معرفی آسیب پذیرترین مرورگرهای سال ۲۰۱۴

136

بازار مرورگرها بازاری رقابتی است که سه بازیگر اصلی را در خود جای داده است: فایرفاکس؛ گوگل کروم و اینترنت اکسپلورر. البته بازیگران بزرگ دیگری همچون Opera و Safari نیز در این میان هستند اما بدون شک میزان استفاده از این مرورگرها به اندازه موارد پیش گفته نیست. اما کدام یک از این سه امن ترین و نا امن ترین مرورگر سال ۲۰۱۴ تا کنون است؟

به گزارش «تابناک» در حالی که این مرورگرها برای استفاده کاربران رایگان هستند؛ اما اشتباه نکنید؛ پای پول زیادی در میان است! وقتی کاربری اقدام به نصب یکی از این مرورگرها و استفاده از آن میکند؛ موتور جستجوی پیش‌فرض موجود بر روی این مرورگر راه اصلی کسب درآمد است. برای مثال آیا می دانستید که شرکت موزیلا سالانه از گوگل برای استفاده از حقوق فایرفاکس به عنوان مرورگر اصلی و موتور جستجوی گوگل در آن میزان ۳۰۰ میلیون دلار دریافت میکند؟!

دلیل اصلی این کار گوگل این است که نه تنها این رقم را جبران میکند بلکه حتی از قبل استفاده از موتور جستجوی گوگل بر روی این مرورگر و در نتیجه دسترسی به حجم بیشتری از مخاطبان برای تبلیغات چیزی بیشتر از آن هم نصیب گوگل خواهد شد.

اما صرف نظر از این محاسبات و مراودات اقتصادی بین شرکتها یکی از مهمترین اقداماتی که تولید کنندگان و طراحان این سه مرورگر اصلی باید هموراه به آن توجه ویژه ای داشته باشند؛ امنیت مرورگرها است. زیرا هیچ کاربری از مرورگر نا امن هر چقدر هم که واجد امکانات باشد استفاده نخواهد کرد.

بر اساس گزارشی که شرکت امنیتی «Bromium» منتشر کرده است؛ در نیمه اول سال میلادی جاری یعنی ۲۰۱۴ مروگر اصلی مایکروسافت یعنی IE آسیب‌پذیر ترین مرورگر در بین این سه رقیب بزرگ بوده است. این گزارش اشاره کرده است که مرورگر IE طی نیمه نخست ۲۰۱۴ مرورگر IE بیشترین وصله و پینه را طی این مدت داشته و جالب آنکه بیش از همه مرورگر های دیگر نیز مورد نفوذ و هک واقع شده است:

آسیب‌پذیر ترین مرورگر سال ۲۰۱۴ کدام محصول است؟

نمودار فوق نشانگر میزان آسیب‌پذیری محصولات مشخص شده است. میله های آبی نمایانگر میزان آسیب‌پذیری در سال ۲۰۱۳ و میله های قرمز نشانگر آسیب‌پذیری ها در سال ۲۰۱۴ است. همانگونه که مشخص است میزان آسیب‌پذیری IE در سال ۲۰۱۴ نه تنها نسبت به سال گذشته افزایش یافته بلکه فاصله زیادی از سایر نرم‌افزارها و محصولات دیگر نیز دارد.

نکته مهمتر این است که میله آبی نمایانگر میزان آسیب‌پذیری ها در کل سال ۲۰۱۳ است در حالی که میله قرمز تنها نشانگر میزان آسیب‌پذیری ها در شش ماهه اول سال ۲۰۱۴ است. در نتیجه تا پایان سال باید منتظر آسیب‌پذیری های بیشتری از IE نیز باشیم.

اما چرا IE در صدر جدول آسیب‌پذیری قرار گرفته است؟ یکی از دلایل اصلی این امر آن است که هنوز مایکروسافت IE سهم بزرگی را از بازار مرورگرها به خود اختصاص داده است و دلیل دیگر این است که هنوز میراث IE همچون نسخه ۶ آن بر روی بسیاری از سیستم عامل های ویندوز مانند XP در حال فعالیت است که مشخصاً از امنیت بالایی برخوردار نیستند.

نکته اینکه در حالی که باید به سرعت و امکانات مرورگر محبوب خود نگاه میکنید؛ به هیچ وجه نباید از مسایل امنیتی مروبط به آن غافل شوید. مهمتر آنکه حتی دراین زمینه به همه اقدام‌ها مرورگر خود نیز نباید اعتماد کنید و در کنار استفاده از یک مرورگر ایمن و نرم افزارهای امنیتی؛ خود با هشیاری تمام وب گردی خود را مدیریت کنید.
406645_528

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید