نکات مهم در آداب معاشرت که همه افراد باید بدانند!

589
آداب معاشرت

آداب معاشرت به مجموعه رفتارهایی گفته می شود که می تواند نشانگر شخصیت اجتماعی شما باشد. آداب معاشرت در جوامع مختلف متفاوت است و ممکن است یک رفتار در جامعه ای نشانه شخصیت خوب و اجتماعی بودن شما باشد و در جامعه دیگر حرکت پسندیده ای به شمار نیاید. اما رفتارهایی وجود دارد که در همه جوامع نشانگر حسن خلق و شان اجتماعی بالای شماست. در ادامه برخی از آنها را با هم بررسی می کنیم.

در سلام کردن پیش قدم شوید

یکی از مهمترین بخش در هر نوع احوالپرسی، سلام کردن است. در معاشرت با افراد سعی کنید، در سلام کردن پیش قدم شوید. این کار نشان از بزرگواری شما است. همچنین موجب می‌شود در ذهن افراد باقی بمانید.

 

به موقع به قرار برسید

یکی از مثال های بارز آداب معاشرت، وقت شناسی و مدیریت زمان است. هیچ چیز به اندازه اینکه نتوانید به موقع خودتان را سر قرار برسانید، ناخوشایند نیست. اگر وقت شناس نباشید و نتوانید زمان خود را به درستی تنظیم کنید، این حس را در دیگران به وجود می‌آورید که به اندازه‌ی کافی برایشان ارزش قائل نیستید و طبیعی است که انتقال این حس، آن‌ها را از شما دور خواهد ساخت.

 

هنگام ورود اشخاص از جای خود بلند شوید

از دیگر اشتباهات آداب معاشرت این است که به دلیل تنبلی، جلوی پای افرادی که به اتاق یا کسب‌وکار شما مراجعه می‌کنند، بلند نشوید. سعی کنید همیشه در جلوی پای مشتری بایستید و اینگونه ارادت و احترام خود را به مشتری نشان دهید.

 

درباره افرادی که حضور ندارند اظهار نظر نکنید

صحبت کردن درباره‌ی دیگران، زمانی که در جمع حضور ندارند، از دیگر اشتباهات آداب معاشرت محسوب می‌شود که به شدت از ارزش شخصیت شما نزد دیگران خواهد کاست. خوب است بدانید، تنها کسی که اجازه دارید درباره‌ او نظر بدهید و از او صحبت کنید، خودتان هستید! شما تحت هر شرایطی، زمانی که شخصی حضور ندارند و نمی‌تواند از خودش دفاع کنند، نباید پشت سر او غیبت کنید.

 

به اطرافیان خود فرصت اظهار نظر بدهید

اگر در یک مذاکره یا یک قرار کاری شرکت می‌کنید، نباید فقط خودتان حرف بزنید و به مخاطبان یا مشتری، مجال صحبت کردن ندهید. دیگران این حق را دارند که نظراتشان را بگویند و آنچه در فکرشان هست بر زبان بیاورند. خصوصا اگر با یک مشتری صحبت می‌کنید، لازم است او بیشتر از شما صحبت کند تا نسبت به او و نیازهایش شناخت بیشتری پیدا کنید.

آداب معاشرت

سوالات شخصی نپرسید

یکی دیگر از اصول آداب معاشرت در زندگی اجتماعی ورود به حریم خصوصی دیگران است. اگر می‌خواهید فردی کاریزما و جذاب باشید، نباید در مورد زندگی شخصی دیگران سوالات بی‌ربط بپرسید. برای مثال پرسیدن سوال در مورد میزان حقوق و دریافتی، روابط شخصی در خانواده، سن، دلایل ازدواج نکردن و … می‌تواند باعث رنجش طرف مقابل شود. از سوی دیگر شما را در نظر دیگران به فردی بیش از حد کنجکاو تبدیل می‌کند.

 

آداب غذا خوردن را رعایت کنید

غذا خوردن، آداب مخصوص به خود را دارد که دانستن آن حتما در زندگی‌ به کارتان می‌آید. تند غذا خودرن، هورت کشیدن سوپ یا چای،  با دهان باز غذا خوردن، با ولع غذا خوردن و رفتارهایی ازین دست، دیگران را سر میز غذا مشمئز و بیزار می‌کند و از اعتبار اجتماعی شما می‌کاهد.

 

در مکان های عمومی با تلفن صحبت نکنید

تلفن صحبت کردن در مکان‌های عمومی، رفتار مناسبی نیست و از آداب اجتماعی به دور است. محیط کار یا هر محیط اجتماعی دیگری، یک محیط عمومی ست و شما باید قوانین آن را رعایت کنید. با تلفن حرف زدن در حضور دیگران، نباید باعث از دست دادن تمرکز و ایجاد مزاحمت برای آن‌ها شوید.

آداب معاشرت

در مکان های عمومی سیگار نکشید

همان طور که می‌دانید، سیگار کشیدن و استعمال دخانیات در فضاهای عمومی ممنوع است. بنابراین اگر اهل سیگار هستید، حتی در پیاده‌رو خیابان و فضای باز مانند پارک‌ها، نیز نباید سیگار بکشید!

 

آراستگی ظاهری را رعایت کنید

آراستگی ظاهری، بخش مهمی از بعد اجتماعی و بیرونی شخصیت شما ست. سعی کنید همیشه آراسته و مرتب باشید و به نظافت شخصی خود اهمیت بدهید. منظور از آراستگی، پوشیدن لباس‌های مارک‌دار و برند نیست و یا منظورمان این نیست که در طول هفته، هر روز یک دست لباس جدید بپوشید!

شست‌وشوی مرتب لباس‌ها، مسواک زدن، پوشیدن لباس‌های اتو کشیده، واکس زدن کفش‌ها، آراستگی مو و آرایش مناسب چهره و …. همه از اصول آراستگی ظاهری ست که در معرفی شخصیت اجتماعی شما تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

برگرفته از: worksaz.ir

بیشتر بخوانید:

آموزش آداب معاشرت به بچه ها

۵ کتاب که خواندن آنها باعث تغییر زندگی خواهد شد

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید