چرا لازم است که پوستتان را آبرسانی کنید؟

842

هیدرودرمی یا همان آبرسانی به پوست در واقع دادن رطوبت به پوست از راه بیرونی است. در این روش به علت رطوبت رسیدن به سلولهای لایه شاخی و تورم سلول، پوست شاداب می شود و فرد احساس خوبی درمورد کیفیت پوست خود می کند. اما باید بدانیم آبرسانی عملی موقت است و اثر آن دائمی نیست. لذا پیشنهاد می شود قبل از مهمانی یا مراسم خاص این کار انجام شود.

 

سن مناسب برای آبرسانی چه سنی است؟

با افزایش سن، چین و چروک صورت افزایش می یابد. این امر در پوستهای خشک بیشتر مشاهده می شود. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی راههای زیادی برای حفظ رطوبت پوست مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از این راهها آن است که با تزریق مواد جاذب آب، پوست را هیدراته میکنند. معمول ترین روش، مزوتراپی است. در این روش هیالورونیک‌اسید که یک گلیکوپروتئین جاذب آب است به پوست اهدا میشود تا کمبود آب در آن جبران شود. در واقع هیالورونیک ‌اسید در پوست همه وجود دارد ولی با افزایش سن، مقدار آن در پوست کاهش می یابد و به همین دلیل است که با افزایش سن پوست خشک می شود.

آبرسانی یک کار درمانی نیست و افرادی که پوست خوب و تغذیه مناسبی دارند نیاز به این کار ندارند. خوردن آب کافی (8 لیوان آب در روز) و خوردن کافی میوه و سبزی به داشتن پوست خوب کمک میکند و فرد را از هیدرودرمی بی نیاز میکند.

 


بیشتر بخوانید: بررسی بهترین کرم های آبرسان موجود در بازار


چه نوع پوستی به آبرسانی نیاز دارند؟

از آنجاییکه بعد از عمل آبرسانی پوست، از کرم های مرطوب کننده و چرب استفاده می شود، لذا به افرادی که خود دارای پوست چرب می باشند، این کار پیشنهاد نمی شود. چراکه این افراد مستعد جوش زدن هستند و استفاده از این نوع کرمها سبب جوش زدن بیشتر آنان می شود. اما کسانی که پوست خشک و نرمال دارند، می توانند این کار را انجام دهند و از مزایای آن بهره مند شوند. در مجموع هیدرودرمی به افرادی که پوست خشک دارند توصیه می شود. پس از عمل هیدرودرمی باید از کرمهای مرطوب کننده قوی استفاده کرد تا رطوبت پوست حفظ شود.

 

آبرسانی به پوست در منزل

بهترین روش برای آبرسانی در منزل این است که از دستگاه بخور استفاده کرد و اسیدهای ضعیف میوه که لایه های شاخی را بر میدارد به پوست داد. در این روش، درواقع بخار آب در پوست جذب می شود. البته توجه به این نکته ضروری است که بعد از بخور، باید از کرمهای مرطوب کننده استفاده شود تا رطوبت در پوست حفظ گردد.

 


بیشتر بخوانید: چند ماسک معجزه آسا برای آبرسانی پوست صورت


آبرسانی به پوست چه فواید و چه عوارضی دارد؟

این کار باعث شادابی و زیبایی پوست می‌شود ضمن اینکه چین و چروک سطحی پوست هم کمتر به نظر می‌رسد. عارضه‌ای هم ندارد.

 

برای داشتن پوستی شاداب در سنین مختلف (جوانی، میانسالی، پیری) چه‌کار باید انجام داد؟

خانم‌ها برای اینکه پوستی شاداب داشته باشند، اول باید در مورد عواملی که پوست را خراب می‌کنند، بدانند:
نورآفتاب: نورآفتاب برای همه مضر است. اشعه فرابنفش باعث ایجاد لک، سرطان پوست و… می‌شود. کسانی که پوست سفید، چشم و موی روشن دارند، بیشتر در معرض آسیب هستند. بنابراین اولین کار، استفاده از ضدآفتاب و پرهیز از نور آفتاب است. استفاده از کلاه با ۵/۷ سانتی‌متر لبه و عینک آفتابی هم می‌تواند کمک‌کننده باشد. باید ۲۰ دقیقه قبل از خروج از منزل، کرم ضدآفتاب را زد و هر ۲ یا ۳ ساعت آن را تمدید کرد.

 


بیشتر بخوانید: میسلار واتر یا آب پاک کننده پوست چیست؟


بعضی از آرایشگاه‌ها کار آبرسانی به پوست را انجام می‌دهند. آیا این امر نیاز به تخصص دارد؟

انجام برخی اقدام‌ها مانند پیلینگ با اسید میوه ضعیف یا هیدرودرمی‌ به‌وسیله افرادی که آموزش ‌دیده‌اند در آرایشگاه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند اما متاسفانه این اقدام‌ها را افرادی انجام می‌دهند که تبحری در آن ندارند. مثلا عده‌ای پیلینگ را با اسید قوی میوه انجام می‌دهند که باعث سوختگی پوست، ایجاد لک سفید و عوارض دیگر خواهد شد. مواردی داشته‌ایم که دچار این عوارض شده‌اند و مجبور شده‌ایم از لیزردرمانی برای بهبود نسبی آنها استفاده کنیم.

 

در برخی آرایشگاه‌ها کسانی به این امور می‌پردازند که مدارک این کار را اغلب از خارج از کشور گرفته‌اند. آنها قابل‌اعتمادند؟

نمی‌شود به این مدارک اعتماد کرد. برخی از این افراد حتی به آن کشور هم نرفته‌اند و در عرض یک هفته می‌توانند این مدرک را بگیرند و اتفاقا مدرک باعث می‌شود جسورتر بشوند و کارهایی که اطلاعات چندانی هم در موردشان ندارند، انجام بدهند، بنابراین حتما باید برای این اقدام‌ها به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد. اگر کسی مشکل خاصی مثل لک یا خال جدید پیدا کرد، حتما باید با متخصص پوست مشورت کند. گاهی از بیماری‌های پوستی با غفلت گذر یا به افراد ناآگاه مراجعه می‌شود. غافل از اینکه بعضی بیماری‌ها اول به صورت خال خود را نشان می‌دهند و اقدام‌های درمانی نسنجیده‌ای مانند سوزاندن آن خال به‌وسیله افراد ناآگاه، ممکن است باعث مرگ بیمار هم بشود.

منبع: poostnews.com

 

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید