چرا با وجود خواب کافی همیشه احساس خستگی می کنم؟

685
احساس خستگی

بسیاری از افراد به دلیل زندگی پر مشغله، سبک زندگی ناسالم و حجم زیاد کار و… به اندازه کافی نمی خوابند. اگر شب گذشته کمتر از ۶ ساعت خوابیده اید خواب آلودگی و خستگی شما امری طبیعی است اما اگر حدود ۷ الی ۸ ساعت خوابیده اید و باز هم احساس خستگی می کنید باید دلایل آن را بررسی کنید.

چرا همیشه خسته ام؟

 

به اندازه کافی آب نمی نوشید

از دست بخشی از آب بدن می تواند تاثیر زیادی روی آستانه تحمل بدن و سطح خستگی ما داشته باشد. وقتی بدن کم آب می شود سرعتش را کم کند تا همان ذخیره اندک آب را حفظ کند و این کندی سرعت به صورت خستگی بروز می کند.

هر فرد بر اساس هر کیلوگرم وزن خود، در طول روز مناسب است ۳۰ سی سی آب بنوشد. به عبارتی فردی با وزن ۵۰ کیلوگرم، باید یک و نیم لیتر آب در روز بنوشد.

احساس خستگی مفرط

شاید به کم خونی یا فقر آهن مبتلا باشید

کم خونی میتواند احساس لختی و خستگی، ضعف و عدم تمرکز را ایجاد کند. همچنین ممکن است زودتر عصبانی شوید. دلیل آن هم کاهش اکسیژنی است که به ماهیچه‌ها و سلول‌ها می‌رسد.  کمبود آهن بسیار رایج است، به خصوص در زنانی که چرخه‌ی قاعدگی‌شان را می گذرانند.

خوراکی‌هایی مانند اسفناج، لوبیا قرمز، گوشت گاو، و آجیل‌ها مقدار فراوانی آهن دارند و باید غذاهایی که آهن بیشتری دارند در رژیم غذایی خود بگنجانید.

 

ورزش نمی کنید

ورزش های روزانه مانند پیاده روی و نرمش‌های سبک فقط در حد سه روز در هفته و هر بار به مدت بیست دقیقه، نقش موثری در افزایش سطح انرژی و شادابی روحی و جسمی شما خواهد داشت. به مرور زمان با ورزش کردن، به علت افزایش سطح اکسیژن در بافت های بدن، خستگی کمتری احساس خواهید کرد.

برنامه های ورزشی را به گونه ای تنظیم کنید که حداقل ۳ تا ۴ ساعت قبل از خواب به پایان برسند.

 

استرس و افسردگی

اگر همیشه برای اتفاقاتی که هنوز نیفتاده اند دلشوره و نگرانی دارید، مدام نگران فرزندتان هستید، هر اتفاق کوچکی در محل کار شما را به هم می ریزد و… این تنش های روانی و نگرانی‌های مداوم می‌توانند به احساس خستگی مفرط منجر شوند، چون مغز بیش از حد مشغول و عضلات دچار تنش و فشار هستند.

بیرون رفتن از خانه، کمی نرمش کردن، اجتناب از خواندن اخبار حوادث و سوانح و مطرح کردن دغدغه‌ها با سایر دوستان، می‌تواند در کاهش این نگرانی‌ها موثر باشد.

احساس خستگی مفرط

وابستگی زیاد به کافئین

روزانه سه فنجان قهوه، مشکل خاصی در روند زندگی ایجاد نمیکند. اما اگر در تمام مدت روز از کافئین برای حفظ هوشیاری خود استفاده می‌کنید، احتمالا باعث به هم ریختن چرخه خواب شما خواهد شد. کافئین، مانع کارکرد درست آدنوزین می‌شود. ماده‌ای که با انباشته شدنش، ما خوابالوده می‌شویم اگر در بدن به اندازه کافی آدنوزین باشد برنامه خواب به هم می ریزد و همیشه احساس خستگی خواهید کرد. حتما مصرف قهوه را در بعد از ظهر هر روز متوقف کنید.

 

موبایل و تبلت را به رختخواب نبرید

خیره شدن به صفحه‌ی موبایل و لپ تاپ و تبلت در تاریکی شب و درست قبل از خواب، روی سطح ملاتونین (هورمون خواب) تاثیر می‌گذارد. برای استفاده از ابزارهای فناوری زمان تعیین کنید به نحوی که حداقل چند ساعت قبل از ساعت خواب‌تان تمام شود.

 

کم کاری تیروئید

پر کاری و کم کاری تیروئید هر دو باعث احساس خستگی می شوند. با توجه به شیوع بالای بیماری های تیروئید، با پزشک‌تان مشورت کنید و آزمایش خون بدهید.

 

دیابت یا بیماری های قلبی

گروهی از بیماران دیابتی که همواره قند خون تنظیم نشده دارند، چه آنهایی که دارو مصرف می کنند و چه آنهایی که داروی خاصی را استفاده نمی کنند، معمولا در ملاقات با پزشک خود احساس خستگی و بی حالی را گزارش می کنند.

همچنین اگر بعد از انجام یک فعالیت بدنی سبک دچار خستگی شدید می شوید لازم است با یک پزشک در باره وضعیت قلب خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:

برای رفع خستگی این جوشانده ها را بخورید

راهکارهایی برای رفع سریع خستگی در محل کار

رفع خستگی پوست صورت با ماسک های خانگی

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید