بازار وجود دارند که ادعا می شود مژه ها را پرپشت می کنند. نظر شما در این باره چیست؟

در حال حاضر تنها داروی مجوزداری که باعث ضخیم و پرپشت شدن مژه ها می شود و هنوز هم به بازار دارویی ایران وارد نشده، دارویی است که به صورت قطره چشمی برای درمان گلوکوم یا پرفشاری کره چشم به کار می رود. محققان مشاهده کرده اند که این دارو باعث پرپشت شدن مژه های بیماران مبتلا به گلوکوم شده است. البته این دارو، هم هزینه بسیار بالایی دارد و هم در مراکز بسیار محدودی عرضه می شود و در بازار دارویی ایران هم وجود ندارد. ضمن اینکه عوارض و مشکلات خاصی که (به خاطر قطره چشمی بودن) ممکن است داشته باشد، باعث شده است که جنبه مصرف عمومی پیدا نکند. این دارو اسم های تجاری متفاوتی دارد و به این دلیل که هنوز در بازار موجود نیست، به اسم آن اشاره نمی کنم. هیچ دارویی که اثر قطعی و ماندگاری برای پرپشت کردن مژه ها داشته باشد، وارد بازار دارویی نشده و به تایید مراجع علمی هم نرسیده است. تمام محصولاتی هم که شما در بازار مشاهده می کنید، جنبه تجاری و تبلیغاتی دارند.

نگاه متخصص پوست

دکتر امیرهوشنگ احسانی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

کم رویی و ابروریزی رابطه دارند!

ریزش ابرو علت های مختلفی دارد. برخی کمبودهای تغذیه ای مانند کمبود روی، آهن و بیوتین می تواند باعث ریزش ابروها شود. به علاوه، برخی مسائل خارجی مثل دستکاری هایی مانند برداشتن ابروها هم می تواند باعث ریزش آنها شود. ضمن اینکه گروهی از بیماری های نادر و همین طور کم کاری تیروئید هم می توانند ریزش یک سوم خارجی ابروها را به دنبال داشته باشند. عوامل دیگری مانند استرس های روزمره یا مزمن، نوع تغذیه و عوامل محیطی که باعث ریزش مو می شوند هم به طور ثانوی بر ریزش ابروها تاثیرگذار خواهند بود. برخی از خانم ها به صورت سنتی داروهای گیاهی مانند رزماری و بعضی ها هم از قرص های هورمونی مانند قرص های پیشگیری از بارداری برای رشد بهتر ابروهای خود استفاده می کنند. استفاده از این روش ها در گذشته مرسوم بوده است و استفاده از آنها در حال حاضر رواج زیادی ندارد.

بد نیست بدانید محلول های گیاهی بسیاری در دنیا برای افزایش رشد و حجم ابروها وجود دارد که مورد تایید مراجع معتبر و علمی قرار نگرفته اند. در مورد استفاده از داروهای هورمونی مثل استروژن و پروژسترون که به صورت موضعی حل و استفاده می شده اند هم باید گفت که هنوز اثربخشی قطعی این داروها مشخص نشده و البته مردود هم اعلام نشده است. استفاده خودسرانه از چنین محصولاتی به هیچ وجه توصیه نمی شود و باید زیرنظر پزشک باشد.

منبع: هفته نامه سلامت

 

 

برای تقویت مژه هایمان چکار کنیم؟

همه آنچه که باید درباره کاشت مژه بدانید

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید