نقش رنگ در دکوراسیون

345

رنگ همیشه نقش مهمی را در جامعه بشری ایفا کرده است. ما به طور مداوم تحت تاثیر فضای محیط و رنگ‌های آن قرار داریم و به طور ناخودگاه مشغول پردازش و قضاوت عینی یا ذهنی این رنگ‌ها و پیام آنها هستیم. این مساله اهمیت انتخاب رنگ در معماری و دکوراسیون را بیشتر کرده و به آن جلوه‌ای بیش از انتخابی بر پایه زیبایی می‌دهد.

palaisdescongres

نتیجه تحقیقات متعدد نشان می‌دهد که درک ما نسبت به رنگ، یکی از مهمترین فاکتورهای دریافت جذابیت یا عدم جذابیت محیط اطرافمان است. حالات احساسی و فیزیولوژیک ما به شدت تحت تاثیر رنگ‌های اطرافمان قرار می‌گیرد.

در ادامه با ما همراه شوید تا نگاهی داشته باشیم بر اهمیت توجه بیشتر به قدرت رنگ‌ها و انتخاب‌شان توسط معماران و طراحان.

مفهوم عمومی رنگ

schulhaus_scherr_l

مطالعات متعدد در سراسر جهان نشان داده است که رنگ ها، فارغ از جنسیت، سن، تخصص و سایر فاکتورهای یکتای ما،زبانی تصویری به حساب می‌آیند. چه در یک لابی هتل باشید یا یک آپارتمان یا یک اتاق در یک بیمارستان، این رنگ‌ها هستند که احساسات و روحیه ما نسبت به فضا را به ما بازشناسی می‌کنند. برای مثال، رنگ زرد احساسات مثبت را در ما برمی‌انگیزد، رنگ قرمز عامل بروز شوق، انرژی و حتی پرخاش است و سبز به ما طبیعت و تعادل را یادآور می‌شود. مثال‌های ذکر شده تقریبا در تمامی فرهنگ‌ها و جوامع معانی یکسانی برای انسان‌ها دارند.

حیات‌بخشی به محیط

1141117175850-luanda-multisports-pavilion-pink-horizontal-large-gallery

از مهمترین دلایل اهمیت رنگ در معماری و طراحی داخلی، تاثیر آن بر تحریک ذهن و ایجاد کنش‌های مغزی ماست. یک اتاق بدون رنگ، ممکن است منجر به عدم احساس راحتی، عامل کج‌خلقی و ناتوانی در تمرکز حواس باشد. در حالی که یک اتاق رنگ‌آمیزی شده می‌تواند منبع الهام، خلاقیت و عامل ایجاد تصویرهای ذهنی جذاب در ذهن اشخاص شود.

احساسات

9283f0e5284cb4427280f0345148c851-w600

در سال ۱۹۸۷ دانشمند معماری Sune Lindstorm گفت: «هر اثر معماری، عامل ایجاد واکنش‌های احساسی خواهد بود که برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.» رنگ در طراحی محیط می‌تواند در ما تاثیرات فیزیولوژیک داشته باشد، اما بیش از آن می‌تواند در احساسات ما تغییر ایجاد کند. هر رنگ و هر ترکیب رنگی، می‌تواند احساسات متفاوتی در ما برانگیزد و البته می‌دانیم که احساسات ما نیز می‌توانند بر بهبود یا افت سلامت جسمی تاثیرگذار باشند. وجود احساسات مثبت، که بخش اعظم آن می‌تواند نشات گرفته از محیط اطراف‌مان باشد، منجر به افزایش توان بدن در مقابله با بیماری‌ها و سایر مشکلات جسمی می‌شود. در مقابل، احساسات و حالت منفی در ما عامل ایجاد ناتوانی بیشتر و بروز بیماری خواهد شد.

بهینه‌سازی دیداری

shelterisland1

طراحی محیط بر اساس خصوصیات فیزیولوژیک ما یکی از مباحث مهم در طراحی و معماری به حساب می‌آید. و رنگ‌ها در این حوزه می‌توانند عامل مهمی در تعیین سطح راحتی و افزایش یا کاهش توانایی ما در محیط‌های مختلف باشند. برای مثال وقتی که ما در محیطی تاریک باشیم، مردمک چشم‌مان گشاد می‌شود و متعاقبا ماهیچه‌های عنبیه در برابر رنگ‌های روشن واکنشی متضاد نشان داده و دریچه مردمک را تنگ‌تر می‌کنند. با این توضیح، اگر تفاوت سطح تیرگی و روشنایی نور و رنگ‌ها در یک فضا بسیار زیاد باشد، عملکرد چشم‌ها موجب کاهش کارایی ما می‌شود. در واقع مطالعات نشان داده‌ است که ایجاد تناسب در انتخاب رنگ‌ها و درخشندگی یا تیرگی اجسام می‌توانند موجب بهبود قدرت دید و افزایش کارایی شود. در آینده  مطالب بیشتری در ارتباط با این مبحث که با عنوان طراحی ارگونومیک شناخته می‌شود در هزار و یک بوم خواهید خواند.

برگرفته از: Desmone

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید