محصولات اویل فری (بدون چربی) چگونه کار می‌کنند؟

191
لوازم آرایشی اویل فری

رپورتاژاگر پوست شما به طور طبیعی چرب و مستعد آکنه است، به‌احتمال زیاد شما از محصولات مراقبت از پوست فاقد چربی (محصولات اویل فری) استفاده می‌کنید و یا در فکر استفاده از آنها هستید آیا می‌دانید این محصولات واقعاً چگونه کار می‌کنند؟و یا به چه علت باید از آن ها استفاده کنید؟

منبع :   https://kaajshop.com/pcat/products/skin-care-products

چرا محصولات مراقبت از پوست حاوی چربی هستند؟

قبل از توضیح نحوه عملکرد محصولات بدون چربی، مهم است که بدانید چرا روغن‌ها از ابتدا از جمله ترکیبات محبوب مراقبت از پوست هستند. همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، روغن و آب با هم مخلوط نمی‌شوند. وقتی سعی می‌کنید آنها را مخلوط کنید، روغن بالای آب می‌ماند و لایه جداگانه‌ای را تشکیل می‌دهد.

اما سؤالی که به وجود می‌آید چرا روغن به‌جای اینکه مانند آب به پایین فرو رود به سمت بالا شناور می‌شود؟ زیرا مولکول‌های روغن بسیار سبک‌تر از مولکول‌های آب هستند، و در مقایسه با یکدیگر بسیار متراکم هستند. وقتی روی پوست خود از محصولات آرایشی با چربی استفاده می‌کنید، تقریباً همین اتفاق می‌افتد.

این چربی‌ها به‌عنوان یک انسداد عمل می‌کنند و روی سطح پوست شما نشسته و لایه خود را تشکیل می‌دهند. این امر به پوست یک سد اضافی بین خود و محیط اطراف آن می‌دهد. این لایه نه‌تنها از پوست شما در برابر محیط اطراف محافظت می‌کند، بلکه به حفظ رطوبت نیز کمک زیادی می‌کند. چگونه؟ به لطف آن مانع اضافی ایجاد شده است. این کار اساساً پوست شما را می‌بندد و از تبخیر رطوبت داخل پوست شما به هوا جلوگیری می‌کند.

چرا استفاده از محصولات اویل فری ضروری است؟

همان‌طور که می‌بینید، چربی در مراقبت از پوست تأثیرگذار است. بااین‌حال، چربی‌ها موادی نیستند که برای هر نوع پوستی مناسب باشند. روشی که بر روی پوست سدی ایجاد می‌کند به این معنی است که در نهایت چربی بیشتری به منافذ شما نفوذ می‌کند. این موضوع برای کسانی که پوست خشک دارند مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند برای کسانی که پوست چرب دارند مشکل‌ساز باشد. چربی اضافی روی پوست و همچنین منافذ می‌تواند به‌سرعت منجر به مسدود شدن منافذ و در نتیجه ایجاد جوش و آکنه گردد.

اهمیت مرطوب کردن پوست چرب

ازآنجاکه بسیاری از مرطوب‌کننده‌ها حاوی چربی هستند، بسیاری از افراد با پوست چرب هنوز هم این مواد را امتحان می‌کنند. بااین‌حال، پس از تجربه مسدود شدن منافذ و جوش‌های ناشی از آن، طولی نمی‌کشد که این محصولات به بیرون انداخته می‌شوند.

پوست چرب آیا بازهم مرطوب‌کننده لازم دارد؟ پاسخ قطعاً مثبت است. همانطور که گفته شد روغن کاملاً متفاوت از آب است و این رطوبت، آبی است که پوست شما برای عملکرد صحیح به آن احتیاج دارد. رطوبت پوست شما به دلایل مختلفی مهم است، مانند:

  • حفاظت: سد محافظ پوست شما فقط درصورتی‌که دارای آب کافی باشد به طور مطلوب عمل می‌کند
  • جلوگیری از خشکی: اگر پوست شما رطوبت کافی نداشته باشد، می‌تواند سفت و خشک شود. این عارضه می‌تواند در مورد پوست چرب نیز اتفاق بیفتد.
  • بازسازی سلول‌های پوستی: فرایند بازسازی سلول‌های پوستی در مورد داشتن چهره سالم بسیار مهم است، اما برای انجام صحیح این امر به آب نیاز است.
  • رشد باکتریایی: رطوبت برای حفظ تعادل پوست بسیار مهم است که به جلوگیری از رشد باکتری‌ها و نجات پوست شما از عفونت‌ها کمک می‌کند.
  • قابلیت ارتجاعی پوست: انعطاف‌پذیری و کشش پوست شما بستگی زیادی به میزان آب آن دارد.

بنابراین، چگونه باید پوست چرب را مرطوب کرد؟ این جایی است که محصولات بدون چربی یا اویل فری وارد می‌شوند.

چگونه محصولات اویل فری پوست را مرطوب نگه می‌دارند؟

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، اکثر روغن‌ها انسداد دارند، به این معنی که یک‌لایه اضافی روی سطح پوست شما ایجاد می‌کنند. بااین‌حال، موارد بیشتری وجود دارد که یک مرطوب‌کننده را تشکیل می‌دهد، به این معنی که لزوماً نیازی به ایجاد انسداد نیست. دو عنصر کلیدی دیگر عبارت‌اند از:

  • نرم‌کننده‌ها: نرم‌کننده‌ها در جهت نرم و صاف کردن پوست عمل می‌کنند، اگرچه بسیاری از نرم‌کننده‌ها به‌عنوان انسداد کننده نیز عمل می‌کنند.
  • مرطوب‌کننده‌ها: رطوبت سازها موادی هستند که رطوبت هوا را جذب کرده و آن را به داخل پوست می‌کشند و سطح رطوبت پوست را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهند.

بنابراین، حتی اگر یک مرطوب‌کننده حاوی روغن نباشد، هنوز هم می‌تواند نرم‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌ها و همچنین برخی مواد مسدودکننده را داشته باشد که همه آنها برای ایجاد یک محصول مؤثر گرد هم آمده‌اند.

محصولات آرایشی اویل فری

مواد لازم برای مراقبت پوست

البته همه محصولات بدون روغن (اویل فری) به یک شکل تولید نمی‌شوند. شما باید مطمئن شوید که واقعاً از محصولات با کیفیت برای پوست خود استفاده می‌کنید، به این معنی که محصولاتی که استفاده می‌کنید باید حاوی موادی باشد که اثرگذاری آنها اثبات شده است.

در ادامه برخی از موادی که در محصولات آرایشی اویل فری باید مورد توجه قرار گیرند، معرفی شده است:

  • اسید هیالورونیک: یکی از قوی‌ترین مرطوب‌کننده‌های موجود است که می‌تواند تا ۱۰۰۰ برابر وزن خود آب نگه دارد. مراقب هیالورونات سدیم باشید، زیرا این شکل از اسید هیالورونیک دارای اندازه مولکولی کوچک‌تری است، به این معنی که می‌تواند عمیق‌تر به پوست شما نفوذ کند.
  • عصاره قارچ برفی: این عصاره گیاه شناسی حتی دارای مولکول‌های کوچک‌تر از هیالورونات سدیم است و به پوست شما رطوبت عمیق و شدیدی می‌بخشد.
  • گلیسیرین: یکی از رایج‌ترین مرطوب‌کننده‌ها در مراقبت از پوست است و برای همه انواع پوست خوب عمل می‌کند.

هر سه این مرطوب‌کننده‌ها همچنین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند و مزایای متعدد دیگری نیز به پوست شما می‌بخشد. وقتی صحبت از نرم‌کننده‌ها می‌شود، اسکوالان ماده‌ای است که باید به آن توجه داشته باشید. با این ماده نه تنها پوست هیدراته می‌شود، بلکه میزان جذب سایر موادی را که با آن ترکیب شده است را نیز افزایش می‌دهد. این ماده ایجاد چربی را تشدید نکرده و منافذ را مسدود نمی‌کند.

آیا سرم‌ها فاقد چربی هستند؟

سرم‌های سنتی مبتنی بر آب هستند، به این معنی که در گذشته بیشتر محصولات بدون چربی (اویل فری) بودند. بااین‌حال، در حال حاضر بسیاری از سرم‌ها حاوی چربی هستند. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که این سرم‌های بر پایه چربی، طوری طراحی شده‌اند که کمی متفاوت از سرم‌های سنتی استفاده شوند.

آیا سرم‌های سنتی مبتنی بر آب بهتر از سرم‌های حاوی چربی هستند؟

هر کس نظر خود را در این مورد خواهد داشت، اما اکثر متخصصان می‌گویند بله، سرم‌های سنتی مبتنی بر آب بیشتر مفید هستند.

ازآنجاکه در زیر مرطوب‌کننده شما استفاده می‌شوند، تماس مستقیم با تمام پوست شما دارند. همچنین از نظر قوام سبک‌تر هستند و دارای مولکول‌های کوچک‌تر هستند، به این معنی که می‌توانند عمیق‌تر از سرم‌های حاوی چربی به پوست شما نفوذ کنند. این باعث می‌شود در رطوبت رسانی و آبرسانی به پوست بسیار مؤثرتر بوده و در عین حال پوست را با انواع مواد مغذی تغذیه کنند.

آیا می‌توانید به جای مرطوب‌کننده از سرم حاوی آب استفاده کنید؟

این بستگی به نوع پوست شما و همچنین زمان سال دارد. اگر پوست شما بیش از حد چرب است، بله، سرم به تنهایی ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد. بااین‌حال، شما باید مطمئن شوید که سرم حاوی مقدار زیادی رطوبت ساز است،

در ماه‌های تابستان و در دمای گرم‌تر، غدد چربی پوست، چربی بیشتری را تولید می کنند. به همین دلیل است که ایجاد جوش در تابستان بیشتر دیده می‌شود. سعی کنید از سرم به جای مرطوب‌کننده استفاده کنید. باز هم، مطمئن شوید که حاوی طیف وسیعی از رطوبت سازها با غلظت بالای کافی باشد.

رپورتاژ آگهی

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید