نکاتی که برای نگهداری از فرش باید بدانید/ پاک کردن لکه از روی فرش

2663
نگهداری از فرش

فرش نیز مانند هر وسیله دیگری جهت طولانی تر شدن عمر نیازمند نگهداری و مراقبت صحیح می باشد.
اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هر چند روز یک بار فرش ها را جارو کنید و هر هفته یک بار با کیسه پارچه ای نم دار روی تمام قسمت های فرش بکشید تا اگر آلودگی و خاک روی آن است تمیز شود. در نهایت سالی یک بار هم باید فرش هایتان را بشویید.

 

از بین بردن جای وسایل سنگین روی فرش

اگر اشیای سنگین مانند پایه های مبل و میز را برای مدت طولانی روی فرش گذاشته اید و جای آن ها روی فرش گود شده است نگران نباشید این مشکل را می توانید با بخار آب حل کنید؛ محل مورد نظر را کمی خیس کنید و پارچه ای مرطوب روی آن قرار دهید و آن را به آرامی با اتو نسبتا داغ فشار دهید تا پرزها به حالت اولیه برگردند.

روش دیگر استفاده از یخ است؛ در چاله های ایجاد شده در فرش می توانید یک قطعه یخ بگذارید وصبر کنید تا مدت یک ساعت به همین حال بماند تا پرزهای خوابیده فرش دوباره به حالت طبیعی باز گردد .

پاک کردن لکه شربت روی فرش

اگر شربت روی فرش ریخت، ابتدا با قاشق شربت ها را جمع کنید. سپس یک اسفنج را خیس کرده و به محل مورد نظر بکشید. این کار را می توانید چند بار تکرار کنید. اگر با این کار لکه شربت کاملا از بین نرفت، محلولی از سرکه و الکل به نسبت مساوی تهیه کنید و روی لکه بکشید تا کاملا تمیز شود در نهایت با اسفنج مرطوب دوباره جای لکه را پاک کنید.

نگهداری از فرش

پاک کردن آدامس از روی فرش

چند تکه  یخ روی آدامس بگذارید تا سفت شود  آن تکه سفت شده را بردارید و دوباره تکه یخ را روی آدامس بگذارید. این کار را ادامه دهید تا تمام آدامس چسبیده، کنده شود.

پاک کردن لکه خون

قسمتهایی که لکه خون وجود دارد حالا از قبل بوده و یا تازه ریخته است، مقداری کم آب سرد داخل یک کاسه بریزید. با مقداری پنبه گلوله شده بزنید داخل آب و بچکانید روی لکه خون وبا صابون روی لکه بکشید طوریکه زیاد پخش نشود . زمانیکه لکه خیس شد با یک قاشق، خون را بردارید، دوباره به پنبه آب بزنید و مثل اول با قاشق بردارید. اینکار را چند بار ادامه بدهید با صبر و حوصله موفق خواهید شد تمام لکه های خون را بر طرف کنید، سعی کنید زیاد آب به اطراف لکه های خون نریزید که باعث شود خود فرش رنگ قاطی کند  یادآوری میکنیم که فقط با آب سرد انجام شود.

پاک کردن لکه از روی فرش

پاک کردن لکه میوه و آب میوه روی فرش

برای از بین بردن لکه میوه یا آبمیوه به این روش عمل کنید: ابتدا میوه یا آبمیوه را با قاشق جمع کنید سپس اسفنج را در آب سرد فرو برده و به محل لکه بکشید. اگر پاک نشد با مقدار مساوی الکل و آب به محل لکه بکشید. پس از آن با شامپو فرش آن قسمت را تمیز کنید.

 

پاک کردن لکه قهوه روی فرش

ابتدا اضافی قهوه را از روی فرش جمع کنید و بعد اسفنج را در آب و صابون فرو برده و به محل لکه بمالید. چند بار این کار را تکرار کنید. اگر لکه پاک نشد می توانید یک قاشق الک و یک قاشق سرکه را با هم مخلوط کنید و روی لکه بمالید و بعد از لکه زدایی کاملا آن قسمت فرش را آبکشی کنید.

 

پاک کردن لکه چای و شیر روی فرش

ابتدا اضافی چای را از روی فرش با قاشق جمع کنید سپس اسفنج را که در آب و پودر لباسشویی زده اید روی لکه بکشید. بعد اسفنج دیگری را در آب نیم گرم زده و به محل لکه بکشید و بعد هم با دستمال خشک آن قسمت فرش را کاملا خشک کنید.

نگهداری از فرش

پاک کردن لکه نوشابه روی فرش

می توانید روی لکه تازه کمی نمک بپاشید و چند دقیقه صبر کنید. بعد اسفنج خیس را روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.

 

پاک کردن لکه‌های سس سالاد و آب گوشت

بدون آن که به آنها دست بزنید تا پخش تر شوند به روش استفاده از آب و سرکه سفید و مایع تمیز کننده اکتفا کنید و سپس آن را تمیز کنید و آب بکشید.

 اگر غذای چربی دار و رنگین مانند آب مرغ بر روی فرش ریخت، بلافاصله یک کاسه ماست بر روی آن بریزید، بگذارید چند دقیقه بماند و سپس همزمان با برداشتن ماست، لکه‌برداری را انجام دهید.

پاک کردن لکه کاکائو، چسب و بستنی از فرش

برای رفع لکّه کاکائو، چسب و بستنی، ابتدا به آرامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکّه بیشتر پخش نشود. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون اینکه محل لکه را بمالید، به آرامی آن را تمیز کنید. چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید، اثر ماده ریخته شده به طور کامل از بین می‌رود.

نگهداری از فرش

پاک کردن لکه واکس از روی فرش

اگر مقداری واکس روی فرش یا موکت ریخت،ابتدا با احتیاط واکس را از روی فرش بردارید،سپس جای لک را مرطوب کنید ولی دستمال روی آن نکشید ، کمی الکل سفید روی آن بریزید .سپس با شامپوی مخصوص فرش محل را بشویید.

 

نکاتی که باید در نگهداری از فرش در نظر بگیرید

  • از گذاردن مستقیم نوک تیز پایه صندلی، مبل و یا میز بر روی فرش خودداری کنید.
  •  از گذاردن گلدان و یا درختچه بر روی فرش یا کنار آن خودداری کنید. اغلب پوسیدگی فرشها ناشی از آبهای اضافی پای گلدان ها می باشد.
  •  از تابش نور مستقیم آفتاب بر روی فرش جلوگیری کنید.
  • چنانچه فرش در محل های دربسته و متروک قرار دارد لازم است هر یک ماه یکبار درب ها باز و فرش ها هوا داده شده و از نظر رطوبت یا بید خوردگی مورد توجه قرار گیرد.
  • استفاده از صندلی های چرخ دار بر روی فرش باعث فرسایش آن می شود.
  • برای یکنواخت ماندن سطوح فرش بهتر است هر شش ماه یک بار فرش سروته شود.
  • شستشوی فرش با مواد پاک کننده دارای خاصیت اسیدی مانند کلروهیدروسولفیتها باعث کم دوامی و از بین رفتن تارهای فرش می شود. بهترین شوینده برای فرش صابونهای کم اسید می باشند.
  • هنگام جارو زدن گهگاهی مسیر را عوض نمائید یعنی از جهات مختلف جارو بزنید تا پرز و بافت فرش حالت خود را از دست ندهد و از پرز شدن زیادی بکاهید.

بیشتر بخوانید:

روش تمیز کردن شربت رنگی از روی فرش

استفاده متفاوت از لاک،نخ دندان،خمیر دندان و شانه در خانه داری

نکات خانه داری برای نوعروس ها

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید